Srbija rizikuje da od petka izgubi pristup sirovoj nafti iz uvoza, jer su propali razgovori o sprečavanju uvođenja američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), izjavio je predsednik Aleksandar Vučić u intervjuu za "Fajnenšel tajms", u četvrtak, 27. marta.
Mera ukidanja sankcija ističe u ponoć i, ako se ne produži, rafinerija NIS-a, koji je u većinskom vlasništvu ruskog Gasproma, mogla bi se suočiti sa smanjenjem snabdevanja sirovinama.
NIS upravlja jedinom rafinerijom nafte u Srbiji, koja ima godišnji kapacitet od 4,8 miliona tona i pokriva većinu energetskih potreba te zemlje.
Britanski list "Fajnenšel tajms" u četvrtak je citirao Vučića da ne očekuje dogovor u poslednjem trenutku.
"Razgovarali smo i sa Amerikancima, i sa Rusima, i sa svima. Nismo videli nikakve promene u američkom stavu " o pronalaženju rešenja, rekao je Vučić za FT u Beogradu.
Očekuje se da će se on kasnije u četvrtak obratiti srpskoj javnosti o situaciji.
Kancelarija za kontrolu inostrane imovine (OFAC) američkog trezora prvobitno je uvela sankcije ruskom naftnom sektoru 10. januara i dala Gasprom njeftu 45 dana da izađe iz vlasništva nad NIS-om.
Nakon prvog zahteva NIS-a za ukidanje sankcija, OFAC je 27. februara odložio sankcije za 30 dana kako bi omogućio NIS-u da pronađe rešenje sa ruskim kompanijama. U pokušaju da izbegne sankcije Gasprom njeft je 26. februara preneo udeo od oko 5,15 odsto u NIS-u na Gasprom, rusku kompaniju koja nije obuhvaćena zapadnim sankcijama.
Tom promenom Gasprom njeft, koji je sada podložan oštrijim sankcijama Zapada zbog većeg fokusa na prihode od nafte, je izgubio apsolutnu većinu u NIS-u. Gasprom njeft je time ponovio potez iz 2022. koji je kupio vreme toj kompaniji da izbegne sankcije Evropske unije uvedene Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu.
Gasprom njeft sada poseduje 44,85 odsto NIS-a, dok Gasprom – čiji prihod uglavnom potiče od gasa - ima 11,3 odsto. Vlada Srbije drži još 29,87 odsto udela, dok mali akcionari čine ostatak.
NIS uvozi oko 80 odsto svojih potreba preko hrvatskog operatera naftovoda JANAF, a ostatak pokriva sopstvenom proizvodnjom sirove nafte u Srbiji.
Dve kompanije su se 2024. godine dogovorile o transportu 10 miliona tona sirove nafte do decembra 2026. godine.
Ranije ovog meseca, ministar ekonomije Ante Šušnjar iz Hrvatske, zemlje članice EU, rekao je da JANAF razmatra kupovinu celog ruskog udela u NIS-u.