Glasanje u Kragujevcu
Gradska izborna komisija saopštila je da su na teritoriji grada Kragujevca, tačno u 7.00 otvorena sva biračka mesta.
U Birački spisak u Kragujevcu za današnje parlamentarne i predsedničke izbore upisano je 154.355 punoletnih građana s pravom glasa, koji će moći da glasaju na 168 biračkih mesta danas do 20 časova.
Pored njih u Okružnom zatvoru u Petrovcu glasaće i osobe koje se nalaze na izdržavanju zatvorske kazne.
Prema informacijama našeg reportera na biračkim mestima 6 i 7 u Osnovnoj školi Mirko Jovanović u kragujevačkom naselju Aerodrom prvi sati glasanja protiču bez ikakvih problema, a na birališta su po tradiciji prvi izašli stariji građani.
Na biralištima nema gužvi, a cela procedura završava se veoma brzo. Tako je i na ostalim biračkim mestima, javlja Branko Vučković.
U Kragujevcu je danas prohladno i oblačno, a Gradska izborna komisija je navela da se za glasanje van biračkog mesta, na koje građani takođe imaju pravo usled bolesti, starosti i invaliditeta, do 07.00 sati prijavilo 200 birača.
Srbi sa Kosova organizovanim prevozom idu na glasanje
Pripadnici srpske zajednice sa Kosova su 3. aprila organizovanim prevozom krenuli prema gradovima u Srbiji, kako bi ostvarili svoje pravo da glasaju na parlamentarnim i predsedničkim izborima.
Zvanična Priština nije dozvolila otvaranje biračkih mesta u srpskim sredinama na Kosovu jer, kako je ranije saopšteno, nije postignut dogovor između dveju Vlada. Premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je insistirao da zvanični Beograd Vladi Kosova uputi direktan zahtev za održavanje izbora, što je Srbija ocenila kao pritisak za priznanje Kosova i odbila da uradi.
Od ranih jutarnjih sati, uhlavnom zaposleni u srpskim institucijama na Kosovu, se okupljaju u Gračanici kod Prištine i onda organizovanim prevozom idu do svog biračkog mesta u pograničnom gradu u Srbiji, Kuršumliji.
I iz ostalih srpskih sredina se na isti način 3. aprila kosovski Srbi odvoze na birališta, odnosno do njima najbližih gradova u Srbiji. Tako su, prema odluci Republičke izborne komisije Srbije, 3. aprila za oko 100.000 Srba sa Kosova, biračka mesta otvorena i u Tutinu, Raški, i Vranju.
Države Kvinte oštro su kritikovale Vladu Kosova što nije dozvolila održavanje srpskih izbora uz ocenu da je Priština odbila konsturktivan predlog država Kvinte za rešavanje ovog pitanja.
Predlog Kvinte je bio da se oficiri za vezu Kosova i Srbije koriste kao jedini zvanični kanal komunikacije između Vlade Kosova i Vlade Srbije, za prenošenje zahteva Srbije kosovskim vlastima.
Srbi sa Kosova su u nekom od gradova u Srbiji glasali i za referendum, koji je Srbija organizovala početkom godine za promenu Ustava u oblasti pravosuđa. Ni tada nije dozvoljeno otvaranje biračkih mesta u srpskim sredinama na Kosovu uz obrazloženje da se time krši Ustav i zakoni Kosova.
Poslednji parlamentarni izbori, koje je Srbija organizovala u srpskim sredinama na Kosovu održani su 21. juna 2020. godine.
Tada je, po ustaljenoj praksi, misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) na Kosovu prikupljala glasačke listiće.
Ova praksa prikupljanja glasačkih listića je ustanovljena 2017. godine, i postojala je dozvola kosovskih vlasti za tako nešto.
CeSid procenio prvu izlaznost
Organizacija Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), koja je i posmatrač na izborima, objavila je da je projekcija izlaznosti do 9 sati 5,1 odsto.
Glasali Ponoš, Veselinović, Tadić, Obradović
Predsednički kandidat koalicije Za pobedu ujedinjene Srbije Zdravko Ponoš glasao je, nešto posle 9 časova u opštini Vračar.
Kandidat za gradonačelnika Beograda koalicije Moramo Dobrica Veselinović glasao je na Novom Beogradu.
Boško Obradović, predsedički kandidat koalicije Srpski pokret Dveri - POKS - Patriotski blok za obnovu Kraljevine Srbije, glasao je u Čačku.
Predsednik Socijaldemokratske stranke i nosilac parlamentarne liste "Boris Tadić - Ajmo ljudi" Boris Tadić glasao je u opštini Stari grad.
Facebook Forum