Dostupni linkovi

Prosvjednci traže civilnu vladu u Sudanu


Sudanac na ulicama Kartuma
Sudanac na ulicama Kartuma

Tisuće sudanskih prosvjednika kampiralo je ispred Ministarstva obrane u Kartumu kako bi se založili za civilnu vladu, prkoseći policijskom satu i pozivajući na masovne molitve nakon što je vojska srušila Omara al-Bašira nakon 30 godina autokratske vladavine.

Prosvjednici odbacuju odluku o osnivanju prijelaznog vojnog vijeća koje bi trebalo biti na čelu zemlje iduće dvije godine.

Veliki broj ljudi i dalje je na ulicama Kartuma usprkos proglašenom policijskom satu.

Dugogodišnji predsjednik Omar al-Bašir zbačen je s vlasti, ali demonstranti ističu da oni koji su preuzeli vlast su dio istog režima. Strahuje se od sukoba demonstranata i vojske.

Kako BBC javlja, realna je opasnost i od toga da dio snaga sigurnost i milicije okrenu oružje jedni prema drugima.

Ministar obrane Awad Mohamed Ahmed Ibn Auf, koji je vodio puč, izjavio je da će izbori biti održani za dvije godine i da će u prijelaznoj vladi biti civila.

Svjetske sile, uključujući Sjedinjene Države i Veliku Britaniju, izjavile su da podupiru mirnu i demokratsku tranziciju.

Ibn Auf se nalazi na američkoj crnoj listi zbog uloge tijekom sukoba u Darfuru, što znači da je sva njegova imovina u SAD-u zamrznuta i Amerikancima je zabranjeno poslovati s njim, saopćilo je američko veleposlanstvo.

Govoreći na državnoj televiziji u četvrtak, Ibn Auf je kazao kako se Bašir drži na "sigurnom mjestu".

Sudanski izvori kazali su Reutersu da je Bašir bio u predsjedničkoj rezidenciji pod "teškom stražom".

Glavni organizator prosvjeda Sudansko udruženje profesionalaca ranije je upozorilo da tranzicijska vlast ne smije uključivati ni jednu osobu koja je bila dio "tiranskog režima".

Iako je vojska najavila da vladu predaju civilima, zadržava Ministarstvo obrane i unutarnjih poslova i strahuje sa da generali uopće nemaju namjeru prepustiti vlast na izborima.

Demonstracije protiv Bašira počele su u decembru, a izazvalo ih je poskupljenje životnih namirnica. U njima je poginulo više desetaka prosvjednika. I sam Bašir na vlast je došao vojnim pučem 1989.

Međunarodni kazneni sud u Haagu optužio je Bašira za genocid u sudanskoj regiji Darfur tokom pobune koja je započela 2003. godine i dovela do smrti oko 300.000 ljudi. On poriče te optužbe.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG