Predsednik Kosova Hašim Tači saopštio je da će se u nedelju u Briselu održati prvi sastanak konačne faze dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije.
Cilj Kosova u ovoj konačnoj fazi je postizanje pravno obavezujućeg sporazuma između Kosova i Srbije, koji će omogućiti potpunu normalizaciju odnosa između dve zemlje i njihovog naroda, rekao je Tači na konferenciji za novinare u sredu u Prištini.
- Pripreme za Samit EU: Vruće oko Albanije i Makedonije
- Zemlje EU traže učešće u dijalogu Beograda i Prištine
Ustvrdio je da će Kosovo na kraju ovog procesa biti član Ujedinjenih nacija, da će doći do recipročnog priznanja Kosova i Srbije i da će imati jasnu evropsku perspektivu i članstvo u NATO.
"Ubeđen sam da je došlo vreme da se sada, nakon razgovora koji traju već 20 godina, potpiše istorijski sporazum između Kosova i Srbije čime će se okončati jedna tragična epoha koja je trajala više od jednog veka", kazao je Tači.
Nakon postizanja sporazuma, kako je naveo, doći će i do ustavnih izmena i na Kosovu i u Srbiji, u Srbiji zbog preambule, a na Kosovu zbog recipročnog priznanja Srbije.
"Konačni sporazum podrazumeva dramatične promene u odnosima Kosova i Srbije. Govoriće se o granici Kosova i Srbije, a na kraju će se tražiti ustavne izmene i na Kosovu i u Srbiji. Kada dođe do obostranog priznanja mi moramo doneti zajedničku odluku", kazao je Tači.
Tači je dodao da Kosovo nema razloga da se plaši ni dijaloga ni njegovog epiloga. Naglasio je da predstoje teški razgovori jer se sada ulažu napori da se okonča proces sveobuhvatnim sporazumom.
"Postizanje sveobuhvatnog sporazuma sa Srbijom je neophodno za naše težnje da postanemo član UN, da ubrzamo proces integracije Kosova u EU i NATO i da osiguramo zasluženo mesto na međunarodnoj areni", naveo je kosovski predsednik i dodao da će Kosovo, kao i uvek do sada, imati snažnu podršku SAD-a, koje su duboko posvećene postizanju sporazuma, kao i članice EU.
- Kako Beograd i Priština zajedno zloupotrebljavaju dijalog?
- Dir: Bez normalizacije odnosa sa Kosovom nema EU
Istakao je da kao predsednik Kosova ima ustavnu obavezu da predstavlja Kosovo u međunarodnoj "areni", odnosno da okonča ovaj proces. Ipak, pitanje dijaloga sa Srbijom i postizanje ovog sporazuma je od nacionalnog i državnog interesa, što podrazumeva i veliku odgovornost koja pripada svima, naveo je.
"Ne možemo se ni pod kojim okolnostima ponašati emotivno, nacionalistički ili populistički", kazao je Tači, dodajući da potreba za postizanje ovog sporazuma prevazilazi političke mandate.
Ne možemo se ni pod kojim okolnostima ponašati emotivno, nacionalistički ili populističkiHašim Tači
Stoga, dodaje, potrebno je da se formira što šira pregovaračka ekipa koju će da čini rukovodioci institucija, predstavnici partija, civilnog društva, medija, te stručnjaci, kako bi se ostvario zajednički uspeh.
"Da li će se to desiti i u kojoj meri, ostaje da se vidi. U svakom slučaju, dijalog će se voditi institucionalno, odgovorno i transparentno", poručio je Tači, dodajući da će braniti interese Kosova, a da će se o konačnom sporazumu izjasniti i sama Skupština. Istakao da se borba sa Srbijom ne vodi bojkotujući dijalog i sastanke, već za stolom, uz argumente.
Predsednik Tači naveo je da Kosovo ni pod kojim okolnostima ne može da odbije dijalog i pregovore, da sada niko ne može da predvidi njihov epilog, ali da je spreman da sam tretira sve ideje i predloge koji će biti predstavljeni na zajedničkim sastancima. Najavio je da će se razgovarati o demarkaciji sa Srbijom, odnosno o 400 kilometara teritorije na kojoj treba obeležiti graničnu liniju.
"Ja nisam zainteresovan za nove granice sa Srbijom, zainteresovan sam za mir. U slučaju da se desi novi konflikt, onda će razmere štete biti ogromne za obe zemlje. Da, pitanje granice Kosova i Srbije biće na stolu. Ajde sada sa budemo svi za tim stolom gde će da se govori o pitanju granice", kazao je Tači, dodajući da granica između dve zemlje nije još određena osim što postoji linija razgraničenja u Ustavu iz 1974, Kumanovskom sporazumu i Deklaraciji o nezavisnosti.
"Nemamo šta da sanjamo da preuzmemo sever, jer je to deo Kosova. To je više mit Beograda, sada za sever, a ranije za celo Kosovo", kazao je, dodajući da Kosovo neće dopustiti da se ni milimetar njegove teritorije ugrozi.
Kosovo u mnogim težim situacijama pobeđivalo u pregovorima, kao što je Rambuje ili Beč, podsetio je, dok će sada za stolom sesti kao nezavisna i suverena država.
Istovremeno, dodao je Tači, tokom procesa pregovora o postizanju konačnog sporazuma, paralelno će se raditi i na sprovođenju dosadašnjih sporazuma sa Srbijom.
- Drašković: Vučić oprezno govori da je Kosovo izgubljeno
- Postoji li na Kosovu konsenzus oko ključnih pitanja?
Komentarišući dešavanja u Srbiji, kazao je da se tamo govori o "nekom unutrašnjem dijalogu o Kosovu", koji se nikad nije vodio, ili pak o platformi o Kosovu čije se predstavljanje non stop odlaže zato što je niko neće podržati u svetu jer je jednostrana.
Vladajuće partije na Kosovu podržali su nastavak dijaloga, dodajući da je konsenzus poželjan ali da nije siguran da je moguć.
Šef poslaničkog kluba Demokratske partije Kosova Memlji Krasnići kazao je da Kosovo treba da razjasni način vođenja ali je naglasio i da je potrebno što šire učešće u dijalogu.
Opozicija, međutim, smatra da dijalog ne treba da nastavi predsednik Hašim Tači, navodeći da je on u Briselu postizao štetne sporazume po Kosovo. Dodali su da, šta god on bude dogovorio u Briselu, to neće biti obavezno za institucije Kosova.
"Mandat za dijalog sa Srbijom ne dobija se na konferencije za medije već u Skupštini Kosova. Skupština Kosova nema platformu kako bi se predsednik mandatirao za to. Na snazi je sada platforma iz 2011. koja ovlašćuje Vladu da vodi dijalog", kazao je Avdulah Hoti, šef poslaničkog kluba opozicionog Demokratskog saveza Kosova.
Predsednik Kosova na dijalog odlazi bez državne platforme o konačnoj fazi.
Naime, Vlada Kosova je 5. juna povukla iz skupštinskog dnevnog reda Nacrt državne platforme za okončanje dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, koja predviđa da tu fazu predvodi Hašim Tači. Tome se protivi kosovska opozicija.
Platforma je povučena kako bi se omogućilo postizanje što šireg nacionalnog konsenzusa.
Facebook Forum