Dostupni linkovi

U Srbiji akcija 29 minuta tišine za stradale u Novom Sadu, Cetinju i Arilju


U više gradova u Srbije studenti, građani i aktivisti zastali su na 29 minuta kako bi u tišinini odali počast poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, ubijenima u Arilju i na Cetinju u Crnoj Gori.

Akcija je počela u 11.52, simbolično u vreme kada se dogodila tragedija u Novom Sadu, a okupljeni su na više mesta u Srbiji blokirali prometne saobraćajnice.

Novosadski studenti, koji blokiraju fakultete u tom gradu, okupili su se na Varadinskom mostu gde je na 29 minuta zaustavljen saobraćaj.

Blokada Varadinskog mosta u Novom Sadu, 3. januar 2024.
Blokada Varadinskog mosta u Novom Sadu, 3. januar 2024.

Građani i aktivisti okupili su se i kod Železničke stanice u Novom Sadu, kao i u centru tog grada.

U tišini je stajao i deo zaposlenih na Radio-televiziji Vojvodine (RTV), koji su ispred zgrade tog medijskog servisa držali veliki crni transparent koji simbolizuje crni flor za žrtve.

U Novom Sadu došlo je i do manjeg incidenta kada je jedan muškarac automobilom krenuo u kolonu studenata, ali su ga u tome sprečili studenti i prisutni građani, javlja Beta.

Akcija je održana i na više lokacija u Beogradu.

U pomen žrtvama, grupa studentata blokirala je saobraćaj na Bulevaru kralja Aleksandra, kod Vukovog spomenika.

Nosili su transparente s natpisima "Mašinci protiv mašinerije", "Studentski glas jači od betona".

Akcija odavanja počasti stradalima, završena je bez incidenata na Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, 3. januar 2025.
Akcija odavanja počasti stradalima, završena je bez incidenata na Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, 3. januar 2025.

Deo studenata i građana u tišini je stajao 29 minuta ispred Rektorata na Studentskom trgu.

Među njima je bila i studentkinja Akademije umetnosti Univerziteta u Beogradu, Katarina Radoičić. Ona je za Radio Slobodna Evropa rekla da su se studenti još jednom okupili kako bi poslali poruku zajedništva i odali poštu stradalima.

"Od mog najboljeg druga iz Herceg Novog juče je poginula njegova rodica, tako da je za mene sve ovo mnogo lično i mnogo nam je svima teško. Takva je sredina da maltene ne znaš da li je bezbedno više ni da izađeš iz kuće", kazala je.

Ističe i da studentima "mnogo znači podrška iz regiona i Evrope".

"Svakom studentu znači podrška. Naša blokada je izašla iz granica Srbije i mnogo se osećamo jačim kada imamo podršku svih tih studenata i ljudi", dodaje Katarina Radoičić.

Studenti i građani tokom blokade ispred zgrade Rektorata u Beogradu i 29-minutne tišine u čast poginulima u Novom Sadu i ubijenima u Arilju i na Cetinju, u Crnoj Gori, 3. januar 2024.
Studenti i građani tokom blokade ispred zgrade Rektorata u Beogradu i 29-minutne tišine u čast poginulima u Novom Sadu i ubijenima u Arilju i na Cetinju, u Crnoj Gori, 3. januar 2024.

Nakon ćutnje deo okupljenih prošetao je do Ambasade Crne Gore gde su zapalili sveće i ostavilli cveće za žrtve masovnog ubistva na Cetinju.

Na Cetinju je 1. januara ubijeno je 12 osoba, među kojima i dvoje dece. Ranjene su četiri osobe. Počinilac ubistva pucao je sebi u glavu, nakon čega je preminuo na putu prema bolnici.

Cveće i sveće ispred Ambasade Crne Gore u Beogradu, 3. januara 2024.
Cveće i sveće ispred Ambasade Crne Gore u Beogradu, 3. januara 2024.

Poštu žrtvama nesreće u Novom Sadu i ubistava u Arilju i na Cetinju odalo je i nekoliko desetina studenata u Nišu koji su blokirali saobraćaj ispred zgrade Narodnog pozorišta.

Ista akcija organizovana je u Novom Pazaru i u Zrenjaninu, gde su okupljeni nosili veliki transparent "Studenti šetaju dok pravda stoji".

U jednom ugostiteljskom objektu u Arilju 31. decembra ubijen je bračni par, a osumnjičeni za ubistvo je uhapšen.

Nakon pogibije 15 ljudi u Novom Sadu 1. novembra, širom Srbije održavaju se akcije "Zastani Srbijo" u kojima, petnaestominutnom tišinom, studenti i građani odaju počast nastradalima.

U Srbiji je blokirano preko 60 fakulteta na četiri državna univerziteta, nekoliko rektorata i više desetina srednjih škola.

Oni koji su u blokadama traže političku i krivičnu odgovornost zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, objavljivanje svih dokumenata u vezi sa rekonstrukcijom stanice i povećanje budžeta fakulteta.

Oni traže i puštanje na slobodu svih privedenih aktivista, kao i hapšenje onih koji su napadali studente na protestima zbog pada nadstrešnice.

Zvaničnici tvrde da su svi zahtevi studenata ispunjeni, što studenti demantuju.

'Nema razloga za slavlje': Protesti umesto dočeka u više gradova Srbije
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko meseci nakon svečanog otvaranja stanice posle trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.

Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.

Među njima je bio i donedavni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG