Dostupni linkovi

Derbi na Marakani uz velike mere bezbednosti


Stadion Marakana, arhiv
Stadion Marakana, arhiv
Fudbalski derbi između Partizana i Crvene zvezde biće odigran, odlučeno je nakon višednevnih razmatranja na najvišim državnim instancama. Iako je i na mnogim prethodnim utakmicama beogradskih klubova bilo nasilja i ozbiljnih incidenata, atmosfera pred ovaj meč dovedena je do usijanja zbog nereda na Paradi ponosa i prekida utakmice Italija – Srbija u Đenovi.

Da li su opravdana strahovanja posle nezvaničnih informacija koje je ovih dana prenosila štampa da ekstremni navijači na derbiju spremaju brutalnu osvetu policiji zbog hapšenja na Paradi ponosa, da je neko iz kriminalnih krugova organizatorima huligana platio milion evra da naprave haos na toj utakmici, da se spremaju veliki neredi po Beogradu, i da je prekid susreta Italija-Srbija samo uvertira za sve to, znaće se u subotu 23. oktobra, jer je država donela odluku da se tog dana ipak odigra meč Crvena zvezda-Partizan.

Nagađanja da li će zbog bezbednosnih rizika derbi biti otkazan, ili igran bez publike, prekinuta su dva dana pred utakmicu nakon sastanka rukovodstava dva kluba, Zajednice superligaša i policije. Posle tročasovnog većanja u u sedištu MUP-a, u atmosferi najveće tajnosti i žučne rasprave, odlučeno je da se 139. susret večitih rivala odigra u 13 sati, uz smanjen kapacitet stadiona Marakana na 35.000 posetilaca.

Fudbalere Crvene zvezde ta vest zatekla je na treningu. Dejan Milovanović i Duško Tošić.

"Poslednji derbi koji sam igrao igrali smo bez publike. Sigurno da je to mnogo loš osećaj, mnogo je lepše za sve nas igrati pred navijačima u sportskoj atmosferi. Biće to pravi derbi, sigrurno jedna nezaboravna utakmica"
, kaže Dejan Milovanović.

"Derbi je jedini praznik srpskog fudbala, i pozivam navijače na fer navijanje. A ko bude bolji, pobedu nek slavi"
, kaže Duško Tošić.

Na utakmici 4.000 policajaca


Koliko je atmosfera pred ovu utakmicu napeta govori i činjenica da niko iz nacionalnog Fudbalskog saveza nije hteo da se oglasi posle donete odluke, kojom je garantovana bezbednost akterima, kao i da će se čelnici Partizana, cija uprava je kategorički odbijala da se utakmica igra u prisustvu navijača, i Zvezde zajednički obratiti javnosti dan pred derbi u pokušaju da smanje napetost.

Ivica Dačić, ministar policije, rekao je da je MUP od Zajednice prvoligaša obavešten da će meč biti odigran, i to pred publikom.

"Ako me pitate da li postoji bezbednosni rizik, reći ću vam da postoji. Ali su održani i drugi događaji u ovoj državi koji su imali bezbednosni rizik. Znači, naš je cilj da vidimo da li je moguće uložiti maksimum napora da se utakmica odigra u prisustvu publike. A to znači da protekne mirno. Da vam kažem, sa aspekta policije nama odgovara da se uopšte ne igra fudbalsko prvenstvo, jer onda ne bi smo imali posla”, navodi Dačić.

Derbi na stadionu Crvene zvezde obezbedjivaće čak 4.000 policajaca, skoro isto koliko i Paradu ponosa i posetu Beogradu američke državne sekretarke Hilari Klinton.

Zoran Dragišić, profesor na beogradskom Fakultetu za bezbednost, smatra da je odluka da se utakmica odigra pred publikom dobra, jer je država time pokazala da huligani nisu jači od nje. Međutim, Dragišić kaže da to ne znači da ne postoji opasnost da se nasilje dogodi i na toj utakmici.

"Mislim da policija bez ikakvih problema može da razbije te huliganske grupe. Na Paradi ponosa policija je pokazala vrlo visok stepen tolerancije, što je svakako za svaku pohvalu, ali mislim da ukoliko se ponovi nasilje policija treba da pokaže da prošli put prosto nisu hteli da ih razbiju. Ovaj put bi mogli da reaguju mnogo, mnogo žešće", navodi Dragišić.

Ivan Bogdanov nakon hapšenja u Italiji, 13. oktobar 2010
Kao uvertira ovoj utakmici prethodila je vest da je Marko Vučković, jedan od vođa navijača Crvene zvezde, čovek koji nikada nije osuđen iako ima osam krivičnih prijava zbog nasilja i drugih dela, podneo ostavku na članstvo u Skupštini FK Crvena zvezda.

Vučković je vođa „Ultras boys-a“, jedne od 14 navijačkih grupa i desničarskih organizacija čiju zabranu je tražio republički javni tužilac, a čiji pripadnik je i Ivan Bogdanov, uhapšen kao predvodnik nereda u Đenovi.

Zoran Pavić, novinar koji se bavi problematikom navijačkog nasilja, rekao je za naš program da taj čin ništa ne znači, već da oni koji imaju krivične prijave moraju da budu procesuirani.

"Država je po ko zna koji put obećala oštru akciju, a suština priče je od samog početka vrlo jasna: samo primenjivati zakon i, ono što je najvažnije, ne primenjivati ga selektivno. Stvari bi vrlo brzo došle na svoje mesto", smatra Pavić.

Predstavnik države, Slobodan Homen, sekretar u Ministarstvu pravde, rekao nam je da je jasno da huligani ne bi trebalo da budu u upravama fudbalskih klubova.

"Moramo da napravimo mehanizam koji neće dozvoliti da oni učestvuju u tim klubovima. i niti Partizan niti Crvena zvezda neće moći da opstanu kao klubovi ako taj problem ne reše. Na taj način sigurno da šalju poruku da podržavaju nasilje”
, ocenjuje Homen.

Koliko su se huligani u Srbiji osilili javnost je mogla da vidi i u vestima iz Italije, kada je član Ultras boys-a Ivan Bogdanov pred tamošnjim sudom, nakon što je sa još nekolicinom nasilnika prekinuo utakmicu u Đenovi, sudiju upitao koliko će proces trajati jer žuri da se vrati na derbi u Beograd. Sigurno je da neće stići jer ga, po svemu sudeći, u Italiji čeka višegodišnja zatvorska kazna.
XS
SM
MD
LG