U više škola širom Srbije 23. januara se nastavlja obustava rada u koju je deo prosvetnih radnika stupio prvog dana drugog polugodišta, 20. januara.
Školski kolektivi koji se ne slažu sa dogovorom o povećanju plata koji su četiri reprezentativna sindikata postigli polovinom januara, odlučili su da obustave rad.
Oni ističu da se solidarišu sa studentima koji dva meseca blokiraju više od 60 fakulteta zahtevajući odgovornost za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Forum beogradskih gimnazija saopštio je da je u Beogradu rad obustavljen, potpuno ili delimično, u 19 gimnazija.
Prema njihovim podacima, rad je obustavljen u Prvoj, Filološkoj, Trećoj, Četvrtoj, Petoj, Šestoj, Sedmoj, Osmoj, Devetoj, Desetoj, Dvanaestoj, Trinaestoj, Četrnaestoj, Sportskoj, Zemunskoj, Obrenovačkoj i u Gimnaziji "Sveti Sava".
U Gimnaziji "Patrijarh Pavle" časovi traju pola sata, a u Gimnaziji u Lazarevcu radi pola profesora, naveo je Forum beogradskih gimnazija.
Nastavlja je obustavljena u velikom broju škola u Novom Sadu, Užicu, Čačku i Kragujevcu.
Protest u Čajetini
Skup "Pridružimo se Dimitriju" održan je u četvrtak u Čajetini ispred Osnovne škole "Dimitrije Tucović", koja je u potpunoj obustavi nastave.
Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa (RSE), đaci, roditelji, građani ove opštine na zapadu Srbije, dali su podršku prosvetnim radnicima u štrajku i poručili da zajedno brane budućnost dece.
Sve škole u Čajetini nastavljaju štrajk, kao i većina škola u Užicu.
Od 23. januara je u Muzičkoj školi u Užicu vraćena redovna nastava, a u Tehničkoj školi časovi traju 30 minuta, javlja reporterka RSE.
U užičkoj Osnovnoj školi "Dušan Jerković" ispred koje je 22. januara organizovan protest podrške prosvetarima, od četvrtka se nastava održava u nižim razredima.
Od 23. januara je u blokadi Akademija strukovnih studija Zapadne Srbije u Užicu. Ovo je jedina škola u Užicu koja do sada nije učestvovala u blokadi i nije obustavljala nastavu.
Odluku da stupe u blokadu su doneli na plenumu u sredu i od četvrtka su stupili u blokadu i pridružili se kolegama Pedagoškog fakulteta koji su u već duži period blokirali rad svog fakulteta i aktivno podržavaju kolege širom Srbije i njihove zahteve.
Prosvetni radnici osnovnih i srednjih škola Užica, Požege i Čajetine doneli su odluku da uspostave koordinaciju, i da u narednom periodu zajednički nastupaju.
Zaposleni u školama užičkog kraja za petak, 24. januar u 18 časova najavili "Šetnju za uglednu i dostojanstvenu školu" u Užicu.
Protest u Valjevu
Učenici i nastavnici Medicinske škole u Valjevu u četvrtak su prvi put u dvorištu škole petnaestominutnom tišinom odali poštu nastradalima u Novom Sadu, 1. novembra, javlja reporterka RSE.
Članovi sindikata zaposlenih ove valjevske srednje škole obavestili su javnost da su od 22. januara u blokadi nastave. Njih su 23. januara ispred škole podržali učenici Valjevske gimnazije, koji su u blokadi nastave od 18. decembra.
Osim gimnazijalaca, ispred Medicinske škole se okupio i veliki broj građana. Svi zajedno su potom odšetali do Muzičke škole u ovom gradu, kako bi dali podršku nastavnicima i učenicima u blokadi, javlja reporterka RSE.
Studenti i srednjoškolci zajedno u Subotici
Grupa studenata sa Ekonomskog fakulteta, grupa srednjoškolaca i profesora u Medicinskoj srednjoj školi u Subotici, kojima su se pridružili i pojedini roditelji đaka, odali su 23. januara ispred škole počast stradalima u novosadskoj tragediji.
Kako javlja reporterka Radija Slobodna Evropa, oni su potom u znak podrške učenicima Medicinske škole pravili buku 15 minuta zbog, kako su najavili studenti u pozivu, "pritisaka koji se vrše nad njima".
Studenti su na okupljanju pozvali direktorku da im se pridruži na protestu.
Jedna od učenica je rekla okupljenima da ovo nije samo trenutak tišine već trenutak dubokog razmišljanja u kakvom društvu želimo da se krećemo.
"Moramo da budemo svesni da smo mi snaga koja može da donese promene, čak i kada nema podrške onih koji bi trebali da budu pored nas. Ono što danas radimo pokazuje da smo sposobni da mislimo kritički i da se borimo za pravdu", navela je.
Na protestu su bili i profesori iz drugih srednjih škola koji su rekli da su ovde jer podržavaju svoje kolege, svoje bivše i sadašnje učenike koji se bore za promene u prosveti i u celokupnom društvu.
RSE je nakon protesta zatražio izjavu od direktorke Medicinske srednje škole vezano za navodne pritiske na đake, ali je ona rekla da nema komentar.
Apel Filozofskog fakulteta u Beogradu na prosvetne inspektore
Nastavnici, istraživači i saradnici Filozofskog fakulteta u Beogradu apelovali su na prosvetne inspektore da odbiju da učestvuju u 'progonu' školskih ustanova i nastavnika koji su, u znak protesta, odlučili da obustave rad, saopštio je 23. januara taj fakultet, a prenosi Beta.
"Progonom smatramo ograničavanje rada inspekcije isključivo na obaveze ustanova i zaposlenih bez uzimanja u obzir prava dece, roditelja i zaposlenih u ustanovi koja su ugrađena u osnovne principe sistema obrazovanja i vaspitanja", piše u saopštenjuu.
Smatraju da prosvetni inspektori "jedino odbijanjem da izvrše naloge mogu zaštititi dostojanstvo profesije i svoj lični integritet" kao što su, kako su podsetili, " to pojedine njihove kolege učinile".
Istakli su da su u sredu 22. januara uputili pismo svim prosvetnim inspektorima lično.
Dodali su i da Ministarstvo "ne sme ignorisati ni snažnu podršku velikog broja roditelja nastavnicima koji su odlučili da nastave štrajk, ne prihvatajući sporazum postignut između Vlade i sindikata zaposlenih u prosveti".
"Budući da prosvetne vlasti uporno ignorišu stavove univerzitetskih profesora, prosvetnih radnika, učenika i roditelja, građanska neposlušnost je jedino što nam preostaje", piše u saopštenju.
Podsetili su da već dva meseca aktivno podržavaju studente u blokadi, te dodali da osećaju moralnu obavezu da pruže punu podršku i zaposlenim u prosveti, svojim bivšim studentima, "kojima poslednjih dana najviši državni funkcioneri prete inspekcijskim nadzorom i otkazima".
Šta kaže Ministarstvo prosvete?
Ministarstvo prosvete Srbije je saopštilo da je 22. januara nastava održana u 97 odsto škola. Istovremeno, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da će zbog situacije u prosveti najverovatnije biti potrebno produžiti školsku godinu, a da je zbog nemogućnosti organizovanja mature u predviđenom terminu, ona morala da bude odložena.
Ministarka je upozorila nastavnike da, u skladu sa njihovim postupcima, slede suspenzije, novčane kazne, a kao krajnja mera i otkazi.
U škole u kojima je nastava obustavljena od utorka dolaze službenici Prosvetne inspekcije.
Prema podacima resornog Ministarstva prosvete, do sada je izvršen inspekcijski nadzor u 84 osnovne i srednje škole u kojima je obustavljen rad.
Prethodnih dana su se u školskim dvorištima škola u kojima je najavljen dolazak inspekcije okupljali roditelji i đaci u nameri da, kako kažu, odbrane školu.
Više stotina učenika, sadašnjih i bivših profesora i građana sprečilo je 23. januara prosvetne inspektore da uđu u zgradu Gimnazije u Čačku kako bi izvršili inspekcijski nadzor te škole u kojoj je u toku štrajk sa potpunom obustavom nastave, javlja Beta.
Na ulaznim vratima gimnazije stajali su predstavnici Sindikata obrazovanja Čačak, koji su doneli odluku o generalnom štrajku u čačanskim školama.
Studenti u blokadi pozvali su građane Srbije da 24. januara pokažu opštu građansku neposlušnost, time što neće otići na posao i učestvovati u finansijskim transakcijama na bilo koji način čitavog dana.
Studenti od kraja novembra blokiraju više od 60 fakulteta i dva sedišta univerziteta u četiri grada, zahtevajući objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu sa koje se obrušila nadstrešnica, odbacivanje krivičnih prijava protiv studenata i građana koji su uhapšeni i privedeni na protestima, kao i obustava pokrenutih krivičnih postupaka.
Među zahtevima su i procesuiranje lica odgovornih za napad na studente i profesore kao i njihovo razrešenje ako se utvrdi da su na javnim funkcijama, kao i povećanje budžeta za visoko obrazovanje za 20 odsto.