Komanda Ujedinjenih nacija (UN) pod vodstvom SAD, saopštila je u ponedeljak, 24. jula da je počela razgovore sa Sjevernom Korejom u vezi američkog vojnika koji je prošle sedmice prešao preko jedne od najčuvanijih granica na svijetu.
Andrew Harrison, britanski general-pukovnik koji je zamjenik komandira u Komandi UN-a, odbio je da kaže kada su započeli razgovori, koliko je razmjena bilo i jesu li Sjevernokoreanci odgovorili konstruktivno, navodeći kao razlog za šutnju osjetljivost dijaloga koji se vodi.
Takođe je odbio da navede detalje oko toga šta komanda zna o stanju američkog vojnika Travisa Kinga.
"Nitko od nas ne zna kako će se ovo završiti", rekao je Harrison na konferenciji za novinare u Seulu. "U životu sam optimista i ostajem optimista. Ali opet, staću na na tome."
- Bez odgovora Severne Koreje SAD-u o ulasku američkog vojnika u tu zemlju
- Pentagon potvrdio da je vojnik SAD prešao u Severnu Koreju
Nije odmah bilo jasno odnose li se Harrisonovi komentari na značajan napredak u razgovorima nakon što je komanda u prošlosedmičnom saopštenju rekla da "radi sa" svojim sjevernokoreanskim kolegama.
UN komanda, koja je formirana za borbu tokom Korejskog rata, ostalo je u Južnoj Koreji kako bi nadzirala provođenje primirja iz 1953. kojim su zaustavljeni sukobi.
Kontakt je ostvaren putem "mehanizama" uspostavljenih u okviru ovog primirja, rekao je Harrison. To bi se moglo odnositi na takozvani ružičasti telefon, telefonsku liniju između komande i Sjevernokoreanske narodne armije u pograničnom selu Panmunjom, gdje je vojnik King prešao.
Dvije Koreje, Sjeverna i Južna tehnički su još uvijek u ratu budući da mirovni sporazum nikada nije potpisan. Sjedinjene Države, koje su se tokom rata borile zajedno s Južnokoreancima i drugim saveznicima, nikada nisu uspostavile diplomatske odnose sa Sjeverom, ali linija je uobičajen način komuniciranja.
Sjeverna Koreja javno je šutjela o Kingu, koji je prešao granicu tokom obilaska Panmunjoma dok je trebao ići u vojnu bazu Fort Bliss u Teksasu, nakon što je pušten iz zatvora u Južnoj Koreji u kojem je bio zbog napada.
Američki zvaničnici su izrazili zabrinutost za njega i prethodno su rekli da je Sjeverna Koreja ignorisala zahtjeve za informacijama o njemu.
Analitičari kažu da bi Sjeverna Koreja mogla sedmicama ili čak mjesecima da čeka dok ne da informacije o Kingu kako bi povećala svoj uticaj. Neki kažu da bi Sjeverna Koreja mogla pokušati da izvuče ustupke od Washingtona, kao što je uslovljavanje oslobađanja Kinga sa smanjenjem vojnih aktivnosti Sjedinjenih Država s Južnom Korejom.
Kingov prelazak dogodio se u vrijeme velikih napetosti na Korejskom poluostrvu, gdje se tempo pokaznih vježbi naoružanja Sjeverne Koreje i kombinovanih vojnih vježbi Sjedinjenih Država intenzivirali.
Sklapanje primirja u Korejskom ratu u četvrtak, 27. jula navršava 70 godina.
Sjeverna Koreja, koja taj dan slavi kao dan pobjede u "velikom otadžbinskom oslobodilačkom ratu", priprema velike svečanosti koje će vjerovatno uključivati vojnu paradu u glavnom gradu Pjongjangu, gdje bi vođa Kim Džong Un mogao prikazati svoje najnaprednije rakete koje mogu nositi nuklearno oružje dizajnirane da gađaju regionalne rivale i Sjedinjene Države.
Posjete stranih gostiju Sjevernoj Koreji izuzetno su rijetke od početka pandemije, što je natjeralo Sjever da zatvori svoje granice kako bi zaštitio loš zdravstveni sistem. Sjeverna Koreja od prošle godine postepeno otvara trgovinu s Kinom u očitom nastojanju da spasi duboko narušenu ekonomiju.