Dostupni linkovi

MUP Srbije ukinuo rešenje o proterivanju ruskog državljanina Antona Bobriševa


Anton Bobrišev (foto arhiv)
Anton Bobrišev (foto arhiv)

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije ukinulo je rešenje po kome je ruskom državljaninu i antiratnom aktivisti Antonu Bobriševu bilo naloženo da napusti Srbiju, prenosi Glas Amerike (VOA).

Ovakva odluka Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) doneta je 23. oktobra, nakon žalbe advokata Antona Bobriševa.

Postupak pred institucijama se nastavlja, jer se Bobrišev žalio i na drugo rešenje po kojem mu je odbijen privremeni boravak u Srbiji.

Rusko demokratsko društvo, nevladina organizacija koja u Srbiji okuplja ruske antiratne aktiviste, ocenjuje da se slučajem Antona Bobriševa nastavlja progon ruskih državljana u Srbiji zbog njihovih antiratnih stavova.

Kad je izdato rešenje Bobriševu da napusti Srbiju?

Rešenjem MUP-a Srbije, koje je izdato 16. septembra, odbijen je zahtev Antona Bobriševa da mu se odobri privremeni boravak u Srbiji, po osnovu vlasništva nad nepokretnošću.

Tri dana kasnije, MUP mu je novim rešenjem naložio i da Bobrišev napusti Srbiju u roku od 30 dana - to jest, do 19, oktobra.

U obrazloženju svoje odluke, MUP je naveo da je prethodno tražena "procena državnog organa nadležnog za zaštitu bezbednosti Srbije da li boravak stranca predstavlja neprihvatljiv bezbednosni rizik".

Nakon žalbe advokata, MUP je 23. oktobra ukinuo nalog da Bobrišev napusti državu.

Procedura po drugoj žalbi, sa zahtevom da se Bobriševu odobri privremeni boravak u Srbiji, još traje.

Bobrišev se sa suprugom doselio u Srbiju pre osam godina.

Kako je ranije saopštilo Rusko demokratsko društvo, Anton Bobrišev je učestvovao na antiratnim skupovima u Beogradu, a u junu 2023. u Pančevu je organizovao skup podrške opozicionom lideru i kritičaru Kremlja Alekseju Navaljnom, koji je februara ove godine umro u zatvoru u Rusiji.

Otkazivanje gostoprimstva u Srbiji pojedinim pripadnicima ruske dijaspore koji su učestvovali u antiratnim protestima počelo je tokom leta 2023, nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele sankcije tadašnjem direktoru BIA Aleksandru Vulinu zbog, pored ostalog, njegovih veza sa Rusijom.

Najpre je u julu 2023. odbijen privremeni boravak antiratnom aktivisti Vladimiru Volohonskom, a potom mesec dana kasnije i Jevgeniju Iržanskom. Obojca su imali jasan antiratni stav prema ruskoj invaziji. U oba slučaja MUP je naveo da postoje "bezbednosne smetnje" za produženje boravka.

U martu 2024. godine, MUP je odbio da izda dozvolu za stalno nastanjenje tročlanoj ruskoj porodici Tereh. Irina, Sergej i njihov desetogodišnji sin Mark su se 2019. doselili iz Rusije u Banju Koviljaču na zapadu Srbije. Obrazloženje o odbijanju stalnog nastanjenja se svelo na formulaciju da postoji bezbednosna smetnja.

Jedan od poslednjih primera je Elena Koposova, državljanka Rusije kojoj je u avgustu po drugi put odbijen zahtev za stalno nastanjenje. MUP je obrazložio odluku time da bezbednosna služba raspolaže podacima "koji predstavljaju smetnju za odobrenje njenog zahteva".

Ova književna prevoditeljka iz Sankt Peterburga se sa mužem i dvoje dece doselila u Srbiju krajem 2019. godine. Kupili su kuću na planini Kosmaj, pedesetak kilometara južno od Beograda.

Policija i BIA nisu odgovorili ni na jedan od upita RSE od kada je tokom leta 2023. počelo izricanje zabrana ruskim državljanima koji se protive ratu.

Zvanični Beograd već dve i po godine odbija da se priključi zapadnim sankcijama protiv Rusije, a srpski zvaničnici su među retkima u Evropi koji se susreću sa zvaničnicima Kremlja.

XS
SM
MD
LG