„Događaji od prije 26 godina snažno nas opominju koliko zlo i mržnja mogu biti: zasljepljujući, destruktivni i bratoubilački, te koliko se velike posljedice mogu osjećati ukoliko ljudi dopuste da im srce zatruje: sebičnost, oholost i netrpeljivost prema bližnjima“, naveo je u saopštenju povodom obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, vrhbosanski nadbiskup i predsjednik Biskupske konferencije BiH Vinko Puljić.
Kardinal Puljić istakao je kako je ljudska dužnost i civilizacijski čin odati počast nevino stradalima, te da zločin ne poznaje ni vjeru ni naciju.
„No, povijest nas uči kako se zlo ne pobjeđuje činjenjem novoga nasilja ili osvetom već isključivo kajanjem, dijalogom i praštanjem“, istakao je Puljić.
Pozvao je žrtve da mržnju nadvladaju ljubavlju i sjećanjem na svoje stradale, a one koji su činili zločine da uvide svoja zlodjela te obznane gdje počivaju kosti onih za koje obitelji još uvijek tragaju.
„Neka se ova i slične komemoracije ne koriste za bespotrebno podizanje tenzija, prikupljanje političkih poena i širenje osjećaja nesigurnosti, nego svi zajedno odajmo počast nevino stradalima, budimo podrška njihovim obiteljima i rodbini te izvucimo pouke za suživot u ovoj našoj domovini Bosni i Hercegovini”, poručio je Puljić uoči obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici, gradu na istoku Bosne i Hercegovine (BiH), koja će biti održana 11. jula u Potočarima.
Snage Vojske Republike Srpske (VRS), tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine, ubile su oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini.
Za te je zločine do sada osuđeno 47 osoba na više od 700 godina zatvora.
Na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida i zločina protiv čovječnosti u Hagu su osuđeni i nekadašnji predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) Radovan Karadžić, te glavni komandant VRS Ratko Mladić.
Zločin u Srebrenici iz jula 1995. godine, jedini je koji se dogodio na prostoru bivše Jugoslavije, a koji je pred međunarodnim i domaćim sudovima okarakterisan kao genocid.
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari 11. jula 2021. biće ukopano 19 žrtava srebreničkog genocida.
Najstarija žrtva koja će biti ukopana ove godine je Husein Kurbašić iz Srebrenice koji je, kada je ubijen, imao 64 godine.
Najmlađa žrtva je Azmir Osmanović koji je imao 16 godina. Među identifikovanim je i Zilha Delić koja je imala 24 godina.
U nedjelju će u Memorijalnom centru Potočari biti ukopani i Hajro Aljić (1944.) i njegov sin Jusuf (1967.)
Do sada su ukopane 6.652 žrtve genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida.