Dostupni linkovi

Krizni štab bez reakcije na gotovo utrostručen broj zaraženih u Srbiji


Broj novozaraženih korona virusom u Srbiji je gotovo utrostručen u poslednjih 48 sati, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Srbije od 5. januara.

Sa 2.765 novoinficiranih korona virusom koliko je u Srbiji zabeleženo 3. januara, broj potvrđenih slučajeva dva dana kasnije skočio je na 7.488, gotovo tri puta više.

Slike dočeka Nove godine sa trgova u Srbiji zamenile su one sa redovima ispred COVID ambulanti, koje je kamerom u Beogradu zabeležila ekipa Radija Slobodna Evropa (RSE).

Do sada, niko iz Kriznog štaba za borbu protiv pandemije, niti zvaničnika nije u javnosti komentarisao porast broja zaraženih, a pitanja RSE upućena članovima Kriznog štaba da li se razmatraju nove mere i kada je planirana naredna sednica, ostala su bez odgovora.

Slavica Plavšić, doktorka za plućne bolesti i članica "Ujedinjeni protiv kovida", udruženja lekara i medicinskih radnika koji su nezadovoljni odgovorom države na pandemiju, kaže za RSE da je porast broja slučajeva bio očekivan.

“Nikakvo iznenađenje nije ovoliki broj novootkrivenih zaraženih. Na sreću, nisu svi bolesni, ali su zaraženi”, kaže Plavšić.

Ovo udruženje je u više navrata upozoravalo da je neophodno uvesti restriktivnije epidemiološke mere, te da zbog širenja novog soja omikron korona virusa nije bilo vreme za organizovanje masovnih proslava Nove godine.

“Nikako nije smelo da se dozvoli tako nešto, trebalo je da mi odavno budemo u lokdaunu, kao što je većina zemalja Zapadne Evrope”, ističe Plavšić.

Slavlja se i dalje najavljuju

Masovna okupljanja se i dalje najavljuju. Niz manifestacija 13. januara planiran je u Novom Sadu, na otvorenom i u zatvorenom, kojima će taj grad svečano obeležiti otvaranje Evropske prestonice kulture za 2022.

Kompanija Beograd na vodi najavila je za 13. januar doček Nove godine po gregorijanskom kalendaru, uz koncert na otvorenom i vatromet.

Na Sava promenadi kod Beograda na vodi održan je novogodišnji koncert na otvorenom 31. decembra, kao i ispred Skupštine Srbije.

Osim građana Srbije, ovi koncerti su okupili i brojne goste iz regiona. Koncerti na trgovima održani su i u drugim gradovima Srbije.

U to vreme brojni gradovi u regionu i Evropi otkazali su javne proslave u strahu od novog omikron soja virusa korona.

“Treba da budemo ponosni na to što smo poslali zaista sjajnu sliku grada u svet”, ovako je 4. januara zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić analizirao doček Nove godine u srpskoj prestonici.

Samo u Beograd, kako je Vesić izjavio na TV Hepi, a preneo Beoinfo, za proslavu Nove godine je došlo oko 100.000 turista, od čega je glavni grad, prema procenama, zaradio, oko 100 miliona evra.

Za doček nije bilo novih mera

Pred Novu godinu Krizni štab nije doneo nove mere niti ograničenja za masovna okupljanja.

Na sednici 28. decembra je zaključeno da nisu potrebne dodatne restriktivne mere tokom praznika u odnosu na već postojeće - nošenje maske u zatvorenom prostoru, poštovanje fizičke distance, vakcinacije građana i kontrole COVID propusnica u ugostiteljskim objektima nakon 20 časova.

„Čuvajte sebe, čuvajte svoju porodicu“, bio je savet koji je tada dala građanima Darija Kisić Tepavčević, članica Kriznog štaba i ministarka u Vladi Srbije.

Na pitanje novinara da li to znači da je Krizni štab odobrio proslave na trgovima, ministarka Kisić Tepavčević je tad rekla „ja sad ne znam da vam kažem odgovor na to“, ali je dodala da je na otvorenom prostoru mnogo manja verovatnoća prenošenja virusa.

Fizičke distance na organizovanim proslavama na trgovima u Beogradu i drugim gradovima Srbije nije bilo, a procene su da je samo u Beogradu koncertu na trgu ispred Skupštine Srbije prisustvovalo između 50.000 i 100.000 ljudi.

Za razliku od pojedinih evropskih gradova u kojima je prisustvo javnim proslavama na trgovima bilo moguće samo uz COVID propusnice, u Srbiji je ulaz bio slobodan za sve, bez ikakvih ograničenja.

Ozbiljnost omikron soja

Prisustvo visoko prenosivog omikron soja korona virusa u Srbiji je potvrđeno 23. decembra.

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je u više navrata upozoravala na ozbiljnost novog soja virusa i očekivan porast broja zaraženih širom sveta.

Na to u razgovoru za RSE ukazuje i pulmolog Slavica Plavšić.

“SZO je omikron soj proglasila u rekordno brzom roku za samo 48 sati sojem koji izaziva zabrinutost, za razliku od delta soja, kada je bilo potrebno dva i po meseca za to”, kaže Plavšić.

Ona kaže da je većina zemalja prihvatila smernice SZO i realizovala adekvatne mere.

SZO je uoči praznika pozvala ljude da otkažu svoje planove za odmor kako bi zaštitili javno zdravlje.

“Bolji je otkazan događaj (proslava) nego ukinut život”, rekao je 21. decembra direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus.

Uoči božićnih praznika između 24. i 26. decembra otkazano je više od 7.000 letova, a mnoge evropske države uvele su strožije mere sa rekordnim brojem novih slučajeva inficiranih usled omikron soja.

Omikron 'prizemljuje' avione širom sveta
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:08:03 0:00

Kakve su mere bile na snazi u regionu?

U Crnoj Gori usled nepovoljne epidemiološke situacije sa širenjem omicron soja, su zabranjene masovne proslave na otvorenom.

Građani su Novu godinu mogli dočekati u zatvorenim ugostiteljskim objektima samo uz Covid propusnice i poštovanje propisane fizičke distance.

U Hrvatskoj su covid propusnice bile obavezne i za doček na otvorenom. Takođe, broj ljudi koji je mogao prisustvovati proslavama na trgovima bio je ograničen.

U zatvorene ugostiteljske objekte građani Hrvatske za doček mogli su samo uz Covid potvrde, a radno vreme kafića i restorana je samo za Badnji dan 24. decembra i doček 31. decembra produženo sa ponoći do dva ujutru.

Na Kosovu nije bilo dočeka po gradovima, jer je još na snazi policijski čas od ponoći.

Prema važećim merama, restorani i kafići se zatvaraju u 23 časa, dok se muzika gasi u 21:30. Tako je bilo i u Novogodišnjoj noći.

Masovna proslava bez ograničenja, poput one u Beogradu, organizovana je u Skoplju.

Na glavnom trgu Makedonija organizovan je koncert. Restorani i kafići radili su uobičajeno bez posebnih epidemioloških mera.

U Bosni i Hercegovini (BiH), javni doček je organizovan u svim većim gradovima, izuzev Sarajeva, zbog aktuelne epidemiološke situacije.

U Kantonu Sarajevo svi gosti u restoranima i kafićima, prema odluci Kriznog štaba ovog kantona, morali su imati jednu od tzv. VTP (vakcinisan/testiran/preboleo) potvrda.

To su potvrda o izvršenoj vakcinaciji, negativan antigenski ili PCR test ne stariji od 48 sati, ili potvrda o preležanoj bolesti u poslednjih šest meseci.

Bio je ograničen broj gostiju u objektu, tako da na sedam kvadratnih metara može boraviti jedna osoba.

Inače, svaki kanton u BiH donosi sopstvene epidemiološke mere.

U bosansko-hercegovačkom entitetu Republika Srpska, ugistiteljski objekti radili su u Novogodišnjoj noći do dva sata ujutru, uz ograničen broj mesta.

XS
SM
MD
LG