Dostupni linkovi

Uhapšen brat odbjeglog opozicionog političara u nemirnom tadžikistanskom regionu


Alim Šerzamonov, koji se trenutno nalazi van Tadžikistana, rekao je za RSE da je hapšenje njegovog brata bilo politički motivisano.
Alim Šerzamonov, koji se trenutno nalazi van Tadžikistana, rekao je za RSE da je hapšenje njegovog brata bilo politički motivisano.

Tadžikistanske vlasti kažu da su uhapsile Muslima Šerzamonov (Sherzamonov), brata odbjeglog opozicionog političara Alima Šerzamonova, za kojim se traga zbog navodnog organiziranja i finansiranja smrtonosnih antivladinih protesta u nestabilnoj regiji Gorno-Badakhshan.

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je Muslim Šerzamonov uhapšen tokom specijalne operacije "neutralizacije" dvojice neformalnih lidera nemirnog regiona, Khursanda Mazorova i Zoira Rajabova, 12. juna.

Prema navodima ministarstva, 56-godišnji Šerzamonov je uhapšen nakon što je policija kod njega pronašla jurišnu pušku AK-47, municiju i dvije granate.

Zvaničnici za provođenje zakona Tadžikistana su 12. juna rekli da su Rajabov i Mazorov "ignorirali zahtjeve da se predaju" i da su "neutralisani" tokom "specijalne operacije".

Međuresorni štab za sigurnost i javni red u Gorno-Badakhshan-u u saopštenju je naveo da su njih dvojica "više puta službeno pozivani na saslušanje u organe za provođenje zakona, ali su svaki put namjerno odbili da ispoštuju zakonske zahtjeve upravnih organa".

U saopštenju se navodi da je tokom operacije privedeno i 10 "saučesnika".

Alim Šerzamonov, koji se trenutno nalazi van Tadžikistana, rekao je za RSE da je hapšenje njegovog brata bilo politički motivisano.

"Njegova jedina krivica je činjenica da mi je brat", rekao je, dodajući da bi hapšenje moglo biti povezano s njegovim radom u prošlosti kao službenika granične službe, koja je bila pod direktnom komandom pokojnog neformalnog vođe regiona, Mahmadboqir Mahmadboqirov.

Mahmadboqirova su ubile snage sigurnosti prošlog mjeseca.

Rajabov i Mazorov su navodno bili saradnici Imomnazara Imomnazarova, bivšeg komandanta na terenu koji se borio protiv vlade u Tadžikistanskom građanskom ratu 1990-ih. Ubijen je 2012. godine, iako vlada tvrdi da nije umiješana u ubistvo.

Rajabova i Mazorova, obojica po 50 godina, mnogi smatraju građanskim aktivistima u GBAO-u, ali vlasti ih redovno nazivaju "vođama kriminalnih grupa u Khorughu".

Dobijanje informacija u ogromnom, ali slabo naseljenom području i dalje je teško zbog redovnih poremećaja interneta i mobilnih komunikacija.

Tadžikistanske vlasti su 11. juna saopštile da su uhapšene tri uticajne ličnosti u regionu, optužene za ubistvo i šverc droge i oružja, među ostalim serijskim zločinima.

"Kao rezultat specijalne operacije, privedeni su vođe organiziranih kriminalnih grupa grada Khorugha, Talib Ayombekov, Niyozsho Gulobov i Munavvar Shanbiev", navode lokalne policijske vlasti u saopštenju.

U izvještaju se navodi da su sva trojica "umiješani u izvršenje niza teških i posebno teških krivičnih djela kao što su ubistvo, huliganizam, razbojništvo, krijumčarenje i nedozvoljeni promet opojnih droga, oružja, municije i dragog kamenja, stvaranje kriminalne zajednice , razbojništvo, masovni neredi, podsticanje parohijske nesloge".

Vlasti u Tadžikistanu iznijele su niz hapšenja i optužbi nakon nasilnih antivladinih protesta sredinom maja.

Nije jasno da li su muškarci ubijeni 12. juna ili trojica pritvorenih 11. juna učestvovali u protestima, ali su bili među desetak takozvanih "neformalnih lidera" ili uticajnih ličnosti u srednjoazijskoj republici.

Pritvorenik Ajombekov je dugogodišnji protivnik autoritarnog režima u Tadžikistanu. AFP je izvijestio da se borio protiv tadžikistanskih snaga u krvavom građanskom ratu, ali da je bio integriran u vladu zajedno s drugim takozvanim gospodarima rata u sklopu mirovnog sporazuma uz posredovanje Moskve.

Takođe je nejasno da li su ti muškarci zvanično optuženi. Porodice optuženih nisu mogle biti dostupne za komentar jer je internet servis u regionu pao.

Eskalacija nasilja u regionu izazvala je poziv na uzdržanost od strane generalnog sekretara UN-a Antonio Guterresa, zapadnih diplomatskih misija u Tadžikistanu i grupa za ljudska prava.

Gorno-Badakhshan, jezički i etnički različita regija, bila je dom pobunjenicima koji su se suprotstavljali vladinim snagama tokom sukoba 1990-ih.

Iako čini skoro polovinu zemlje, ima samo 250.000 stanovnika. Regionom je teško putovati zbog planinskog terena, a njegova privreda pati od nezaposlenosti, teških životnih uslova i visokih cijena hrane.

Uz izvještavanje AFP-a

XS
SM
MD
LG