Presude za najveću aferu prisluškivanja u Sjevernoj Makedoniji, koja uključuje masovno prisluškivanje više od 20.000 građana te nezakonitu nabavku opreme za prisluškivanje i njeno uništavanje, pale su na Apelacionom sudu.
U pitanju je slučaj "Target Tvrđava" za koji je Krivični sud 2021. godine donio presudu - nakon četiri godine održavanja ročišta i dvogodišnje istrage koju su proveli tadašnji specijalni tužioci Lenče Ristoska, Trajče Pelivanov i Artan Ajro.
"U samoj sudskoj završnici, akteri su kažnjeni, nema nedodirljivih, svi su pred zakonom jednaki i svaki počinilac krivičnog djela će odgovarati", kazala je sutkinja Džaneta Bejtović prilikom čitanja presude u slučaju "Target Tvrđava".
- Tužilaštvo: Državna bezbjednost nezakonito prisluškivala
- Podignuta optužnica za aferu prisluškivanje
Međutim, s njom se nisu složile kolege sa Apelacionog suda Skoplje i oni su nakon skoro dvije godine razmatranja tog slučaja odlučili poništiti njenu presudu i vratiti slučaj na ponovno suđenje.
Kao razlog ukidanja presude naveli su da - nema opisa nezakonitih radnji za svakog od optuženika. Nazvali su to suštinskom povredom koja čini presudu nejasnom, nerazumljivom i nepodobnom za dalje ispitivanje.
Zasad ostaju sa novcem i izvan zatvora
Ukidanjem presude Apelacioni su je osuđenima uštedio 1,4 miliona eura, novac koji su, prema presudi, morali platiti državi nakon pravosnažosti.
Od izdržavanja nove zatvorske kazne zasad su se izvukli bivši šef obavještajne službe Sašo Mijalkov, bivša ministrica unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska, odbjegli obavještajci Goran Grujovski i Nikola Boškovski te njihov kolega Toni Jakimovski.
Ukidanjem presude Apelacioni su je osuđenima uštedio 1,4 miliona eura, novac koji su, prema presudi, morali platiti državi nakon pravosnažosti.
Ovakvom odlukom Apelacionog suda kojom se traži ponavljanje postupka, otvaraju se i vrata "zastarjevanju djela". To se može dogoditi ako do 2025. godine ne bude donesena nova pravomoćna presuda. Što znači da će sud u sljedeće dvije godine imati zadatak ponoviti i dovršiti cijeli sudski postupak, uz konačnu odluku o osnovanosti žalbe.
Razlog zbog kojeg prijeti "zastara djela" je to što krivična djela zločinačkog udruživanja i zloupotrebe položaja zastarijevaju 10 godina nakon počinjenja.
Zastarjevanje za 'Titanic 2' i prvi dio 'Target - Tvrđava'
Međutim, zastara je moguća samo za dio sa prisluškivanjem, odnosno za predmet "Target". Drugom dijelu slučaja - "Tvrđava", koji se bavi uništavanjem opreme za prisluškivanje, zastara ne prijeti. Međutim, za ovaj dio nije optužen Mijakov, nego njegova saradnica Jankulovska.
U aprilu 2023., pak, zastarijeva zločin izborne prevare za koji je Mijalkov optužen u "Titaniku 2" zajedno s koalicijskim partnerom u vladi Menduhom Tačijem.
Sud je 2019. svih šest optuženih u "Titaniku 2" proglasio krivima.
Najveću kaznu od 4,5 godine zatvora dobio je Bedredin Ibrahimi, tadašnji član Državne izborne komisije (DIP) kojeg je predložila Demokratska partija Albanaca (DPA). Lider DPA Menduh Tači dobio je 3 godine i 2 mjeseca zatvora. Bivši direktor Uprave za bezbjednost i kontraobavještavanje (UBK) Sašo Mijalkov, kao i članovi DIP-a koje je predložila sada opoziciona VMRO-DPMNE, dobili su po tri godine zatvora.
Ovaj je slučaj iste godine pao na žalbenom postupku i vraćen je Krivičnom sudu. Dodatni problem u suđenju bio je taj što je zbog promjene sudskog vijeća dva puta krenulo ispočetka.
Kritike iz državnog vrha
Premijer i predsjednik države, kao i nekoliko zvaničnika vladajućeg Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM), javno su kritikovali odluke Apelacionog suda.
"Šokiran sam odlukom Apelacionog suda u slučaju "Target Tvrđava. Odluka je poraz pravne države i dokaz niskog povjerenja građana u pravosudnu vlast. Takve odluke samo potkopavaju vjeru građana da su stvarne reforme u vladavini prava i borbi protiv korupcije moguće", napisao je predsjednik države Stevo Pendarovski.
Takođe vladajuća stranka, Demokratska unija za integraciju (DUI), do objavljivanja ovog teksta nije se javno oglasila.
Iz opozicione VMRO-DPMNE-a stigle su kritike na račun zatvorenosti pravosuđa, ali nigdje se ne spominje odluka Apelacionog suda da poništi dvije presude u manje od mjesec dana.
"Umjesto borbe protiv kriminala, vidimo borbu oko toga koja će institucija štititi i biti pokrovitelj kriminala", kaže zastupnik Mile Lefkov.
Alijansa za Albance zatražila je da se hitno pronađu krivci za ovakve afere. Krivce treba tražiti u namještanju sudskih vijeća, gdje se primjećuje da se nakon svakog "oslobađanja" ili odluke o ukidanju kazni pojavljuju uvijek isti suci, ocijenila je zastupnica te partije Surija Rašidi.
Žalba čekala godišnje odmore
U slučaju "Trezor" za nezakonitu nabavku opreme prva je presuda donesena u aprilu 2021., a žalba je mjesecima stajala u skopskom Apelacionom sudu - suci su bili na starim, pa na novim godišnjim odmorima, pa je sudac izvjestilac nije dao na izjašnjavanje.
Ministar pravosuđa Nikola Tupančeski slaže se da je se radi o nedopustivo dugom procesu.
"Ovdje je najveći problem makedonski sindrom – selektivnost u rješavanju problema. Ovo je zaista nedopustiv period za donošenje pravomoćne sudske presude”, rekao je ministar.
Plata dok traje sudski postupak
U međuvremenu su prošle gotovo tri godine otkako se u žalbenom postupku čeka pravosnažnost ili ukidanje presude za najskuplji prevoz studenata u Bitoli, slučaj "Transporter".
Bivši gradonačelnik Vladimir Taleski, koji je prvi put osuđen, već nekoliko godina svakog ponedjeljka dolazi na Apelacioni sud da se prijavi kako ne bi prekršio izrečene mjere opreza. Za to vrijeme Taleski sjedi kod kuće i redovno prima platu od Bitoljskog narodnog pozorišta u kojem je zaposlen kao glumac.
"Nije tajna da po sistematizaciji prima platu od 52.000 denara (oko 850 eura)", rekli su iz te kuće za portal Nezavisen.mk.
S trogodišnjim odlaganjem, ovaj slučaj mogao bi biti kandidat da se od Vrhovnog suda traži zaštita prava na suđenje u razumnom roku.
Slučaj za upad u Sobranje završio na Vrhovnom sudu
Vrhovni sud već preispituje presudu za organizovani napad na Skupštinu Sjeverne Makedonije 27. aprila 2017. godine. Osuđeni su preko svojih advokata podnijeli zahtjev Vrhovnom sudu za vanredno preispitivanje pravosnažne presude.
Prethodno je Apelacioni sud potvrdio presudu i za svih 16 osuđenika smanjio zatvorske kazne za 2 do 3 godine. Svi zajedno dobili su ukupno 188 godina zatvora, dok su organizatori nasilnog upada u Sabor dobili ukupno 25 godina zatvora.
Mijalkov je prije četiri mjeseca počeo služiti zatvorsku kaznu zbog slučaja "Imperija", gdje je priznao krivicu za protivpravno bogaćenje i prikrivanje imovine. Iz Skoplja se preselio u Ohrid kako bi odslužio tri godine u zatvoru Struga. Taj zatvor otvorenog tipa na Ohridskom jezeru, ministar pravde nazvao je "zatvorski turizam".
Njegova saradnica Jankulovska već služi zatvorsku kaznu zbog nezakonite kupovine "mercedesa". On mora odslužiti kaznu od četiri godine zatvora, dok je druga presuda za "Tvrđavu" pala na Apelacionom sudu. Protiv nje se na sudu vodi još jedan slučaj, "Titanik" - za izbornu prevaru, ali taj slučaj nije okončan.
Pored nje u ćeliji je bivša šefica Specijalnog javnog tužilaštva Katica Janeva, odakle su i potekli slučajevi protiv nje i njezinih stranačkih kolega.
Mijalkov, prvi rođak bivšeg makedonskog premijera Nikole Gruevskog, bio je direktor Uprave za bezbjednost i protivobavještajno djelovanje od 2006. do 2015. godine.