Dostupni linkovi

Put po Evropi za 30 dana


Nikola Špirić uručuje stipendije
Nikola Špirić uručuje stipendije

U Sarajevu je promovisan projekat "Putujemo u Evropu 2009.", na kojoj su 44 studenta dobila stipendije koje će im omogućiti da mjesec dana putuju po Evropi

Radi se o studentima koji nikada nisu putovali u inostranstvo, a projekat je osmislila Omladinska informativna agencija BiH.

Koliko su mladi u Bosni i Hercegovini u odnosu na svoje vršnjake u Evropi diskriminisani nabolje pokazuje podatak da čak 33 posto njih nikada nije putovalo van države u kojoj žive, a 40 posto njih uopšte ne posjeduje pasoš.

Posljedica je to socijalno-ekonomskog stanja zemlje u kojoj žive, ali i viza koje im trebaju da bi negdje van susjedstva mogli putovati.

Ove godine priliku da makar na mjesec dana putuju po Evropi dobila su 44 studenata završnih godina univerziteta u Bosni i Hercegovini.

Zahvaljujući projektu Omladinske informativne agencije i sponzora, dobili su stipendije na osnovu kojih će u 30 dana putovanja steći nova iskustva i upoznati mlade širom Evrope:

„Moje ime je Miloš Srdić, dolazim iz Banje Luke, studiram Fakultet političkih nauka, 24 godine, apsolvent sam. Što se tiče ovog putovanja saznao sam od prijatelja, odnosno na preporuku prijatelja došao sam na prezentaciju koja je održana u Banjoj Luci, dopalo mi se. Mislim da je to dobra prilika ne samo za mene nego za inače mlade ljude iz ove zemlje.“

„Zovem se Darija Bakula, apsolventica sam Fakulteta strojarstva i računarstva pri Sveučilištu u Mostaru. Cilj ovog putovanja mi je da upoznam nove kulture, da se upoznam sa novim mladim ljudima, da vidim kako je njima na fakultetima, da, na kraju-krajeva, steknem i neke nove poslovne prilike.“

„Mirjana Lazarević, dolazim iz Vlasenice, studiram u Banjoj Luci Arhitektonski fakultet. Na ovaj projekat gledam kao odličnu priliku da se otputuje u inostranstvo, pogotovo mladi koji nisu nigdje putovali, a to je negdje oko 30 posto mladih.“

„Zovem se Šiljegović Mersiha, student sam Pravnog fakulteta Univreziteta u Tuzli, apsolvent. Prijavila sam se na ovaj projekat zbog tog što sam jako malo putovala, a i nisam imala šansu s obzirom da sam studirala kao kvalifikovani šterber, pa nisam imala ni vremena, nije samo novac u pitanju, tako da mi je ovo baš prilika da odem negdje.“
Osobe koje upoznajući se s Evropom, kreirajući mrežu kontakata po Evropi ustvari mogu samo unaprijediti dalje ovu zemlju.


Izvršni direktor Omladinske informativne agencije Jan Zlatan Kulenović kaže da je žalosno da mladi ljudi koji studiraju na bosanskohercegovačkim univerzitetima i koji bi trebalo da budu nosioci razvoja zemlje, nisu imali mogućnost da putuju:

„Ovaj projekat neki će možda pogledati kao nešto što je luksuz. Međutim, taj projekat je ustvari nagrada za one koji završavaju svoje fakultete, koji nisu do sada obnavljali godine, koji su manje putovali nego jedan prosječan student u BiH i koji u krajnjoj liniji će sutra kada diplomiraju biti samo mali djelić pet posto stanovništva ove zemlje koji imaju uopće diplomu i koji imaju barem neke preduslove za razvoj BiH, tako da vjerujemo da je ovo, osim same nagrade, jedno ulaganje u osobe koje upoznajući se s Evropom, kreirajući mrežu kontakata po Evropi ustvari mogu samo unaprijediti dalje, bez obzira šta će raditi, ovu zemlju.“

Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić, koji je jedan od sponzora projekta «Putujemo u Evropu 2009.», poručio je mladim Bosancima i Hercegovcima da u najboljem svjetlu trebaju Bosnu i Hercegovinu predstaviti Evropi i da ne trebaju dozvoliti nikome da BiH proglašava besperspektivnom:

„U ovoj zemlji se utrkuju da je proglase besperspektivnom zemljom, kao da imaju alternativnu zemlju u kojoj će oni živjeti kad ova propadne. To nije dobar ambijent. Zemlji treba vratiti optimizam. Optimizam možemo vratiti zajedno. Dobro bi bilo da
Ako stalno u BiH forsiramo priču da sva mladost želi da napusti zemlju, svejedno će nam biti kada ćemo doći na bijeli šengen.
smo u krugu zemalja koje će od 1. januara dobiti bijeli šengen, ali nije sve izgubljeno. Ako se iz dana u dan svi utrkujemo da kažemo da ovo je nesretna zemlja, u njoj nije moguće živjeti, ona će takva i da bude. Ako kažem ovo je naša zemlja, moramo je oteti da upravljamo njome i da ovdje vežemo sudbinu svih nas...“


Na naše pitanje kako komentariše činjenicu da 33 posto mladih nikada nije boravilo nigdje van granica BiH, Špirić je odgovorio:

„Ja sam opredijeljen i da radimo sve da ispunimo uslove iz Mape puta i da otvorimo perspektivu bijelog šenegena za građane BiH. Ako stalno u BiH forsiramo priču da sva mladost želi da napusti zemlju, svejedno će nam biti kada ćemo doći na bijeli šengen.“


Šefica Odsjeka za promociju Direkcije za evropske integracije Jesenka Hadžajlija:

„Stoga se nalazimo u jednom trenutku kada ja ustvari vama postavljam pitanje zašto mi ne bismo bili ti koji bismo Evropi ponudili ono čime mi se ponosimo i čime treba i dalje da se ponosimo - našu historiju, tradiciju, kulturu, jezike, dakle sve ono što nas čini ponosnim Bosancima i Hercegovcima.“

Četrdeset i četiri mladića i djevojke iz Bosne i Hercegovine odabrani su na osnovu konkursa na kojeg se prijavilo 107 studenata iz 30 bosanskohercegovačkih gradova. Mogućnost da putuju Evropom dobili su oni koji nikada nisu putovali u inostranstvo, čije su prosječne ocjene na fakultetu osam i više i koji govore jedan od pet stranih jezika.
XS
SM
MD
LG