Dostupni linkovi

Koalicija za slobodu medija: Zaustaviti kampanju protiv profesionalnih medija


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Članice Koalicije za slobodu medija osudile su napade na profesionalne medije od strane kolega čiji su mediji na društvenoj mreži Tviter (Twitter) 17. avgusta dobilo oznaku da sarađuju sa Vladom Srbije.

Nakon što je Tviter nekoliko medija u Srbiji u avgustu označio kao “saradnike Vlade” pojedini mediji su za to okrivili nevladine organizacije i istraživačke portale. U tekstovima se navodi, između ostalog, da su ti mediji plaćeni da sarađuju sa društvenim mrežama i etiketiraju druge medije.

Koalicija za slobodu medija pozvala je institucije Srbije da ukoliko imaju navode da je nešto sporno u vezi sa finasiranjem profesionalnih medija i nevladinih organizacija da se oglase, u suprotnom shvatiće to kao “deo kampanje”, navodi se u saopštenju Koalicije.

Koaliciju za slobodu medija čini grupa udruženja i asocijacija novinara, kao i udruženja građana.

“Sastavljanje spiskova ‘nepodobnih’ samo zato što putem konkursa dobijaju sredstva od različitih donatora, i korišćenje tih informacija za diskreditaciju medija i organizacija iz nevladinog sektora je deo duge i opasne kampanje koja se vodi protiv njih”, navode u Saopštenju.

Koalicija za slobodu medija u svom saopštenju navodi da finansiranje organizacija i medija prolazi kontrolu finansijskih institucija u Srbiji te da je ono transparentno “za razliku od značajnog broja provladinih medija čije finansiranje nije dostupno javnosti”.

Iz Koalicije podsećaju da targetiranje medija “direktno vodi ka nasilju prema njima”, a da iznošenje informacija i kontekst u kome se objavljuju utiču na bezbednost novinara i saradnika nevladinih organizacija.

Kako se navodi u pojašnjenju kompanije Tviter, označavanje naloga koji su povezani sa državom „omogućava dodatni kontekst u vezi sa nalozima koje kontrolišu određeni zvanični predstavnici vlada, medijske kuće povezane sa državom i pojedinci koji blisko sarađuju sa tim entitetima“.

Mediji povezani sa državom definisani su kao „mediji u kojima država vrši kontrolu nad uređivačkim sadržajem kroz finansijska sredstva, direktne ili indirektne političke pritiske i/ili kontrolu nad proizvodnjom i distribucijom (sadržaja)“.

Tviter je u avgustu prošle godine najavio da će početi sa označavanjem naloga koji su povezani sa vladama.

XS
SM
MD
LG