Dostupni linkovi

Bura u susedstvu zbog nacionalističke pesme na nastupu tenisera Srbije na Dejvis kupu


Teniser Novak Đoković u finalu Dejvis kupa protiv Italije, Malaga, 25. novembar 2023.
Teniser Novak Đoković u finalu Dejvis kupa protiv Italije, Malaga, 25. novembar 2023.

Bura u susedstvu, muk u Teniskom savezu Srbije povodom nastupa nacionalne reprezentacije na Dejvis kupu u Španiji.

Teniseri, predvođeni Novakom Đokovićem, dva puta su izašli na teren svetskog turnira u Malagi uz zvuke nacionalističke pesme u kojoj se "srpski barjak vijori" na Kosovu i u Crnoj Gori.

Organizatori Dejvis kupa su 23. novembra sa svojih stranica na društvenim mrežama obrisali snimak predstavljanja teniskog tima Srbije tokom kojeg je sa razglasa puštena pesma pod nazivom "Veseli se srpski rode".

Ista pesma pratila je, međutim, i izlazak tenisera dva dana kasnije kada su, nakon pobede nad Velikom Britanijom, igrali polufinale protiv Italije.

Teniski savez Kosova najavio je žalbu Međunarodnoj teniskoj federaciji i drugim institucijama, a potez tenisera Srbije izazvao je reakcije u Crnoj Gori i drugim susednim državama.

Organizatori takmičenja iz Međunarodne teniske federacije nisu odgovorili na pitanja Radija Slobodna Evropa (RSE) kako će odgovoriti na žalbe i osude, ali ni kako je došlo do toga da pesma dva puta bude puštena sa razglasa.

Teniseri Srbije u finalu Dejvis kupa, Malaga, 25. novembar 2023.
Teniseri Srbije u finalu Dejvis kupa, Malaga, 25. novembar 2023.

Odgovori na pitanja o izboru pesme za predstavljanje nacionalne reprezentacije nisu stigli ni iz Teniskog saveza Srbije.

Iz agencije koja u Srbiji zastupa Novaka Đokovića nisu odgovorili na pitanja RSE oko sporne pesme, a teniser nije odgovorio na upite na njegovim profilima na društvenim mrežama.

Na pitanja RSE nije odgovorilo ni Ministarstvo sporta.

O čemu peva sporna pesma?

Pesmu "Veseli se srpski rode" izvodi crnogorska pevačica etno, duhovne i rodoljubive muzike Danica Crnogorčević, dok je stihove napisao njen suprug, sveštenik Srpske pravoslavne crkve u Podgorici Ivan Crnogorčević.

Jedan od stihova poručuje: "Nek se srpski barjak vije od Prizrena do Rumije".

Prizren je grad na Kosovu, a Rumija planina u Crnoj Gori.

"Pesma negira crnogorski identitet i crnogorsku državnost. Isto tako, pesma promoviše granice Srbije u kojima su i Crna Gora i Kosovo delovi njene teritorije", kaže za RSE Balša Božović iz nevladine Regionalne akademije za razvoj demokratije.

Pesma je objavljena 2020. godine kada je postala simbol protestnih litija Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, a tabloidi u Srbiji je opisuju kao "himnu svih Srba".

U javnosti je više puta pevao Novak Đoković, ali i drugi srpski sportisti.

Pesma se orila i sa balkona Skupštine Grada Beograda. Poslednji put 12. septembra 2023. na dočeku košarkaške reprezentacije Srbije i najboljeg tenisera sveta.

"Veseli se srpski rode" izvedena je i 15. septembra 2021. godine na zvaničnoj ceremoniji proslave novoustanovljenog praznika koji se obeležava na godišnjicu proboja Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu, Dana srpskog jedinstva u Beogradu.

Proslavi je prisustvovao ceo državni vrh Srbije i politički predstavnici Srba iz država regiona.

Pet stvari koje treba da znate o Danu srpskog jedinstva
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:44 0:00

Pesma se čula i u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska 25. novembra 2023, na protestnom skupu u Banjaluci zbog obeležavanja Dana državnosti Bosne i Hercegovine.

Balša Božović upozorava da se mora prestati sa pesmama koje drugima negiraju identitet i državu.

"I da se već jednom stavi prst na čelo jer će pre ili kasnije to dovesti do novih zlodela na Zapadnom Balkanu", naveo je Božović.

On je dodao da toga posebno treba da bude svestan Novak Đoković jer kao najbolji svetski teniser ima još veću odgovornost za izneti stav ili javnu reč.

"Žao mi je što ne pokazuje da razume da svojim postupcima legitimiše, ne jednu pesmu, jer to je najmanje pesma, već jednu opasnu ideologiju koja je devedesetih rezultirala sa 150.000 mrtvih i četiri miliona raseljenih", rekao je Božović.

Velikodržavne aspiracije zvanične srpske politike odigrale su ključnu ulogu u krvavom raspadu bivše Jugoslavije, a Srbija do danas ne priznaje Kosovo, koje je nezavisnost proglasilo deceniju nakon rata i zločina srpskih snaga nad albanskim stanovništvom 1998. i 1999. godine.

Šta kažu na Kosovu?

"Neverovatno je da se takve provokacije nacionalnističkim pesmama dešavaju na velikim sportskim događajima, posebno na Dejvis kupu koji je zapravo Svetsko prvenstvo u tenisu", saopštio je 24. novembra Teniski savez Kosova.

U saopštenju se navodi da je Međunarodna teniska federacija, kao organizator takmičenja "odgovorna za provokaciju protiv države Kosovo".

Teniski savez Kosova najavio je i da će, u saradnji sa kosovskim institucijama, podneti zvaničnu žalbu Međunarodnoj teniskoj federaciji, Međunarodnom olimpijskom komintetu i drugim relevantnim institucijama.

Savez podeća i da ovo nije prva provokacija u kojoj je učestvovao teniser Novak Đoković.

On je u maju na turniru Rolan Garos u Francuskoj na kameri posle pobede ispisao "Kosovo je srce Srbije".

I tada su olimpijski zvaničnici Kosova zatražili od Međunarodnog olimpijskog komiteta da pokrene disciplinski postupak protiv Đokovića zbog, kako su naveli, podsticanja političkih tenzija.

Komitet je odgovorio da srpski teniser nije prekršio pravila takmičenja jer "političke izjave nisu zabranjene", a Đoković je svoj postupak branio u izjavama srpskim medijima navodeći da je Kosovo za njega "kolevka, tvrđava" Srbije.

Đoković je izazvao osude i kada je u septembru na svom Instagram profilu odao počast ubijenim napadačima srpske nacionalnosti u selu Banjska na Kosovu.

U napadu naoružane grupe koju je predvodio tadašnji lider Srpske liste Milan Radoičić 24. septembra ubijen je kosovski policajac Afrim Bunjaku, a trojica napadača su ubijeni.

Bura u Crnoj Gori

Objava političkog analitičara iz Crne Gore Ljubomira Filipovića, koji je na društvenoj mreži X kritikovao predstavljanje srpskih tenisera, izazvala je lavinu pretnji i uvreda.

Filipović je 23. novembra napisao da je sramno za Dejvis kup što je puštena "nacionalistička pesma koja poziva na srpsku aneksiju Crne Gore i Kosova".


Filipović je za portal "CdM" naveo da je samo u 24 sata dobio preko hiljadu uvreda i pretnji smrću, a crnogorskog analitičara i kolumnistu napali su i provladini mediji i tabloidi u Srbiji.

Pretnje je dobila i novinarka crnogorske Gradske televizije Jana Vlahović.

Ona je u objavi na mreži X upitala Dejvis kup da li će biti odgovora na to što je "tim Srbije koristio pesmu koja promoviše srpski nacionalizam i poziva na stvaranje Velike Srbije", odnosno "okupaciju susednih država".

Na pretnje je reagovala ministraka kulture i medija Crne Gore Tamara Vujović, navodeći da počinioci moraju da snose odgovornost.

Balša Božović iz nevladine Regionalne akademije za razvoj demokratije navodi da pretnje Filipoviću i Jani Vlahović predstavljaju poziv na linč.

"Iskreno me zanima da li to naši sportisti znaju? I ako znaju šta imaju da kažu što je došlo do toga da neko može fizički da nastrada zbog negodovanja na jednu takvu ideologiju srpskog nacionalizma", rekao je Božović.

Zahvalnost teniseru za 'očuvanje srpskog naroda'

Novak Đoković javno je 2020. podržao protestne litije u Crnoj Gori, a dve godine kasnije uručena mu je povelja počasnog građanina Budve.

"Nećemo vam zaboraviti podršku borbi za očuvanje srpskog naroda i srpske crkve u Crnoj Gori", rekao je tada predsednik Opštine Budva Marko Carević.

Odlikovanje je Đoković u julu 2020. dobio i od lidera Republike Srpske Milorada Dodika. Orden mu je uručen za doprinos tenisu i afirmaciju ovog bh. entiteta u regionu i svetu.

Na nastup tenisera Srbije u Španiji reagovali su i portali u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, a osuda je stigla i od nemačkog člana Evropskog parlamenta Rajnharda Butikofera.

"Da, možemo verovati (predsedniku Srbije Aleksandru) Vučiću, i da, sankcije Kosovu i smirivanje Srbije jeste grandiozna ideja. Ili je sve to možda pogrešno?", napisao je Butikofer 23. novembra na društvenoj mreži X.

Tenisere Srbije "branili" su provladini mediji i tabloidi u Srbiji.

Ruski Sputnjik, medij pod kontrolom Kremlja, objavio je 24. novembra tekst pod naslovom "Hajka Albanaca i Crnogoraca na Novaka zbog lepote i bogatstva Srbije".

O čemu pevaju srpski sportisti?

Ovo nije prvi put da iz regiona stižu osude zbog postupaka sportista iz Srbije.

Naslovni stih pesme "Veseli se srpski rode" našao se na majicama pojedinih fudbalskih reprezentativaca Srbije na terenu u Lisabonu 2021, tokom proslave plasmana na Svetsko prvenstvo.

Na majici je pored stihova pesme bila i mapa, na kojoj je Kosovo predstavljeno kao deo Srbije.

Fudbalski savez Kosova i tada je saopštio da će se međunarodnim fudbalskim organizacijama žaliti na postupak srpskih fudbalera.

Saradnja na tekstu Ljudmila Cvetković.

XS
SM
MD
LG