Vlada Srbije ukinula je moratorijum na lovačko i sportsko oružje, objavljeno je u Službenom glasniku.
Kako stoji u izdanju Službenog glasnika od 27. oktobra, zaključci o ukidanju moratorijuma koje je potpisao prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić doneti su na vladinoj sednici 26. oktobra.
"U zaključku od 5. maja 2023, posle reči dve godine dodaju se reči izuzev sa lica sa važećom godišnjom lovnom kartom ministarstva nadležnog za oblast lovstva", objavljeno je 27. oktobra.
Lovački savez Srbije (LSS) o tome je dan kasnije obavestio članstvo na svojoj Fejsbuk stranici.
Zaključak sličnog sadržaja odnosi se i na "aktivne sportske strelce sa dozvolom" i "pravna lica i preduzetnike koji vrše poslove privatnog obezbeđenja sa oružjem".
Nakon masovnih ubistava pre više od šest meseci u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca i Smedereva, Vlada Srbije predložila je 4. maja moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja na dve godine.
Prema odluci Vlade koja je usvojena 5. maja, Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) naloženo je da preduzme mere iz svoje nadležnosti kako bi se obezbedio moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje lovačkog oružja na dve godine.
MUP je 4. novembra saopštio da je Gašić poručio lovcima da se kao i do sada odgovorno odnose prema oružju „nakon ukidanja moratorijuma na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja“.
Navodi se da je ministar policije prisustvovao sednici Skupštine Lovačkog saveza Srbije na kojoj je saopštio da je država razumela potrebe lovaca.
MUP je dodao da je Gašić tom prilikom rekao „da je izmenjen zaklјučak Vlade koji se odnosi na lovačko naoružanje, zbog kojeg lovci sada mogu nesmetano da obavlјaju sve poslove u vezi sa Zakonom o oružju i municiji, uz obavezno posedovanje važeće lovne karte“.
MUP je saopštio da je Gašić tada podsetio da je „kao odgovor na masakre u maju“ država uvela moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja koji se odnosio na period od dve godine.