Dostupni linkovi

Španija, Irska i Norveška zvanično priznale državu Palestinu


Španski premijer Pedro Sančez, 21. mart 2024.
Španski premijer Pedro Sančez, 21. mart 2024.

Vlada Španije u utorak je na sastanku usvojila ukaz kojim se zvanično priznaje država Palestina, objavio je portparol vlade.

Španski premijer Pedro Sančez (Sanchez) prethodno je izjavio da će španska vlada priznati palestinsku državu, dok se širi razdor između Evropske unije i Izraela.

Irska je takođe u utorak donijela odluku o priznanju i pozvala izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da "sluša svijet i zaustavi humanitarnu katastrofu u Gazi".

Prethodno je palestinsku državu priznala i Norveška.

"Norveška je bila jedan od najvatrenijih branitelja palestinske države više od 30 godina", rekao je ministar vanjskih poslova Espen Barth Eide. On je rekao da je to poseban dan za Norvešku.

Pridruživanjem više od 140 od 193 države članice Ujedinjenih nacija koje priznaju palestinsku državu, Madrid, Dablin i Oslo navode da nastoje da ubrzaju napore za obezbeđivanje primirja u ratu Izraela sa Hamasom u Pojasu Gaze.

Sančez je pred sastanak Vlade rekao da je priznanje palestinske države "suštinsko za postizanje mira".

On je rekao da će biti priznata palestinska država koja obuhvata Pojas Gaze i Zapadnu obalu, ujedinjene pod palestinskom nacionalnom upravom s istočnim Jerusalimom kao prestonicom.

Sančez je u televizijskom obraćanju rekao da neće priznati promene palestinskih granica posle 1967. osim ako se oko toga ne saglase sve strane.

"Priznavanje države Palestine nije samo pitanje istorijske pravde... to je takođe suštinski uslov da postignemo mir", rekao je on u kratkom obraćanju pre sastanka Vlade, ističući da to nije usmereno "protiv bilo koga, a najmanje Izraela".

Izrael je kritikovao najavljeni potez kao "nagradu" za palestinski islamistički pokret Hamas koji vlada Gazom i koji SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom.

Ministar spoljnih poslova Izrael Kac oštro je reagovao navodeći na mreži X da je Sančezova vlada "saučesnik u podsticanju genocida nad Jevrejima i ratnim zločinima".

"To je jedini način da se krene ka rešenju koje svi prepoznajemo kao jedini mogući način za postizanje mirne budućnosti: da palestinska država postoji rame uz rame sa državom Izrael u miru i bezbednosti", rekao je Sančez.

On je insistirao na tome da je taj potez takođe pokazao da Španija odbacuje Hamas, koji ne prihvata pravo Izraela na postojanje i čiji su napadi na jug Izraela 7. oktobra izazvali rat u Pojasu Gaze.

"Ova odluka takođe odražava naše potpuno odbacivanje Hamasa, koji je protiv rešenja dve države", rekao je Sančez.

Iako je više od pola članica UN priznalo palestinsku državu, nijedna od velikih zapadnih sila to nije učinila.

Sančez, koji je odluku svoje zemlje objavio pred parlamentom prošle nedelje, proveo je mesece obilazeći evropske i bliskoistočne zemlje kako bi dobio podršku za priznanje palestinske države i prekid vatre u Pojasu Gaze.

Odnosi između EU i Izraela poremećeni su u ponedeljak, uoči priznavanja palestinske države koje su najavile Irska i Španija, članica EU.

Madrid je insistirao da bi trebalo razmotriti sankcije protiv Izraela zbog nastavaka smrtonosnih napada na grada Rafa na jugu Pojasa Gaze.

Izraelski ministar spoljnih poslova Izrael Kac poručio je Španiji da njenom konzulatu u Jerusalimu neće biti dozvoljeno da pomaže Palestincima.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel (Josep Borrell) dao je podršku Međunarodnom krivičnom sudu, čiji tužilac traži nalog za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, kao vođa palestinskog Hamasa, kojeg SAD i EU samtraju terorističkom organizacijom.

Izvor: AP, Reuters, AFP

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG