Dostupni linkovi

Šesti napad na antifašistički klub u Novom Sadu


Unutrašnjost kluba "Crni ovan" posle napada, Novi Sad, 9. maj 2023.
Unutrašnjost kluba "Crni ovan" posle napada, Novi Sad, 9. maj 2023.

U noći između 8. i 9. maja maskirane osobe demolirale su novosadski klub "Crni ovan".

Ovo je šesti napad na lokal koji je u glavnom gradu Vojvodine poznat kao mesto okupljanja antifašista i na kojem se organizuju različite humanitarne akcije.

Poslednji incident dogodio se 9. maja, kada se slavi pobeda nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.

Policija nije odgovorila na upit Radija Slobodna Evropa povodom novog napada na novosadski klub.

Napadači su ispreturali stolove i klupe iz bašte i pobacali ih po podu.

"Sve se odigralo nešto posle tri sata posle ponoći. Na snimku smo videli kako je najmanje osam maskiranih osoba upalo i porušilo inventar. Pobacali su sve", rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) vlasnik "Crnog Ovna", Bojan Šovljanski.

Šovljanski: Najmanje osam maskiranih osoba upalo i porušilo inventar
Šovljanski: Najmanje osam maskiranih osoba upalo i porušilo inventar

"Posle su se fotografisali. Mahali su zastavom AP Vojvodine koju su, očigledno, prethodno negde skinuli. Na kraju su je postavili na pod", dodao je on.

Zastava Vojvodine godinama je tačka sukoba različitih pogleda na položaj Autonomne pokrajine.

Ekstremni desničari vide je kao "antisrpsko" znamenje.

Uprkos novom napadu na "Crni ovan, tokom dana lokal je radio uobičajeno.

"Niko nije povređen, nema velike materijalne štete. Ovo je sve zapravo simbolično. Naravno, zbog Dana pobede nad fašizmom. Jer oni se protive idejama antifašizma i jednakosti, dakle protive se vrednostima za koje se mi ovde zalažemo. Prosto ne propuštaju nijedan važan datum", smatra Šovljanski.

"Crni ovan" široj javnosti postao je poznat prošlog januara kada se maskirani neofašisti tu pojavili naoružani bokserima i palicama.

Upitali su "gde su srpske zastave" i počeli da lupaju izlog. Povređeni su Šovljanski, kao i jedan od gostiju.

Porušeni inventar u klubu, 9. maj.
Porušeni inventar u klubu, 9. maj.

Policija u Novom Sadu uhapsila je tada trojicu osumnjičenih, a Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu predložilo je da im se zabrani prilazak lokalu, kao i "prilaženje, sastajanje ili komuniciranje sa oštećenima".

Slučaj se tretira kao nasilničko ponašanje, bez elemenata mržnje i netrpeljivosti.

Incident u januaru osudio je gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić. Osuda je stigla i od poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković. Ona je rekla da se radi o "napadu ekstremističkih grupa uz upotrebu fašističkih simbola" i istakla da je odgovornost svih građana da reaguju na rasizam.

Šovljanski je tada najavio da će tražiti zaštitu policije.

Posle novog napada kaže da nema povratnih informacija o tome kako institucije postupaju po njegovim prethodnim prijavama.

"Prepoznate su neke fašističke i ekstremno desničarske organizacije koje stoje iza svega, ali sami napadači najčešće budu maskirani i ništa se posebno ne dešava", podseća Šovljanski.

U noći između 8. i 9. maja, posle "Crnog ovna", ista grupa maskiranih osoba otišla je do Omladinskog centra "Crna Kuća 13".

Ispred ovog alternativnog kluba u okviru kojeg, između ostalog, funkcioniše "Kuhinja solidarnosti" koja priprema besplatne obroke za najugroženije Novosađane, pokidali su baner.

"S obzirom da se sve dešavalo tokom noći, klub je bio zatvoren pa tako nisu mogli da uđu. Skinuli su taj naš baner. Bacili još jedan baner, onaj koji su odneli iz 'Crnog ovna' nešto ranije", kaže Ozren Lazić iz "Crne Kuće 13".

Pobacani baner u Crnoj kući, 9. maj.
Pobacani baner u Crnoj kući, 9. maj.

"Teško je ne povezati napad s današnjim datumom, Danom Pobede. Ali teško je ne povezati i sa svim onim što se u zemlji događalo protekle nedelje. Ovo govori o zlu kojim smo okruženi i o širenju straha i terora, osećaja da jednostavno nismo bezbedni", rekao je Lazić za RSE.

U istom danu kada su se dogodili napadi na "Crni ovan" i "Crnu kuću", na drugom kraju grada, na temeljima spornog spomenika "Nevinim žrtvama 1944/45", osvanula je instalacija s velikom crvenom zvezdom.

"Srećan Dan pobede nad fašizmom 1945! Novi Sad na današnji dan dobio je prikladan spomenik!", objavio je Antifašistički front "23. oktobar".

U toku dana i ta crvena zvezda je srušena.

Instalacija nakon napada, 9. maj.
Instalacija nakon napada, 9. maj.

Velik broj Novosađana protivi se ideji podizanja spomenika. Iz Antifašističkog fronta "23. oktobar" ranije su ocenili da bi to bio "spomenik revizionističkom licemerstvu".

Predložen je na osnovu upitnog spiska koji, kako tvrde, sadrži imena ratnih zločinaca i kolaboratora.

Na mestu planiranog spomenika u decembru 2021. takođe je postavljena instalacija.

Radilo se o stilizovanoj replici spomenika "Porodica" s Keja žrtava Racije u Novom Sadu - s dodatom porukom: "Neće proći".

XS
SM
MD
LG