Dostupni linkovi

Skupština Srbije proglasila izmene Ustava


Sednica aktuelnog sativa Skupštine Srbije, arhivska fotografija
Sednica aktuelnog sativa Skupštine Srbije, arhivska fotografija

Skupština Srbije proglasila je 9. februara promenu Ustava, čime je izjašnjavanje građana o ustavnim promenama u oblasti pravosuđa na nedavnom referendumu stupilo na snagu.

Građani su 16. januara na referendumu glasali za izmene Ustava.

Prema državnim podacima, od oko 6,7 miliona državljana Srbije sa pravom glasa, na referendum je izašlo nešto manje od dva miliona birača, od kojih je skoro 40 odsto glasalo protiv.

Promena Ustava u oblasti pravosuđa jedna je od obaveza Srbije na putu ka članstvu u Evropskoj uniji (EU), kako bi se zakonodavstvo uskladilo sa evropskim.

Promene se odnose na način izbora sudija i tužilaca kako bi se smanjio uticaj politike u ovom procesu, navodili su državni zvaničnici.

Prema usvojenim izmenama Ustava, sudije i tužioce više neće birati Skupština Srbije, već Visoki savet sudstva (VSS) i Visoki savet tužilaca (VST).

Mandat sudija i javnih tužilaca biće stalan – od dolaska na funkciju do odlaska u penziju.

Smatra se da su Visoki savet sudstva i Visoki savet tužilaca nezavisni organi, koji obezbeđuju i garantuju nezavisnost pravosuđa.

Sa izmenama Ustava, članovi Visokog saveta sudstva i tužilaštva – po 11 u oba saveta, biće izabrani po novoj proceduri.

Na sednici Skupštine Srbije 9. februara, koja je prethodila glasanju za usvajanje izmena Ustava, poslanici su izabrali 29 zamenika tužilaca u 17 osnovnih javnih tužilaštava u Srbiji i razrešili 19 tužilaca kojima je istekao mandat.

XS
SM
MD
LG