Tajno snimljene fotografije, neke od njih po prvi put objavljene, pokazuju kako je komunistička vlast Čehoslovačke špijunirala svoje građane.
Fotografija:Archiv Bezpečnostních Složek (Courtesy Image)
Ovo su neke od hiljada slika koje je tajna policija Čehoslovačke snimila tokom 1970-ih i 80-ih koristeći malene skrivene kamere.
Čehoslovačka je u to vrijeme bila u "periodu normalizacije" koji je uslijedio nakon sovjetske invazije na tu zemlju 1968. godine. Kremlj je naredio preuzimanje vlasti nakon što je čehoslovačka vlada pokušala ublažiti ograničenja govora i sprovesti druge političke reforme. Za obične građane "normalizacija" je značila oživljeni napor režima za uspostavljanje ekstremne policijske kontrole.
Jedna od omiljenih alatki komunističke policije bile su minijaturne kamere, često skrivene u aktovkama, korištene za dokumentovanje onoga što su nazivali "neprijateljskom aktivnošću". U stvarnosti, to je obično značilo da su kritičari režima fotografisani u njihovoj svakodnevnici.
Totalitarna policijska mreža Čehoslovačke takođe je razradila načine kako da videokamerom snimi svoje mete.
Ove fotografije čuva Arhiv službi sigurnosti Češke Republike u Pragu.
Neki izvještaji su i podugački. U njima su agenti bilježili potencijalno kompromitirajuće informacije. Jedna akcija praćenja podrazumijevala je i refundiranje računa za nekoliko piva i obroka, dok su agenti pratili poznatog muzičara tokom noćnog provoda. Izvještaj opisuje kako muzičar "glasno govori" sa grupom prijatelja ispred bara u 13:15 sati, prije nego što su on i mlada žena "otišli iza ograde pored robne kuće Maj...".
Iako je zatvaranje disidenata bilo manje uobičajeno do 1980-ih, režim je mogao lako zagorčati život ljudima tako što bi ih učiniti nezaposlenima, a njihovoj djeci blokirao pristup školama.
Godine 2003. objavljen je spisak od 75.000 ljudi koji su radili ili sarađivali sa tajnom policijom Čehoslovačke.
Facebook Forum