Vojska Sudana pokrenula je u nedjelju zračne napade na bazu suparničkih paravojnih snaga u blizini glavnog grada Kartuma u pokušaju ponovnog uspostavljanja kontrole nad zemljom, nakon što je borba za vlast prerasla u sukob u kojem je poginulo 59 civila i deseci boraca.
Borbe koje su izbile u subotu između vojnih jedinica lojalnih generalu Abdelu Fatahu el Burhanu i Snaga za brzu potporu (RSF), predvođenih generalom Mohamedom Hamdanom Dagalom, poznatiji kao Hemedti, prve su otkako su obje udružile snage u zbacivanju s vlasti diktatora Omara Hasana el Bašira 2019. godine.
Snage za brzu potporu i sudanska vojska natječu se za vlast dok političke frakcije pregovaraju o formiranju prijelazne vlade nakon vojnog udara 2021. godine.
Sudanom upravlja Vijeće generala otkako je državnim udarom svrgnut dugogodišnji autoritarni predsjednik zemlje Omar al-Bashir 2019. godine.
Nasilje je izbilo u subotu nakon višednevnih tenzija oko mape puta za prelazak zemlje na civilnu vlast.
Jedna od glavnih prepreka su planovi da se RSF od 100.000 vojnika uključi u vojsku i pitanje ko bi onda vodio nove snage.
Snage za brzu potporu koju čine pripadnici milicije Džandžavida, optužene za zločine tijekom dugog rata započetog 2003. u Darfuru, na zapadu Sudana, optužene su i za umiješanost u gušenju pobune protiv Omara el Bešira.
U ranim jutarnjim satima u nedjelju, stanovnici su ispričali da su tijekom noći čuli pucnjavu i eksplozije iz teškog topništva.
Televizija Al Arabiya emitirala je snimke na kojima se vidi gusti stup dima koji se diže iznad nekih četvrti u Kartumu.
Sudanska telekomunikacijska tvrtka MTN blokirala je internetske usluge u zemlji prema nalogu vladinog tijela za telekomunikacija, izvijestio je Reuters.
Sindikat sudanskih liječnika naveo je da je najmanje 59 civila ubijeno, a 595 ljudi, uključujući borce, ranjeno otkad su borbe izbile u subotu.
Deseci vojnog osoblja također su ubijeni, ali se konkretan broj ne navodi zbog manjka informacija iz bolnica u koje su te žrtve prevezene.
Liječnici su ranije kazali da su zabilježeni smrtni slučajevi u zračnoj luci u Kartumu i Omdurmanu, kao i zapadno od Kartuma u gradovima Niala, El Obeid i El Fašer.
Snage za brzu potporu tvrde da su zauzele predsjedničku palaču, rezidenciju vojnog zapovjednika, državnu televizijsku postaju i zračne luke u Kartumu, sjevernom gradu Meroveu, El Fašeru i državi Zapadni Darfur.
Vojska je ove navode RSF-a odbacila.
Sudanske zračne snage poručile su ljudima da ostanu u kućama dok provode, kako su nazvale, zračna istraživanja aktivnosti RSF-a.
Načelnik vojske general Abdel Fatah el-Burhan rekao je za televiziju Al Jazeera da RSF treba odustati od sukoba.
"Mislimo da će, ako su mudri, vratiti svoje trupe koje su ušle u Kartum. Ali ako se tako nastavi, morat ćemo iz drugih zemalja područja rasporediti trupe u Kartumu", rekao je El-Burhan.
Oružane snage su kazale da neće pregovarati sa Snagama za brzu potporu osim ako se iste ne raspuste.
Čelnik Snaga za brzu potporu, general Mohamed Hamdan Dagalo, poznatiji kao Hemedti, Burhana je nazvao "kriminalcem" i "lažovom".
"Znamo gdje se skrivaš i doći ćemo do tebe i predati te pravdi ili ćeš umrijeti kao i svaki drugi pas", rekao je Hemedti.
Nastavak konfrontacije najvećih vojnih službenika mogao bi gurnuti Sudan u sukob širih razmjera dok se zemlja bori s ekonomskim slomom i plemenskim nasiljem.