Beogradski odbornici usvojili su većinom glasova odluku o gradskom budžetu za 2025. godinu, na sednici koju su obležili protest i incidenti ispred zgrade Skupštine.
Aktivisti inicijative "Most ostaje" i građani okupili su se 25. decembra ispred Skupštine Grada Beograda na protestu kojim su, kako su rekli, želeli da spreče usvajanje "koruptivnog budžeta" glavnog grada.
U jednom trenutku došlo je do naguravanja između dela okupljenih i skupštinskog obezbeđenja. Deo aktivista uspeo je da probije kordon obezbeđenja i na kratko je ušao u gradski parlament.
Prema rečima pojedinih opozicionih odbornika, u obezbeđivanju ulaza u Gradsku skupštinu učestvovalo je i nekoliko muškaraca u crnim jaknama i sa kapuljačama, koji nisu imali oznake obezbeđenja.
Ubrzo su na ulazu raspoređeni pripadnici policije i situacija se smirila.
Veći deo okupljenih je bio ispred zgrade na ulici, gde su raširili veliki transparent "Korupcija ubija".
Među njima su bili i poslanici iz redova opozicionih stranaka.
Mila Popović, poslanica opozicione Stranke slobode i pravde, rekla je medijima da je deo građana pokušao da uđe u Skupštinu grada i spreči usvajanje budžeta za koji smatraju da je koruptivan.
"Ovaj budžet je samo okvir za bogaćenje naprednjačke novokomponovane elite i za dalje uništavanje Beograda. Vi po njemu vidite da sve kapitalne investicije stoje, a sve se radi u interesu investitora bliskih Srpskoj naprednoj stranci", rekla je Popović.
Ukupan budžet Grada Beograda i gradskih opština sledeće godine biće oko 187 milijardi dinara, od čega će budžet Grada Beograda iznositi 171,64 milijarde dinara, a budžeti gradskih opština 15,37 milijardi dinara.
Građanski aktivisti okupili su se sat vremena pre početka sednice i izlili crvenu farbu na ulazu u zgradu Skupštine. Komunalne službe su ubrzo došle i počele da čiste asfatl ispred ulaza.
Crvena boja i crveni otisci šaka postali su u Srbiji simbol borbe protiv korupcije na protestima koji se održavaju širom zemlje nakon pada betonske nadstrešnice sa Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra, kada je poginulo 15 osoba.
Kako su javili reporteri Radija Slobodna Evropa, okupljeni su skandirali "Šapiću, odlazi", što je upućeno gradonačelniku Beograda Aleksandru Šapiću.
Na dnevnom redu 50 tačaka
U Skupštini grada je u 10 časova počela sednica na kojoj se, između ostalog, raspravlja i o ukidanju naplate javnog prevoza od 1. januara 2025. godine i osnivanje Beogradske službe bezbednosti.
Deo odbornika iz redova opozicije došao je na sednicu u belim majicama sa crvenom šakom, simbolom protesta koji se organizuju nakon tragedije u Novom Sadu.
Odbornik opozicionog pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović izjavio je na sednici da su uoči početka zasedanja dva muškarca sa kapuljačama koji nisu imali obeležja skupštinskog obezbeđenja učestvovali u incidentima na ulazu u zgradu Gradske skupštine.
"Oni su polomili telefon naše odbornice i pobegli u kancelarije Srpske napredne stranke", rekao je Manojlović.
Predsedavajući Skupštine Nikola Nikodijević rekao je da odbornici ne mogu da se izjasne o ovome, jer se događaj desio pre početka sednice.
Dodao je da je pozvao policiju da bi obezbedila ljude i imovinu.
Odbornik vladajuće Srpske napredne stranke Aleksandar Mirković optužio je opozicone odbornice da su gurale i napale odbornice naprednjaka.
Šapić optužio aktiviste za incidente
Prvi čovek grada je 25. decembra optužio "20, 30 ljudi" za izazivanje incidenata ispred Skupštine Beograda.
"Svaka im čast, i nek’ im je sa srećom. Bacaju farbu, pokušavaju da ulete u hodnike", rekao je Šapić.
U pozivu inicijative "Most ostaje" navodi se da okupljanje organizuje "protiv koruptivnog i rušilačkog budžeta, a pre svega protiv legalizovanja naprednjačkih huliganskih falangi", aludirajući na najavu osnivanja Beogradske službe bezbednosti.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao da je "laž" da je Beogradska služba bezbednosti paraformacija.
"Nemojte da lažete ljude i plašite ih i upotrebljavate dezinformaciju. Laž je da neko pravi paraformaciju", rekao je on.
Šapić je najavio 18. decembra da će biti osnovana Beogradska služba bezbednosti, čiji pripadnici će kao jedan od glavnih zadataka imati da danju patroliraju oko škola i vrtića, a noću ulicama stambenih naselja.
Ideja je, rekao je Šapić na konferenciji za medije, da se rastereti rad beogradske policije.
Na istoj konferenciji gradonačelnik je najavio i uvođenje besplatnog javnog prevoza u Beogradu od 1. januara. To je ponovio i 25. decembra, kada je naveo da je u pitanju "socijalna mera".