Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je 9. novembra da je za njenu Vladu na priču sa litijumom "stavljena tačka".
Ona je tako odgovorila na pitanje novinara u vezi sa memorandumom o strateškom partnerstvu Srbije i Evropske unije u oblasti baterija i kritičnih sirovina, u koje spada i litijum.
Memorandum je potpisan u septembru ove godine.
Nakon masovnih ekoloških protesta, Vlada Srbije je početkom 2022. stopirala projekat "Jadar" međunarodne rudarske kompanije Rio Tinto u zapadnoj Srbiji, gde su otkrivene rezerve tog metala.
Brnabić je na konferenciji za novinare upitala "da li je loše što Srbija treba da bude sa EU u partnerstvu u vezi kritično-važnih sirovina".
"Ja mislim da je to dobro, litijum nije jedina strateški važna sirovina za EU, tu je mislim i magnezijum, ne vidim šta je problem da potpišemo ugovor o strateškom partnerstvu za bilo šta", rekla je premijerka.
Dodala je da nedavno potpisani memorandum "ima veze sa strateškim sirovinama koje ima Srbija i koje ima EU i mogu da ih dele i razmenjuju kako bi obostrani razvoj bio jači".
Na pitanje da li je tačno da je Vlada Srbije angažovala, kako je objavio opozicioni Ekološki ustanak, lobističku Rendon grupu i Džona Rendona za promociju projekta "Jadar" Brnabić je rekla da nema tu informaciju i da ne zna ko je taj čovek.
Kako je stopiran projekat 'Jadar'?
Protivljenje iskopavanju litijuma dovelo je do masovnih protesta i blokada puteva u Srbiji krajem 2021. i početkom 2022. godine.
Povod za proteste je bila namera britansko-australijskog rudarskog giganta Rio Tinta da otvori rudnik litijuma u području reke Jadar, vredan 2,4 milijarde dolara.
Odgovarajući na navode ekoloških aktivista da bi vađenje litijuma zagadilo rečni sliv, zemljište i ostavilo nesagledive negativne posledice po životnu sredinu, ta kompanija je poručivala da ekološke propise poštuje.
Pod pritiskom javnosti, Vlada Srbije je donela odluku da stavi van snage sve odluke u vezi projektom Rio Tinta.
Međutim, ekološki aktivisti nastavili su sporadične proteste i akcije, smatrajući da na projekat Rio Tinta "nije stavljena tačka".
Traže da se zakonom trajno zabrani iskopavanje litijuma u Srbiji.
Predsednik Srbije Aleksandra Vučića je u javnosti više puta ponavljao svoj stav da je "odustajanje od eksploatacije litijuma njegova najveća greška".
Kompanija Rio Tinto je u Srbiji tokom 2004. otkrila rudu "jadarit" – kombinaciju litijuma i bora. Litijum, vredan metal na svetskom tržištu, koristi se za proizvodnju baterija, pre svega, za mobilne telefone, kompjutere, električne automobile.