Policija Škotske saopštila je da je pedesetosmogodišnji muškarac uhapšen u okviru istrage o finansiranju Škotske nacionalne partije (SNP), a BBC je javio da se radi o suprugu bivše premijerke Nikole Stardžen (Nicola Sturgeon).
BBC navodi da je priveden Piter Marel (Peter Murrell), koji je prošlog mjeseca podnio ostavku na funkciji izvršnog direktora vladajuće stranke koja se zalaže za nezavisnost Škotske od Velike Britanije.
Policijska istraga pokušava da utvrdi šta se dogodilo sa više od 600.000 funti koje su prikupili škotski borci za nezavisnost 2017. godine, a za koje se pretpostavljalo da su namijenjene za potrošnju na to pitanje, ali da taj novac nedostaje na partijskim računima.
Policija Škotske saopštila je da u okviru istrage vrši pretrese na brojnim adresama.
"Muškarac je u pritvoru i ispituju ga detektivi škotske policije“, saopštila je policija.
SNP nije odmah komentarisala hapšenje.
U saopštenju su naveli da "ne bi bilo umjesno komentarisati bilo kakvu policijsku istragu uživo", ali da "potpuno sarađuje" sa policijom.
Novi predsjednik stranke, Humza Jusaf (Yousaf) je ponovio stav SNP-a, ali se i distancirao od svega što se dešavalo u sjedištu stranke pre nego što je postao lider.
"Jasno je da to nije sjajno i mislim da što prije dođemo do zaključka u ovoj policijskoj istrazi, to bolje“, rekao je on za Skaj njuz.
Jusaf je dodao: "Nikada nisam bio na funkciji u stranci, nisam imao ulogu u partijskim finansijama. Novo rukovodstvo ima priliku da pokaže da je transparentno."
Škotska vlada je saopštila da je to stvar stranke.
Marel, koji je vodio SNP više od dvije decenije, podnio je ostavku prošlog mjeseca pošto je prihvatio krivicu za dovođenje javnosti u zabludu o padu broja članova stranke.
Njegova supruga Nikola Stardžen podnijela je ostavku na mjestu lidera škotske poluautonomne vlade prošlog mjeseca, nakon osam godina na vlasti, rekavši da je vlada postala previše podijeljena da bi vodila naciju ka nezavisnosti.
Škotska je glasala protiv nezavisnosti sa 55 odsto prema 45 odsto 2014. godine.
Glasanje Britanije za izlazak iz EU uslijedilo je dvije godine kasnije, kada je većina Škota željela da ostane u Uniji.
Škotsko postupanje u vrijeme pandemije virusa korona donijelo je novu podršku nezavisnosti, navodi agencija Rojters.