Evropska unija (EU) poručila je vlastima Srbije da trebalo da se pozabave žalbama koje se odnose na nepravilnosti izbornog procesa.
"Pritužbe na izborne nepravilnosti treba propisno ispitati i adresirati. Iako treba podržati pravo na mirne demonstracije, nasilje nije rešenje i neprihvatljivo je; policijske akcije moraju biti proporcionalne i poštivati osnovna prava u okviru vladavine prava", navodi se u pisanoj reakciji iz press službe EU koja je dostavljena medijima 27. decembra.
Dodaje se da Brisel poziva na mir i dijalog.
Reakcija iz sedišta EU dolazi nakon što danima traju protesti na koje je pozvala najveća opoziciona koalicija Srbija protiv nasilja.
Opozicija protestuje od vanrednih izbora 17. decembra optužujući vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS) za izbornu krađu, između ostalog i kroz fiktivno prijavljivanje glasača iz Srbije i inostranstva na adrese u Beogradu.
Vladajuća SNS negira te optužbe.
Tokom protesta koji su održani 24. decembra ispred Skupštine Grada Beograda došlo je do nereda i sukoba policije sa delom demonstranata. Neki od maskiranih na protestu su gađali Skupštinu, dok je policija koja je bila unutar zgrade na njih bacala suzavac i biber sprej.
Uprava policije je saopštila da je tokom incidenata "procesuirala 38 lica", od kojih najviše zbog krivičnog dela pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja i nasilničko ponašanje na javnom skupu.
Na incidente je reagovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je u vanrednom obraćanju poručio da "nikakva revolucija nije u toku".
Inače, OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) dan posle glasanja 17. decembra saopštila je da su izbore obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.