Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević razgovarao je sa potpredsednikom Vlade Crne Gore za obrazovanje, nauku i odnose sa verskim zajednicama Budimirom Aleksićem o saradnji dve zemlje i "drugim temama važnim za Srbe koji žive u Crnoj Gori".
Vučević je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta 10. septembra, rekao da Srbija pridaje veliki značaj regionalnoj saradnji i naglasio da razvijen i povezan region znači bolji život za sve njegove građane.
Vučević je ocenio da Srbija i Crna Gora imaju mnogo zajedničkog i da, po prirodi stvari, treba da imaju najbliže odnose.
Aleksić je, kako se navodi u saopštenju, rekao da je za Crnu Goru saradnja sa Srbijom od izuzetnog značaja i da će se se truditi da narednih godina odnosi budu unapređeni.
Tokom sastanka je bilo reči o političkim i ekonomskim temama, o razvoju infrastrukture, odnosima u regionu, regionalnoj stabilnosti i povezivanju kultura dve zemlje.
Aleksić se sastao i sa srpskim ministrom kulture Nikolom Selakovićem, te ukazao da dve zemlje "pripadaju istoj kulturološkoj tradiciji koju je vekovima oblikovala hrišćanska pravoslavna vera, kao i da se celokupna kultura i stvaralaštvo, kroz vekove odvija na jedinstvenom srpskom jeziku".
I Ministar Selaković je naveo da je jezik osnova svake kulture, te naglasio da "Vukov srpski jezik jeste ono što spaja i Srbiju i Crnu Goru i ono čime se srpski narod ponosi".
Prilikom oficijelnog fotografisanja Selakovića i Aleksića, u pozadini nije bila postavljena državna zastava Crne Gore.
Ko je Budimir Aleksić?
Budimir Aleksić je u Vladu Crne Gore ušao, nakon rekonstrukcije u julu ove godine, kao kadar bivšeg Demokratskog fronta, koalicije koja je proruski i prosrpski orijentisana.
DF blisko sarađuje sa vlastima Aleksandra Vučića u Srbiji i Milorada Dodika u bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska. Aleksić je 2017. godine bio na proslavi neustavnog dana Republike Srpske kao predstavnik DF-a.
On je 2022, dve godine nakon smjene s vlasti Demokratske partije socijalista koju je predvodio bivši predsednik Milo Đukanović izjavio da "u novim okolnostima Crnogorci i Egipćani treba da osnuju svoje nacionalne savjete".
Time je Crnogorce izjednačio sa nacionalnom manjinom u sopstvenoj državi.
Fakultet za crnogorski jezik i književnost je 2021. nazvao "antinaučnom ustanovom, koja je nastala kao hir bivšeg DPS režima".
"Da bi se udovoljilo režimskom poslušniku koji želi da stvara nekakav novi jezik u duhu koncipiranja nekog novog identiteta Crne Gore".
Aleksić je 2004. za himnu Crne Gore rekao da "veliča fašizam".