Svetska zdravstvena organizacija (SZO) odobrila je Srbiji proizvodnju vakcina RNK tehnologijom, objavio je na Tviteru direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus.
Pored Srbije, odobrenje su 23. februara dobili i Bangladeš, Pakistan, Indonezija i Vijetnam.
Vakcine protiv COVID-19 koje se zasnivaju na informacionoj ribonukleinskoj kiselini (RNK) su Moderna i vakcina proizvođača Fajzer/Biontek. Takođe, neke od vakcina koje se razvijaju protiv drugih bolesti se zasnivaju na RNK tehnologiji.
Te vakcine imunološki odgovor podstiču pomoću genetskog koda patogena koji izaziva bolest.
Direktor SZO izjavio je da proizvodnja vakcina RNK tehnologijom ima ogroman potencijal, ne samo za povećanje pristupa vakcinama protiv COVID-19, već i za druge bolesti uključujući malariju, tuberkulozu i rak.
Proizvodnja dve vakcine protiv korone u Srbiji
Dve vakcine protiv COVID-19 koje se ne zasnivaju na RNK tehnologijji, već imaju zeleno svetlo za proizvodnju u Srbiji.
Proizvodnja ruske vakcine "Sputnjik V" protiv korona virusa počela je 4. juna 2021. godine.
Vakcina Sputnjik V nema dozvolu Evropske agencije za lekove i Svetske zdravstvene organizacije.
U septembru 2021. godine počela je i izgradnja fabrike za vakcine kompanije Sinofarm, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će prvi pogon biti gotov do marta 2022. godine.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) u maju 2021. je odobrila kinesku vakcinu Sinofarm protiv COVID-19 za hitnu upotrebu. To je prva vakcina razvijena u nezapadnoj zemlji koja je dobila podršku SZO, a pre odobrenja su Sinofarmom već bili vakcinisani milioni ljudi u Kini i u još 45 zemalja. Sinofarm u Evropskoj uniji nema odobrenje Evropske agencije za lekove (EMA).