Dačić: Republika Srpska žrtva narušavanja Dejtonskog sporazuma
Predsjednik Narodne skupštine Srbije, Ivica Dačić izjavio je da Republika Srpska “ne preduzima ništa što bi značilo narušavanje Dejtonskog sporazma”, komentarišući zaključke posebne sjednice Skupštine RS, prenosi Radio televizija Republike Srpske (RTRS).
“Naprotiv, da svima bude jasno da je Republika Srpska žrtva narušavanja, odnosno otimanja ovlašćenja i narušavanja Dejtonskog sporazuma”, kazao je Dačić.
Kako je naveo, “bez stabilnosti Republike Srpske nema stabilnosti BiH, a preduslov za mir je povratak izvornom Dejtonu”.
Džaferović: Napad na državu i ustavni poredak je napad na mir
Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, pozvao je državne institucije, prije svih Tužilaštvo BiH, “da zaštite ustavni poredak i pokrenu istragu protiv svih odgovornih lica za današnje događaje”, navodi se u izjavi za javnost.
“Osuđujem i odbacujem odluke usvojene na sjednici skupštine entiteta Republika Srpska. Ovo je, uz ranije usvojeni neustavni entitetski zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima, dio jasnog plana kojim je započeo napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine. Napad na državu i ustavni poredak je napad na mir”, poručio je Džaferović.
Narod i Pravda: Dodik zakoračio u pravno nasilje
Neodgovornom politikom čija je glavna odlika već duži vremenski period političko nasilje, današnjom posebnom sjednicom NSRS, Milorad Dodik zakoračio je i u pravno nasilje, navodi Narod i Pravda, stranka koja učestvuje u vlasti na nivou BiH, u svom saopštenju nakon usvajanja zaključaka.
Svoju tvrdnju potkrepljuju time da je glavna Dodikova meta Ustavni sud BiH, koji je kako tvrde u skladu s onim što je Dejtonski sporazum predvidio.
"Mora se jasno ukazati da je Dodik sa političkog prešao u fazu pravnog nasilja kao i da je sasvim jasno da je spreman na svaku drugu vrstu nasilja što je direktno ugrožavanje mira kao najvećeg postignuća Dejtonskog sporazuma", navodi se u reakciji Naroda i Pravde na današnju sjednicu.
Potpredsjednik Skupštine RS: Vladi entiteta rok od šest mjeseci
Skupština Republike Srpske usvojenim zaključcima dala je rok rok od šest mjeseci Vladi i nadležnim ministarstvima da pripreme rješenja koja će biti involvirana u pravni sistem tog bh. entiteta.
Ovo je nakon sjednice u petak navečer, 10.decembra, izjavio potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Denis Šulić.
"Kada usvojimo zakone u Narodnoj skupštini Republike Srpske povlačimo svoju saglasnost sa postojećih zakona na nivou BiH i onda ti zakoni postaju sastavni dio pravnog sistema Republike Srpske", rekao je Šulić.
Podsjetio je da je Skupština RS ranije donijela zaključke u kojima je pozvala zainteresovane strane - Republiku Srpsku i Federaciju BiH na razgovore o budućnosti BiH.