Američka ambasadorica u Sjevernoj Makedoniji Anđela Ageler (Angela Ageler) 10. avgusta rekla je da je "lažna vijest" da bi makedonski pregovarački okvir sa Evropskom unijom (EU) usvojen prošlog ljeta mogao biti promijenjen.
Ona je iznijela stav Washingtona u vezi pregovora Makedonije sa Evropskom unijom (EU), te istakla i da se "obaveze moraju ispuniti".
"Evropska unija je bila kristalno jasna šta se od ove zemlje traži da napreduje u integraciji i da bude potpuno ravnopravan član evroatlantske zajednice. To će se postići ispunjavanjem obaveza iz sporazuma postignutog prošlog ljeta i time ide naprijed kroz različite procese pristupanja. Lažna vijest je da neko može ponovo pregovarati o sporazumu postignutom prošlog ljeta. To su lažne vijesti", rekla je Ageler u intervjuu za Kanal 5.
"Ambasador EU ovdje u Skoplju, ali i Brisel, bili su vrlo jasni da su to uslovi za napredovanje. Tako da opet, umjesto da budu zaglavljeni u istorijskim pitanjima i kontekstima, ono što građani traže od političara koji su ih izabrali jeste da rade za svoje interese i pokreću zemlju ka Evropskoj uniji. Tu postoje mogućnosti za ekonomski rast, obrazovanje, socijalne, trgovinske i mnoge druge mogućnosti. I zaista se iskreno nadam da će donijeti teške odluke", rekao je Ageler .
Ona nije željela direktno da komentariše najavu opozicije da neće glasati za ustavne amandmane i rekla je da je "to je vjerovatno pitanje koje je najbolje uputiti lideru VMRO-DPMNE.
"Veoma se nadam da će poslanici, lideri i članovi svih političkih partija još jednom prepoznati ovaj ključan trenutak za državu i donijeti odluke koje su za dobrobit građana, a ne u interesu njihovih političkih ili ličnih aspiracija", rekla je američka ambasadorka.
Sjeverna Makedonija, kako je naglasila Ageler, je imala i imaće ogromne koristi od članstva u EU i članstva u široj transatlantskoj zajednici, "a to je državni cilj ove zemlje i skoro 80 posto građana ove zemlje želi biti dio EU".
Vlada je u julu uputila Sobranju prijedlog ustavnih amandmana. Promjene u Ustavu, kako je ukazala Vlada, odnose se na dodavanje Bugara, Crnogoraca, Hrvata, Slovenaca, Jevreja i Egipćana u Preambulu i članove Ustava 49. i 78.
Promjena Ustava Sjeverne Makedonije neophodna je da bi se nastavile evropske integracije zemlje. Za ustavne amandmane potrebno je da glasaju dvije trećine 120-članog parlamenta, a Vlada za sada nema potrebnu većinu.
Plenarna sjednica zakazana je za 18. avgust, na kojoj Vlada morati da obezbijedi 80 poslanika koji bi glasali za promjenu Ustava.
Prošlog ljeta Bugarska je povukla veto na integracije Severne Makedonije u EU nakon što je Skoplje prihvatilo "francuski prijedlog" što, između ostalog, znači da bugarski uslovi postaju dio obaveza Sjeverne Makedonije prema EU. Glavna je promjena Ustava.
- Skoplje odbilo zahtev Sofije da učestvuje u procesu ustavnih izmena
- Bugarska povlači ambasadora iz Severne Makedonije
- Sve o ulozi Goce Delčeva u sporu Sofije i Skoplja
- Berbok: EU će održati reč, ali makedonski Ustav se mora promeniti
U međuvremenu, političke stranke u vladinoj koaliciji koju predvode SDSM i DUI predložile su potpisivanje zajedničkog Manifesta kojim će se, kako navode, dati podrška vođenju pregovora za punopravno članstvo u EU, objavljeno je 10. avgusta.
Manifest poziva na ujedinjenje svih političkih stranaka, u kontekstu podrške ustavnim amandmanima kojima bi Bugari i još pet naroda trebali biti ubačeni u Preambulu.
"Skupština treba da usvoji ustavne amandmane za automatsko i bezuslovno održavanje druge međuvladine konferencije kako bi se završila faza otvaranja pregovora, bez dodatnih odluka država članica", navodi se u Manifestu.