Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede odlučilo je da predloži Vladi Srbije povlačenje iz procedure predloga izmena i dopuna Zakona o vodama, kao i da se o novom nacrtu zakona sprovede javna rasprava, potvrdili su 23. jula iz tog Ministarstva za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Prethodno su mediji objavili da predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije potpisao izmene i dopune Zakona o vodama i da je zakon vraćen Skupštini Srbije na ponovno odlučivanje.
Vučić je ranije u julu izjavio, povodom usvajanja Zakona o vodama, da će ga potpisati ako je u skladu sa Ustavom, "svidelo mu se ili ne".
Nevladine organizacije i aktivisti iz Srbije, okupljeni oko platforme Ekološki ustanak, zatražili su u julu da predsednik Srbije Aleksandar Vučić ne potpiše izmene Zakona o vodama, koje su usvojene u Skupštini.
Da bi izglasane izmene bile važeće, prema Ustavu Srbije, predsednik mora da stavi svoj potpis na njih.
Iz ovih organizacija su naveli da se izmenama zakona menjaju odredbe o načinima korišćenja i davanja u zakup vodnog zemljišta i to tako da se predviđa mehanizam "neposredne pogodbe" pri davanju u zakup.
"Na ovaj način se jasno otvara prostor za koruptivne aktivnosti, a eliminiše princip transparentnosti i javnih nabavki u raspolaganju resursima koji predstavljaju najvažnije javno dobro - vodu", pisalo je tada u apelu nevladinih organizacija.
U apelu udruženja oko Ekološkog ustanka pisalo je i da tokom izrade usvojenih izmena zakona nije bilo omogućeno učešće javnosti, niti je ona na bilo koji način bila informisana o izradi akta.
Opoziciona Stranka slobode i pravde, nekadašnjeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, saopštila je tada da bi izmene zakona o vodama omogućile predstavnicima režima da “neposrednom pogodbom, odnosno korupcijom, daju u zakup zemljište u javnoj svojini vlasnicima splavova i to istih onih splavova koje i danas obezbeđuju tzv. 'navijači' iz organizovanih kriminalnih grupa povezani sa ubistvima, iznudama i trgovinom drogom".