Dostupni linkovi

Beloruska delegacija u Beogradu: Odnosi sa Srbijom na najvišem nivou


Petr Parhomčik (u sredini), ministar industrije u Vladi Belorusije tokom sastanka sa Aleksandrom Vulinom, ministrom unutrašnjih poslova Srbije, u Beogradu 17. septembra 2021.
Petr Parhomčik (u sredini), ministar industrije u Vladi Belorusije tokom sastanka sa Aleksandrom Vulinom, ministrom unutrašnjih poslova Srbije, u Beogradu 17. septembra 2021.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se Belorusiji za poštivanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije, tokom susreta sa beloruskim ministrom industrije Petrom Parhomčikom.

Belorusija je jedna od zemalja koja nije priznala nezavisnost Kosova od Srbije proglašenu 2008. godine, koju Srbija ne priznaje. Istovremeno, Srbija ne podržava evropske sankcije protiv beloruskog režima.

Beloruski ministar predvodi delegaciju beloruskih privrednika koji učestvuju na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu.

Prema saopštenju kabineta Predsednika, Vučić i Parhomčiko saglasili su se da je Sajam dobra prilika da se srpskim partnerima predstave beloruski proizvodi i da se ispitaju dodatne mogućnosti za saradnju.

Prethodono su beloruski ministar i ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin konstatovali su da su odnosi Srbije i Republike Belorusije na najvišem nivou, "čemu su doprineli lični odnosi predsednika Aleksandra Vučića i Aleksandra Lukašenka".

Vulin i Parhomičko na susretu u Beogradu razgovarali su o modalitetima unapređenja saradnje dva ministarstva, saopšteno je u petak (17. septembra) iz Minisarstva unutrašnjih poslova Srbije

Ministar Vulin se, kao i Vučić, beloruskoj strani zahvalio na principijelnom stavu po pitanju nepriznavanja Kosova i, kako se dodaje, poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije.

Srbija, kako se vidi u saopštenju objavljenom na sajtu Saveta EU 6. jula, nije podržala poslednje kaznene mere EU od 21. juna protiv 78 beloruskih državljana i sedam entiteta zbog teškog kršenja ljudskih prava i represije nad civilinim društvom, opozicijom i novinarima i zbog prinudnog sletanja putničkog aviona.

Ovim, četvrtim paketom sankcija EU protiv Belorusije, 21. juna obuhvaćen je veliki broj sudija i tužilaca "odgovornih za brojne politički motivisane presude novinarima, aktivinstima i demonstrantima", kako se objašnjava u odluci Saveta.

Na meti sankcija našlo se i nekoliko novinara prorežimskih medija, rektori više univerziteta zbog izbacivanja studenata koji su učestvovali u protestima i brojni biznismeni zbog bliskih veza sa režimom Aleksandra Lukašenka.

XS
SM
MD
LG