Dostupni linkovi

Protesti u Iranu zbog obaranja ukrajinskog aviona


Iranski studenti na ulicama
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Iranski studenti na ulicama

Iranski studenti okupili su se i u nedelju ispred nekoliko univerziteta u Teheranu, protestujući drugi dan zaredom, nakon što su najviši zvaničnici priznali da su greškom oborili ukrajinski avion, a usred tenzija sa Sjedinjenim Američkim Državama zbog ubistva jednog od najviših iranskih vojnih zvaničnika Kasema Solejmanija.

Na video snimcima koji kruže društvenim mrežama vide se demonstranti okupljeni ispred Univerziteta “Behešti”, kako uzvikuju “Studenti su budni i dosta im je Alija”, što se odnosi na vrhovnog iranskog vođu Ajatolaha Alija Hamneija.

Protest je organizovan dan nakon što je iranska vojska saopštila da je ukrajinski putnički avion 8. januara pogođen sa dve rakete, koje je greškom ispalila protivvazdušna jednica Islamske Revolucionarne Garde Irana.

Demonstranti traže odgovorni budu sudski procesuirani.

Drugi video prikazuje nekoliko desetina studenata koji protestuju ispred Univerziteta “Sanati” u gradu Isfahanu, južno od Teherana.

“Garda čini zločine, a vođe ih podržavaju”, uzvikuju studenti.


Dan ranije stotine demonstranata okupilo se ispred Univerziteta u Teheranu i drugim delovima glavnog grada Irana, zahtevajući smenu vlasti.

“Ostavka nije dovoljna”, uzvikivali su okupljni demonstranti ispred Univerziteta “Amir Kabir”, zahtevajući suđenje za odgovorne za pad aviona.

Ukrajinski avion srušio se u sredu, 8. januara, ubrzo posle poletanja iz Teherana. U nesreći je stradalo 176 ljudi. Iranski predsednik Hasan Rohani priznao je u subotu, posle tri dana negiranja, da je ukrajinski avion srušen greškom, iranskom protivavionskom raketom.

Viši komandant Revolucionarne garde Amirali Hadžizadeh izjavio je u subotu da su snage Revolucionarne garde bile "na najvišem stepenu pripravnosti", strahujući da će SAD uzvratiti na iranski napad u Iraku iste noći, a usred tenzija između SAD i Irana koje su izbile nakon što je američka vojska ubila Solejmanija.

Na amaterskim video snimcima sa ulica Teherana vide se demonstranti koji uzvikuju “nečasni”, što je njihov odgovor na to što su iranske vlasti priznale, nakon nekoliko dana negiranja, da je raketa iranskih snaga oborila letilicu.

Iranska agencija “Fars njuz” navodi da su pojedini demonstranti cepali fotografiju sa Solejmanijevim likom.

Iranska policija je u subotu rasturila okupljene studente koji su uzvikivali "destruktivne" i "radikalne" slogane prilikom skupa u sećanje na žrtve udesa aviona, prenela je iranska agencija Fars.

Novinari agencije Frans pres koji su izveštavali sa komemoracije, javili su da se skup pretvorio u iskazivanje besa. Okupljeni su osuđivali "lažove" i tražili da se kazne odgovorni za tragediju, koju, su prema demonstrantima pokušali da sakriju.

Britanski ambasador na protestu

Britanski ambasador u Iranu Rob Maker, koji je prema navodima Londona nakratko bio uhapšen u Teheranu, negirao je u nedelju da je učestvovao u bilo kakvim demonstracijama protiv vlasti kako su ranije preneli neki iranski mediji.

"Mogu da potvrdim da nisam učestvovao ni u kakvim demonstracijama", napisao je Maker na svom Tviter nalogu.

On je napisao da je otišao na događaj najavljen kao bdenje za žtrve tragedije srušenog ukrajinskog aviona, i da je normalna želja da se oda pošta žrtvama, tim pre što su neke od žrtava bili Britanci.

Kako je dodao u poruci, napisanoj na engleskom i na persijskom, napustio je to mesto posle pet minuta kada su neki počeli da uzvikuju slogane protiv vlasti.

Britanski minstar spoljnih poslova Dominik Rab javio je u subotu uveče da je ambasador Maker uhapšen. Rab je napisao da hapšenje britanskog ambasadora u Teheranu "bez osnova i objašnjenja" predstavlja flagrantno kršenje međunarodnog prava.

Prema pisanju lista "Dejli mejl", ambasador je uhapšen zbog toga što je navodno podstakao demonstrante u Teheranu da izraze bes prema vlastima posle katastrofe u kojoj su brojne žrtve bili Iranci. On je pušten oko sat kasnije, prema istom izvoru.

Do sada iranske vlasti nisu dale nikakvu izjavu o tom incidentu.

U subotu uveče je iranska agencija Tasnim, bliska ultrakonzervativnim snagama, javila da je ambasdador držan u pritvoru nekoliko sati. Prema agenciji on je ispitivan za umešanost u "sumnjiva dela" tokom skupa ispred univerziteta Amir Kabir u Teheranu.

Tramp pozdravio proteste u Iranu

Američki predsednik Donald Tramp izrazio je podršku “hrabrim” iranskim demonstrantima i upozorio tamošnju vladu da je “svet posmatra”.

“Hrabrom narodu Irana koji već dugo pati: uz vas sam bio od početka mog predsedničkog mandata i moja administracija će nastaviti da bude uz vas. Pratimo vaše proteste, i inspirisani smo vašom hrabrošću”, napisao je Tramp na svom Tviter profilu 11. januara.

U poruci napisanoj na engleskom i farsiju, američki predsednik navodi da zvanični Teheran “mora dozvoliti grupama koja se bave ljudskim pravima da prate i izveštavaju sa terena o protestima Iranaca”.

“Ne sme biti još jednog masakra nad mirnim demonstrantima, niti internet sme da bude ugašen. Svet posmatra”, napisao je Tramp, referišući na prethodne antivladine proteste u Iranu, održane u novembru i decembru prošle godien, kada je ubijeno više od 300 ljudi, a internet je bio blokiran.

Ubistvo Solejmanija zaoštrilo odnose SAD i Irana

Tenzije na relaciji Teheran - Vašington pojačane su nakon što je jedan od najviših vojnih zvaničnika u Iranu, general Iranske revolucionarne garde Kasem Solejmani, ubijen u američkom napadu dronom u Bagdadu 3. januara.

Američki predsednik Donald Tramp, koji je naredio ovu akciju, objasnio je da je Solejmani ubio ili teško ranio na hiljade Amerikanaca u dužem periodu i kovao je zaveru da ubije još mnoge.

Iran je najavio osvetu zbog ovog čina Sjedinjenih Država, a savetnik iranskog vrhovnog vođe, general Husein Dehghan, rekao je američkim medijima da će odgovor Irana "biti vojni i protiv vojnih lokacijia".

Predsednik SAD Donald Tramp je upozorio Teheran da će SAD "vrlo brzo i vrlo snažno" pogoditi 52 lokacije u Iranu ako Islamska Republika napadne američko osoblje ili ciljeve.

"Neke od tih lokacija su "veoma važne za Iran i iransku kulturu", naveo je Tramp.

Pet dana nakon ubistva Solejmanija, u zelenu zonu u Bagdadu, gde je smeštena i ambasada SAD pale su dve rakete, ali žrtava nije bilo.

Ubistvo Solejmanija izazvalo je burne antiameričke proteste u Iranu, a zvanični Teheran je saopštio 5. januara da se više neće pridržavati nijednog ograničenja koje je nametnuo nuklearni sporazum iz 2015. godine.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG