Piše: Firuza Azizi
Talibani su zabranili transplantaciju organa, uključujući srce, bubrege i pluća, uz obrazloženje da je takva praksa "neislamska".
Ova odluka izazvala je gnjev pacijenata i ljekara, koji upozoravaju da će hiljade Afganistanaca biti pogođene zabranom, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
"U velikom sam problemu", kaže Vahid, stanovnik sjeverne pokrajine Parvan, koji ima kamenje u oba bubrega i žučnoj kesi.
"Šta sada da radim?", dodaje Vahid, čije je ime izmijenjeno iz sigurnosnih razloga. "Ljekari kažu da je transplantacija bubrega jedini način da se izliječim".
Rašid, stanovnik zapadne pokrajine Herat, ističe da će zabrana Talibana njegovom bolesnom rođaku uskratiti mogućnost transplantacije bubrega.
"Još uvijek čeka u bolnici, iako je naše selo skupilo donacije za njegovu operaciju", rekao je Rašid, također pod pseudonimom radi zaštite identiteta.
Bismallah Shewamal, afganistanski hirurg sa sjedištem u Njemačkoj, naglašava da su transplantacije organa ključni dio savremene medicine.
"Transplantacija organa je važan način spašavanja života," izjavio je Shewamal.
Transplantacija organa je uobičajena medicinska praksa širom svijeta, uključujući islamske zemlje. Većina organa se donira dobrovoljno prije smrti donora, dok u nekim zemljama bliski rođaci pacijenata u riziku mogu donirati svoje organe.
Procvat trgovine organima
Iako je prodaja i kupovina ljudskih organa ilegalna na međunarodnom nivou, ovaj problem i dalje postoji širom svijeta.
U Afganistanu, rašireno siromaštvo podstaklo je ilegalnu trgovinu organima, posebno bubrezima, budući da većina ljudi može preživjeti sa samo jednim bubregom.
Zbog nedostatka zakona koji regulišu transplantacije organa, donori su samo trebali dati pristanak doktoru i bolnici da izvedu ovakve procedure.
U pokrajini Herat ova praksa postala je toliko rasprostranjena da je jedno naselje dobilo nadimak "selo jednog bubrega". Afganistanci koji se bore s krajnjim siromaštvom prodavali su svoje bubrege u tom naselju za oko 1.500 dolara po bubregu.
Nakon što su Talibani preuzeli vlast 2021. godine, ekonomska kriza je dodatno pogoršala ionako ozbiljnu humanitarnu katastrofu, što je povećalo trgovinu organima.
Talibanska zabrana transplantacije čini se kao reakcija na bujanje trgovine organima u Afganistanu. Međutim, ta odluka će također pogoditi pacijente kojima je transplantacija medicinski potrebna.
Ministarstvo za promociju vrline i sprječavanje poroka objavilo je 10. decembra da prodaja i kupovina ljudskih organa "krši ljudsko dostojanstvo i nema mjesta u islamskom šerijatskom zakonu".
Međutim, islamski učenjaci dovode u pitanje opravdanost ovakvog stava Talibana.
Abdul Saboor Abbasi, afganistanski islamski učenjak, kaže da nekoliko savremenih odluka vodećih muslimanskih pravnika dopušta dobrovoljne donacije organa za transplantacije.
"Donor mora biti odrasla osoba i pri zdravoj pameti", rekao je Abbasi. "A primalac mora imati koristi od transplantacije".