Francuska i Nemačka će nastaviti saradnju u okviru inicijative bivše kancelarke Angele Merkel, kako bi se pomoglo dijalogu Srbije i Kosova, najavile su evropske diplomate.
U razgovoru sa briselskim dopisnicima 22. decembra, diplomate iz država Evropske unije (EU) su naglasili da je neophodna "mobilizacija" evropske strane kako bi se pomoglo dijalogu. Oni smatraju da su u regionu prisutne sile "koje ne doprinose stabilizaciji stanja".
"Stavovi Beograda i Prištine oko dijaloga su dijametralno različiti. Postoji veliko nepoverenje. Situacija u dijalogu komplikovana i zahtevaće mnogo diplomatskog angažmna", izjavio je jedan evropski diplomata.
Bivša kencelarka Nemačke Angela Merkel je podsetimo, 2019. godine pokrenula inicijativu zajedno sa Francuskom kako bi ojačala evropske napore u dijalogu ali i preokrenula pravac kojim je u to vreme krenuo proces.
Radilo se o trenutku kada su predsednik Srbije Alekandar Vučić i bivši predsednik Kosova Hashim Thaci (Hašim Tači) priznali da su u okviru brisleskog dijaloga otvorili pitanje razmene teritorija kao opciju za postizanje konačnog dogovora.
U okviru ove inicijative je održan susret u Berlinu u aprilu 2019. godine.
Ova najava o ponovnoj saradnji Pariza i Berlina u dijalogu dolazi uoči predsedavanja Francuske Evropskom unijom (EU) koje počinje 1. januara 2022. godine.
Predsednik Francuske Emmanuel Macron (Makron) je već najavio da će među prioritetima imati i Zapadni Balkan te je nagovetsio održavanje konferencije koja će biti posvećena prilikama u regionu. Prema rečima zapadnih diplomata, ova konferencija će se baviti “specifičnim problemima” na Zapadnom Balkanu.
"Predsednik Macron je posebno motivisan i uložiće svoj politički kapital u rešvanje blokada na Zapadnom Balkanu", izjavio je jedan diplomata novinarima u Briselu.
Pored dijaloga Kosova i Srbije, najavljeno je da će se raditi na mogućim rešenjima spora između Bugarske i Severne Makedonije koji sprečava otvaranje pristupnih pregovora.
Posebnu pažnju, će prema najavi ovadšnnih diplomata, Francuska posvetiti krizi u Bosni i Hercegovini. Prema ocenama ovih sagovornika, dešavanja u BiH "vode ka destabilizaciji regiona".