Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je u petak da studenti koji ne žele da učestvuju u blokadama fakulteta imaju pravo da polažu ispite i naveo da očekuje da dekani i profesori razumeju te studente.
Kako je saopšteno iz Vlade, Vučević je održao sastanak sa "legitimno i legalno izabranim predstavnicima studenata svih Univerziteta u Srbiji" i poručio da su studenti jako zabrinuti za to da li će i kako biti završen ovaj semestar i organizovan januarski ispitni rok.
Kako piše u saopštenju, ti studenti su premijeru izneli "brojna pitanja na koja očekuju odgovore, ali i pomoć države".
"Zanima ih da li će biti smanjene školarine jer nisu imali nastavu zbog blokada fakulteta, šta će biti sa onima koji su u ovom periodu trebali da diplomiraju, ali im je to onemogućeno, a čekalo ih je zaposlenje, i brojne druge stvari u vezi sa njihovim standardom", rekao je Vučević.
On je ocenio da je "nedopustivo da profesori dele studente na one koji protestuju i one koji žele da idu na nastavu" i dodao da su "ovi drugi uglavnom diskriminisani".
"Očekujem da dekani i profesori razumeju i jedne i druge, jer veći deo studenata ne učestvuje u blokadama", poručio je predsednik Vlade.
Vučević je ponovio da je "Vlada Srbije ispunila sve zahteve studenata koji blokiraju fakultete, tako da je sve ostalo što se dešava čista politizacija".
Studenti koji blokiraju fakultete odbacuju ove navode.
U Srbiji je blokirano više više od 50 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.
Među studentskim zahtevima je objavljivanje kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, koja je usmrtila 15, a teško ranila dve osobe.
Zahtev je i da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante, na protestima koji su širom Srbije usledili nakon tragedije u Novom Sadu.
Takođe se zahteva i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.
Dok vlast tvrdi da je ispunila sve njihove zahteve, predstavnici studenata kažu da objavljena dokumentacija nije potpuna, te da ne daje odgovor na pitanje ko je odgovoran i šta se desilo.
Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice - posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.
Zbog sumnji na propuste prilikom rekonstrukcije stanice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.