Hiljade građana Srbije je, na poziv studenata u blokadi, izašlo na proteste u više gradova, u subotu 25. januara.
Sa protesta koji se održavaju gotovo tri meseca zahteva se politička i krivična odgovornost za pogibiju 15 osoba u padu nadstrešnice rekonstruisane Železničke stanice u Novom Sadu, 1. novembra.
Protestuje se u Zrenjaninu, Mladenovcu, Kikindi, Novom Bečeju, Kruševcu, Vrnjačkoj Banji, Paraćinu, Prijepolju, Rumi, Vršcu, Pančevu, Smederevu, Smederevskoj Palanci, Ćupriji, Somboru, Sokobanji, Velikoj Plani i drugim mestima i gradovima.
Više hiljada gađana okupilo se u centru Zrenjanina. Nakon protestne šetnje, na kružnom toku u centru grada održali 15-minutni pomen za žrtve nesreće u Novom Sadu.
Demonstranti su nosili transparente na kojima piše "Za pravdu, ne za pare", "Zahtevi nisu ispunjeni" I "Položićemo i ovaj ispit", javlja reporterka Radija Slobodna Evropa.
Studenti su uzvikivali "Napali su studente!", referišući na dva napada na studente proteklih dana u Beogradu.
U dva odvojena incidenta povređene su dve studentkinje kada se na grupu demonstranata zaleteo automobil.
Tužilaštvo u oba slučaja vozače automobila tereti za pokušaj ubistva.
Do ovih protesta dolazi dan nakon masovne akcije "generalni štrajk" u kojoj su, na poziv studenata u blokadi, desetine hiljada građana učestvovale u masovnim protestima širom države.
Gotovo tri meseca u Srbiji traju protesti sa kojih se traži politička i krivična odgovornost vlasti nakon pada nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu, gde je 1. novembra poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Sankcionisanje napadača na demonstrante jedan je od zahteva studenata, koji protekla dva meseca u blokadi drže više od 60 državnih fakulteta.
Pored toga, studenti traže i da se obustave postupci protiv demonstranata koji su protestovali.
Prvi na spisku zahteva je objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, kako bi se utvrdila krivična i politička odgovornost za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi njihovi zahtevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtevi delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.
Takođe, insistiraju da dokumentacija o Železničkoj stanici, koja je objavljena na sajtu Vlade Srbije i Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, nije kompletna, na šta je ukazao i deo stručne javnosti.
Više od 5.000 univerzitetskih profesora u Srbiji podržalo je studente u blokadi.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je povodom pada nadstrešnice u tom gradu 30. decembra podiglo optužnicu protiv 13 ljudi.
Među optuženima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i njegova pomoćnica Anita Dimoski, kao i bivša direktorka javnog preduzeća "Infrastrukture železnice Srbije" Jelena Tanasković.
U pritvoru je 10 optuženih, Vesić je na slobodi, dok su Tanasković i Dimoski u kućnom pritvoru.