Uprkos velikoj hladnoći i jakom vetru, arheolozi u Srbiji istražili su mesto antičkog rimskog trijumfalnog luka, jednog od malobrojnih na Zapadnom Balkanu, koji datira iz trećeg veka.
Trijumfalni luk je otkriven u decembru na mestu Viminacijum, rimskog grada u blizini grada Kostolca, 70 km istočno od Beograda.
Arheolog Miomir Korać, koji je vodio proces iskopavanja, rekao je da je do otkrića došlo tokom iskopavanja glavne ulice Viminacijuma, glavnog grada rimske provincije Mezije.
"Ovo je prvi takav trijumfalni luk na ovim prostorima. Možemo reći da datira iz prve decenije trećeg veka nove ere", rekao je Korać za agenciju Reuters.
Viminacijum je bio veliki rimski grad sa populacijom od 45.000 ljudi. Imao je hipodrom, utvrđenja, forum, palatu, hramove, amfiteatar, akvadukte, banje i radionice. Delovao je između prvog i šestog veka.
"Kada smo pronašli kvadratne otiske temelja napravljene od masivnih komada krečnjaka, nije bilo sumnje da je ovo trijumfalni luk", rekao je Korać.
Fragment mermerne ploče sa slovima CAES/ANTO sugeriše da je luk posvećen caru Marku Aureliju Antoninu, poznatom kao Karakala, koji je vladao od 198. do 217. godine.
Veruje se da je Karakala uzdignut za cara u Viminacijumu, ocenjuje arheolog, Mladen Jovičić.
"Nadamo se da ćemo naći još komada. Našli smo na jedan fino izrađen stub, grede, ali bismo želeli da nađemo natpisa na luku", rekao je Jovičić.
Iskopavanja Viminacijuma traju od 1882. godine, ali arheolozi procenjuju da su pretražili samo pet odsto lokaliteta, za koji kažu da je 450 hektara – veći od njujorškog Central parka.
Ono što je dodatno neobično je to što nije zakopan ispod modernog grada.
Dosadašnja otkrića na ovom području uključuju dva rimska broda, zlatne pločice, novčiće, skulpture od žada, verske predmete, mozaike, freske, oružje i ostatke tri mamuta.