Dostupni linkovi

Nova Vlada Srbije sa starim odnosom prema Kosovu


Lider Srpske napredne stranke Miloš Vučević koji je izabran za premijera Srbije i predsednik Srbije Aleksandar Vučić na predizbornom skupu Srpske napredne stranke, Beograd, 2. decembar 2024.
Lider Srpske napredne stranke Miloš Vučević koji je izabran za premijera Srbije i predsednik Srbije Aleksandar Vučić na predizbornom skupu Srpske napredne stranke, Beograd, 2. decembar 2024.

Izborom nove Vlade Srbije se neće promeniti politika prema Kosovu jer nju vodi predsednik Aleksandar Vučić a ne premijer ili ministri, zaključuju u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) politički analitičari sa Kosova i iz Srbije, Artan Muhadžiri (Muhaxhiri) i Ognjen Gogić.

"Postoji samo jedan kompas koji orijentiše dinamike političkog i institucionalnog života Srbije – zove se Aleksandar Vučić. Svi ostali njemu bliski su statisti koji imaju svoje razne koristi da budu političke marionete", smatra Muhadžiri.

Napominje da "pravu moć za donošenje važnih odluka", uključujući one koje se tiču Kosova, donosi Vučić.

Za Gogića je Vlada Srbije pak više "servis koji podnosi izveštaj predsedniku Srbije".

"Politiku (prema Kosovu) će i dalje definisati predsednik u zavisnosti od raznih okolnosti", ocenjuje Gogić.

Vlada Srbije položila zakletvu s obećanjem i za EU i za Rusiju
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00

Na sednici Skupštine Srbije 2. maja, poslanici su izabrali novu Vladu na čelu sa Milošem Vučevićem, koji je predsednik vladajuće Srpske napredne stranke.

Vučević je 1. maja, tokom izlaganja ekspozea, rekao da će Srbija učiniti sve da spreči članstvo Kosova u Savetu Evrope.

Srbija je i do sada blokirala članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, iako se sporazumom o putu ka normalizaciji odnosa, obavezala da to neće raditi.

Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova, koja je proglašena 2008. godine, ali je kroz razne sporazume postignute ranijih godina u okviru dijaloga, priznala registarske oznake, dokumenta, diplome.

Kosovo bez reakcija na novi sastav Vlade Srbije

Radio Slobodna Evropa se obratio Vladi Kosova sa upitom da prokomentariše novi sastav Vlade Srbije, te iznese očekivanja o daljoj normalizaciji odnosa, ali odgovor nije stigao.

Kosovske vlasti su do sada optuživale Srbiju da krši sporazume postignute u okviru dijaloga, da radi na destabilizaciji situacije u opštinama na severu gde živi većinsko srpsko stanovništvo, te da vrši "pritisak" i "ucenjuje" pripadnike srpske zajednice na Kosovu.

Kosovske vlasti su inače optužile Srbiju da stoji i iza oružanog napada u Banjskoj septembra prošle godine, što je zvanični Beograd negirao. Tada je ubijen jedan kosovski policajac, a odgovornost za napad preuzeo Milan Radoičić, bivši potpredsednik Srpske liste.

Takođe, u izjavama najviših kosovskih zvaničnika se često mogu čuti i optužbe na račun Srpske liste, najveće stranke Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda.

Tu su i optužbe na račun bliske saradnje Beograda i Moskve.

Aleksandar Vulin
Aleksandar Vulin

U novoj Vladi Srbije su i dve osobe koje su pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država, Aleksandar Vulin – kao zamenik premijera i Nenad Popović – ministar bez portfelja. Obojica imaju bliske kontakte sa Moskvom.

Vulin je bivši direktor Bezbednosno-informativne agencije u Srbiji, a nakon što je od Rusije dobio orden, rekao je da ne vidi ništa loše u tome što ruske i srpske obaveštajne službe sarađuju.

Nenad Popović
Nenad Popović

Nenad Popović, osnivač konzervativne i evroskeptične Srpske narodne partije, već godinama važi za glas Rusije na srpskoj političkoj sceni.

Stejt department je u odgovoru za RSE naveo da su SAD "razočarane" što Vulin i Popović ulaze u novu Vladu Srbije, te da njih dvojica ostaju pod sankcijama, jer je stav SAD o njima "dobro poznat".

Vulin i Popović kao 'maska' za kompromise oko Kosova

Politički analitičar Artan Muhadžiri smatra da su se Vulin i Popović našli u novoj Vladi Srbije jer je Aleksandar Vučić želeo da "pokaže kako ima moć da se suprotstavi najmoćnijoj državi na svetu".

"I da pokaže da ima autoritet da sam odlučuje u Srbiji. Ova dva ministra će iskoristiti kao svoje najagresivnije eksponente, 'stvaraće maglu' u medijima i javnom životu, kako bi izbalansirao svoje potencijalne kompromise koji se od njega traže u okviru dijaloga (sa Kosovom)", ocenjuje on.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nakon reakcije Stejt departmenta rekao da "nije srećan" zbog toga ali da se nada dobrim odnosima sa "našim američkim partnerima".

Đurić kao 'most' između Srbije i SAD

Novi ministar spoljnih poslova Srbije je Marko Đurić, donedavni ambasador u SAD i bivši direktor Kancelarije za Kosovo.

Politikolog Ognjen Gogić smatra da će njegova uloga upravo biti da unapredi odnose sa SAD, odnosno da ih "pridobije" za neke pozicije Srbije, uključujući i one koje se tiču Kosova.

Marko Đurić dok je bio ambasador Srbije u SAD govori na sednici Saveta bezbednosti UN, 30. april 2024.
Marko Đurić dok je bio ambasador Srbije u SAD govori na sednici Saveta bezbednosti UN, 30. april 2024.

"To najviše zavisi od toga ko će biti na vlasti u SAD nakon izbora u novembru, od toga zavisi kakav će biti njihov dalji odnos prema Kosovu i dijalogu. Ali mislim da je naivno uverenje Srbije da može na bilo koji način da utiče na politiku Bele kuće. SAD su najveći sponzor kosovske nezavisnosti", kaže Gogić.

Ipak, podseća da su SAD u poslednje vreme bile dosta kritične i prema vladi premijera Kosova Aljbina Kurtija (Albin) zbog odluka koje je donosio.

S druge strane, Muhadžiri napominje da će stav Srbije prema dijalogu takođe zavisiti od predsednika Vučića, od njegovih ideja i odluka.

"Kao i do sada, napredak ili blokada biće u najvećoj meri povezani sa nivoom pritisaka iz SAD i EU", rekao je Muhadžiri.

Kosovo i Srbija vode dijalog duže od deset godina u okviru kog je postignuto na desetine sporazuma. Dve strane su prošle godine prihvatile i sporazum o putu ka normalizaciji, koji je postao pravno obavezujući i za Kosovo i za Srbiju.

XS
SM
MD
LG