Dostupni linkovi

Kina kao "valutni manipulator"


Američki dolar (Llevo) i kineski juan 13. oktobar 2010.
Američki dolar (Llevo) i kineski juan 13. oktobar 2010.
Administraciji američkog predsjednika Baraka Obame u petak je krajnji rok da objavi procjenu valutne prakse svojih trgovinskih partnera - izveštaj za koji neki analitičari kažu da bi Kinu, mogao označiti kao “valutnog manipulatora”. Procjena od strane američkog ministarstva finansija dolazi u trenutku kada je dolar u padu u odnosu na većinu glavnih valuta.

Zvaničnici u Pekingu danas su upozorili Vašington da ne krive Kinu za slabljenje dolara na svjetskim tržištima uoči današnjeg obraćanja javnosti predsjednika Federalnih rezervi SAD Bena Bernankea.
Predsednik Federalnih rezervi Ben Bernanke, Grand Teton Nacionalni park, 27. avgust 2010.

Američko ministarstvo finasija objaviće polugodišnju ocjena kursne politike trgovinskih partnera SAD. Mnogi američki zakonodavci žele da Kina bude proglašena "valutnim manipulatorom" – što se tumači kao korak za kažnjavanje Kine zbog valutne politike. Oni tvrde da se Kina ponaša nefer dajući samoj sebi prednosti tako što je cijena kineske robe najeftinija na međunarodnim tržištima.

Podaci objavljeni u Sjedinjenim Državama u četvrtak pokazuju da je američki trgovinski deficit sa Kinom došao na rekordnih 28 milijardi dolara tokom avgusta – što ide u prilog argumentu da Kina drži svoju valutu juan veštački jeftino kako bi pomogla svojim izvoznicima.

Ali, govoreći par sati prije objavljivanja ocjene američkog ministarstva finansija, portparol ministarstva trgovine Kine Jao Džian rekao je da ne bi bilo fer da Vašington kritikuje politiku deviznog kursa Pekinga ukazujući na trgovinski suficit Kine.

Jao je rekao: "Druge zemlje nemaju pravo da komentarišu o tome šta je razuman nivo za trgovinski suficit zemlje."

Vrijednost dolara pala je u četvrtak na najmanji nivo u posljednjih 15 godina u odnosu na japanski jen i najniži za osam mjeseci u odnosu na euro.

Finansijski trgovci će pažljivo slušati govor Bernankea, da bi procijenili u kom će obimu američka centralna banka dati "kvantitativne olakšice" - monetarnu politiku koja podrazumijava štampanje više novca da bi Federalne rezerve kupile više dugoročnih obveznica ministarstva finasija i tako pomogli ekonomiju.

Finansijski analitičari ukazuju na jedan potencijalni rizik, a to je da bi kvantitativne olakšice mogle dodatno oslabiti vrijednost dolara na globalnim tržištima i omogućiti podsticaj za globalnu konkurentsku devalvaciju valuta, sa zemljama koje pokušavaju da zaštite svoj izvoz.

Takva konkurentska devalvacija, kao i tarifna bitka poznati su kao obilježja 1930-ih, što je dovelo do ogromne štete za međunarodnu trgovinu i pomoglo produbljivanje Velike depresije.

U strahu od valutnog rata, japanski ministar finansija Iošihiko Noda, kaže da zemlje moraju raditi zajedno na jačanju globalnog tržišta valuta.
U strahu od valutnog rata, japanski ministar finansija Iošihiko Noda, kaže da zemlje moraju raditi zajedno na jačanju globalnog tržišta valuta

Noda je u četvrtak japanskom parlamentu rekao da je Grupa sedam prilikom susreta prošle nedjelje dogovorila da Kina i ostale ekonomije u razvoju, sa velikim viškovima trgovine moraju imati fleksibilniju valutnu politiku .

On se nada produbljivanju debate o tome tokom budućih međunarodnih skupova kao što je Grupa 20 koja se okuplja u Seulu u novembru.

Ruski ministar finansija Aleksej Kudrin, u međuvremenu, izjavio je na sastanku zvaničnika Evropske unije da su Sjedinjene Države u velikoj mjeri odgovorne za nestabilnost na globalnom tržištu valuta.

Kudrin je rekao da je jedan od razloga za trenutnu nestabilnost "stimulativna monetarna politike nekih razvijenih zemalja, prije svega Sjedinjenih Država, koje pokušavaju da riješe svoje strukturne probleme na ovaj način”.

Valutni spor, kako se očekuje biće na dnevnom redu samita u ponedeljak 18. oktobra između francuskog predsjednika Nikole Sarkozija, njemačke kancelarka Angele Merkel i ruskog predsjednika Dmitrija Medvedev.

Konkretno, troje lidera bi trebalo da razmotre svoje pozicije uoči novembarskog samita G 20 u Seulu.
XS
SM
MD
LG