Na Klinici za kardiovaskularnu i transplantacionu hirurgiju Kliničkog centra u Nišu, operacije srca i krvnih sudova obavljaju se i vikendom.
Reč je o dobrovoljnom radu lekara ove klinike na jugu Srbije u težnji da za svoje, po pravilu životno ugrožene pacijente, ukinu liste čekanja.
Akcija je potekla iz samog kolektiva i sprovodi se poslednjih šest vikenda.
"Mi smo samo molili nadležne da nam obezbede dovoljno potrošnog materijala kako bismo mogli da operišemo", objasnio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Dragan Milić, načelnik ove kardiohirurške klinike.
On je dodao i da lekari rade dodatno, te da za to ne traže dodatne sate i sredstva, niti novčanu stimulaciju.
Takođe, prema njegovim rečima, u ovom periodu prošle godine klinika je imala četrdesetak urađenih operacija, a sada je za mesec i po dana urađeno 114, što je povećanje od skoro tri puta.
Na početku je, kako je rekao za RSE, na listi u odeljenju kardio-hirurških pacijenata bilo 149 bolesnika a sada 105. Na odeljenju vaskularne hirurgije lista čekanja je već ukinuta.
Prema podacima sa sajta Republičkog fonda za zdravstvo (RFZO) liste čekanja na lekarske intervencije variraju, a neke, kao što je ugradnja kuka, zakazana u novembru 2022. biće urađena u novembru 2024.
‘Na našoj listi pacijenti nažalost umiru’
"Smatrali smo da nekoliko meseci našeg dodatnog rada nije ništa u odnosu na ono što dobijaju naši pacijenti sa liste čekanja”, objasnio je doktor Milić iz Niša.
Prema njegovim rečima, osnovna ideja mlađih kolega bila je da se pacijentima da šansa za život, koju čekanje umanjuje. On je naglasio i da neki pacijenti ne dočekaju termin za operaciju.
"Kod drugih oboljenja čekajući na operaciju pacijent može da izgubi kvalitet života, a na našoj listi se nažalost umire".
Ideja potekla od mladih lekara
Ovo je bila ideja mlađih lekara, a jedan od inicijatora je Aleksandar Kamenov.
On je za RSE objasnio da je došla spontano i da za najviše dva meseca očekuje potpuno ukidanje liste čekanja.
"Tada ćemo raditi isto kao i do sada, osim što nećemo imati ovaj dodatni rad, a pacijeti neće morati da čekaju. Priprema za operaciju podrazumeva vreme od dvadesetak do mesec dana za procedure koje prethode operativnom zahvatu, ali to je vreme podrazumevano za listu zakazivanja, a ne i za listu čekanja", objasnio je za RSE Kamenov.
Vaskularna hirurgija prva ukinula listu čekanja
Na odeljenju vaskularne hirurgije u Nišu, već sada nema više liste čekanja. Nenad Ilić, vaskularni hirurg sa svojim timom u poslednjoj nedelji februara uradio je 22 operacije krvnih sudova.
"Naša lista čekanja za vaskularnu hirurgiju sada je već svedena na nulu. Imamo naše pacijente koje primamo u ambulanti i zakazujemo operacije bez čekanja", rekao je Ilić.
Nova organizacija rada u povećanom obimu posla
Anesteziolozi su na ovoj klinici uključeni u svaki segment operativnog toka.
"Organizacija za naredni vikend počinje od ponedeljka. Prvo se ustanovi ko bi trebalo da ima slobodan vikend, on se potom upisuje na listu za vanredne operacije. Još se nije desilo da nismo uspeli da organizujemo anesteziologe za vikend", kaže anesteziolog Velimir Perić.
Tehničari na klinici uobičajeno rade i vikendom. Inicijativa lekara da operišu i u slobodno vreme i za nih je donela više posla. Anestetičar Nemanja Petrović kaže za RSE da su ovu situaciju prihvatili kao deo redovnog posla.
Aleksandra Milenković, medicinska sestra na odeljenju intenzivne nege, ističe da sada kada ima mnogo više posla porodica "u nekom smislu to oseća", ali da lepota humanog cilja pomaže da se sve prevaziđe.
"Ništa nije teško ako uspemo da organizujemo čuvanje dece", kroz smeh dodaje Tijana Todorović, takođe medicinska sestra.
Klinika za kardiohirurgiju i transplantaciju, kliničkog centra u Nišu radi sa 34 lekara i 80 tehničara i ostalog bolničkog osoblja. Oni sa ponosom ističu da funkcionišu kao jedna velika porodica.