Dostupni linkovi

Završeni radovi na gasnoj interkonekciji Srbija-Bugarska


Ministarska Đedović Hadanović očekuje puštanje gasovoda u probni rad do kraja nedelje. Ministarka na fotorafiji sa ambasadorom EU u Srbiji Emanuelom Žofreom na mjestu radova u aprilu 2023.
Ministarska Đedović Hadanović očekuje puštanje gasovoda u probni rad do kraja nedelje. Ministarka na fotorafiji sa ambasadorom EU u Srbiji Emanuelom Žofreom na mjestu radova u aprilu 2023.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je u nedelju da su završeni svi radovu na gasnoj interkonekciji Srbija-Bugarska.

Ona je, tokom obilaska tog "strateški značajnog projekta" za Srbiju kazala da očekuje puštanje gasovoda u probni rad do kraja nedelje, saopštio je njen kabinet.

Rekla je i da će se time omogućiti sigurnije i stabilnije snabdevanje Srbije gasom iz različitih izvora, "posebno iz Azerbejdžana".

U saopštenju piše da je kazala da je gasovod Srbija-Bugarska prvi veliki projekat u energetici koji je završen na vreme, za 12 meseci.

"Izgrađeno je 109 kilometara novog gasovoda, četiri merno-regulacione stanice u Pirotu, Dimitrovgradu, Beloj Palanci i Nišu, kao i jedna velika primopredajna stanica u Trupalama. Očekujem puštanje gasovoda u probni rad do kraja nedelje", rekla je ona.

Podsetila je da je potpisan ugovor o interkonekciji sa "Bulgartransgasom" i komercijalni ugovor o snabdevanju do 400 miliona kubnih metara gasa iz Azerbejdžana, do kraja sledeće godine.

Prema njenim rečima, iz Azerbejdžana će se Srbija snabdevati sa 400 miliona kubnih metara gasa godišnje do 2026. dok se od 2027. te količine mogu povećati i tri puta.

Ukazala je da je gasovod Srbija-Bugarska važan i zbog gasifikacije jugoistočnog dela Srbije i procesa zelene tranzicije, te da će omogućiti priključenje privrede i domaćinstava na gas.

"U procesu zelene tranzicije bitno je da imamo sigurno snabdevanje gasom, da možemo da pređemo sa korišćenja uglja i mazuta na gas koji je čistiji izvor energije", rekla je ona.

Predsednici Srbije i Bugarske, Aleksandar Vučić i Rumen Radev, ozvaničili su 1. februara početak izgradnje gasnog interkonektora Bugarska-Srbija u Kostinbrodu.

Međusistemska gasna veza "Bugarska-Srbija" (IBS) u Srbiji biće dužine 109 kilometara, a ukupna dužina dvosmernog gasovoda kroz obe države je 170 kilometara, od Novog Iskara u blizini Sofije do Niša. Gasovod je kapaciteta 1,8 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Ukupna vrednost gasnog interkonektora Niš - Dimitrovgrad - Bugarska je 85,5 miliona evra, od kojih Evropska investiciona banka (EIB) kreditira 25 miliona evra, 49,6 miliona je bespovratno sufinansiranje Evropska unija iz pristupnih IPA fondova, dok će se ostatak troškova pokrivati iz budžeta Srbije i sredstava javnog preduzeća Srbijagas.

Sporazum o izgradnji gasovoda Niš - Dimitrovgrad potpisan je 2010. godine, a radovi na izgradnji gasnog konektora u Srbiji počeli su u februaru 2022. godine.

Bugarska će zahvaljujući gasnom interkonektru sa Grčkom, koji je završen u oktobru, dobijati prirodni gas iz Azerbejdžana i LNG (tečni) gas preko luke Aleksandropolisu na severu Grčke.

Taj gasovod deo je šire inicijative Evropske unije (EU) – Južnog gasnog koridora, koja za cilj ima smanjenje zavisnosti Evrope od ruskog gasa. Glavni izvor snabdevanja bilo bi gasno polje Šah Deniz (Shah Deniz) koje se nalazi u Kaspijskom moru, na teritoriji koja pripada Azerbejdžanu.

Gas bi od Azerbejdžana do Evrope trebalo da ide deonicama Južnokavkaskog gasovoda, Transanadolskog i Transjadranskog.

XS
SM
MD
LG