Američko ministarstvo finansija (Treasury Department) objavilo je listu od 210 ruskih zvaničnika i milijardera za koje se vjeruje da imaju bliske veze sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, čime su postali meta mogućih sankcija.
Ovaj je potez još u najavi naljutio Kremlj. Prema riječima portparola Kremlja Dmitrija Peskova, riječ je o događaju bez presedana, ali da ne treba gubiti glavu već pažljivo razmotriti implikacije.
Njegov šef Vladimir Putin izvještaj je nazvao neprijateljskim aktom koji će komplikovati američko-ruske odnose i naštetiti međunarodnim odnosima u cjelini.
Izvještaj je objavljen jutros, odnosno odmah iza ponoći 30. janaura u Vašingtonu, a takozvani "Izvještaj Kremlj" (Kremlin Report) koji se još naziva i "Putinova lista" ili "Lista oligarha" sadrži imena 114 visokih ruskih zvaničnika i 96 "oligarha" za koje američke vlasti kažu da su se bogatstva domogli zahvaljujući vezama sa Putinom.
Izvještaj je sastavljen na poziv Kongresa, koji je prošlo ljeto usvojio zakon sa ciljem da poveća pritisak na Rusiju, a kao odgovor na zaključak američkih obavještajnih agencija u januaru prošle godine - da se Rusija miješala u američke predsjedničke izbore 2016. Riječ je o zakonu koji je američki predsjednik Donald Trump, koji se zalagao za otopljavanje odnosa sa Rusijom, nerado potpisao u avgustu. Prema zakonu, Ministarstvo finasija je imalo rok od 180 dana da "identifikuje ljude bliske ruskom režimu i njihovo neto bogatstvo".
Sam izvještaj objavljen jutros ne znači uvođenje sankcija, a predsjednik Trump i njegova administracija su već obavijestili Kongres da neće uvesti nove sankcije Rusiji na ovoj tački.
Na listi se nalaze imena 43 Putinova saradnika i savjetnika, uključujući i portparola Kremlja Dmitrija Peskova, 31 ministra u kabinetu, uključujući i premijera Dmitrija Medvedeva i ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, te poslanici i visoki zvaničnici ruskih obavještajnih agencija. Tu su i direktor državne energetske kompanije Roznjeft Igor Sečin, te prvi čovjek Sberbanke German Gref, kao i brojni drugi najbogatiji Rusi.
"Da bi utvrdili listu oligarha", saopštilo je Ministarstvo finansija, "pobrojani su oni pojedinici koji, prema pouzdanim javim izvorima, imaju, kako se procjenjuje, neto vrijednost od milijarde dolara i više".
Među tajkunima su globalno vjerovatno najpoznatiji vlasnik fudbalskog kluba Chelsea Roman Abramovič, te većinski vlasnik Arsenala Ališer Usmanov, potom vlasnik američkog NBA tima Brooklyn Netsa Mihail Prohorov, alumnijumski magnat Oleg Deripaska, osnivač Kaspersky Laba Jevgenij Kasperski.
"De facto svako na listi je nazvan neprijateljem SAD", izjavio je Peskov u prvoj reakciji nakon objave "Izvještaja Kremlja" danas.
"Ovo nije prvi dan da smo suočeni sa jednim agresivnim stavom, tako da se ne treba prepuštati emocijma. Neophodno je prvo sve procijeniti i onda zauzeti stav prema tome", prokomentarisao je.
Peskov je takođe naveo da američki izvještaj "potencijalno može nanijeti štetu" reputaciji ruskih firmi, biznismenima i zvaničnicima.
Zamjenik premijera Arkadi Dvorkovič odbacio je listu kao malo više od toga "ko je ko" u ruskoj politici, dok je poslanik Konstantin Kosačov, predsjednik Komiteta za spoljne poslove u Savjetu Federacije, gornjem domu parlamenta, saopštio da su vlasti SAD "završile kopiranje telefonskog imenika Kremlja".
U svakom slučaju, "Kremlj izvještaj" je kasno u ponedjeljak predat američkom Kogresu u skladu sa zakonom koji se zove Kontra američkih neprijatelja kroz akt sankcija (Counter America’s Adversaries Trough Sanctions Act -CAATSA). Objavljena lista je samo dio verzije izvještaja koji nije tajan.
Juče, neposredno uoči objave izvještaja Peskov je optužio SAD da je objavljivanje liste sa imenima ljudi bliskih Putinu pokušaj miješanja u ruske predsjedničke izbore, koji će se održati 18. marta i na kojima će, prema opštem uvjerenju, Putin osigurati još jedan šestogodišnji mandat.
"Mi zaista vjerujemo da je ovo direktan i očigledan pokušaj da se neki koraci usklade tako da koincidiraju sa izborima u pokušaju da izvrše uticaj na njih", rekao je Peskov novinarima.
Takođe u ponedjeljak, portparolka State Departmenta Heather Nauert je rekla da ukoliko nove sankcije budu uvedene u vezi sa ovom legislativom "one će primarno biti o neruskim entitetima odgovornim za značajne transakcije sa ruskim odbrambenim i obavještajnim sektorom".
Kako tvrdi Nauert, ovaj je zakon u 2017-toj spriječio milijarde dolara prodaje ruskog odbrambenog sektora i "ukoliko se zakon primjenjuje neće biti potrebno uvođenje specifičnih sankcija pojedincima ili entitetima, jer je samo zakonodavstvo u cilju odvraćanja" od tih aktivnosti.
Nauert nije govorila o novim sankcijama niti o "Izvještaju Kremlj", dodajući da oni unaprijed ne najavljuju takve mjere.
"Od donošenja zakona, mi smo procijenili da su strane vlade napustile planove o objavi kupovine nekoliko milijardi dolara vrijednosti iz ruskog odbrambenog sektora", kaže portparolka State Departmenta.
U onome na šta se gledalo kao na test Trumpove spremnosti da krene na Rusiju, američki Kongres je do 29. januara 2018. bio dao rok njegovoj administraciji da izađu sa izvještajem u skladu za zakonom. Donald Trump je zakon, nerado ga potpisujući prošlog ljeta, kritikovao kao "ozbiljno faličan".
"Mi koristimo ovo legislativu budući da Kongres namjerava da 'pritisne' Rusiju da odgovori u vezi sa agresijom na Ukrajinu i miješanjem u unutrašnje poslove drugih država, te zbog kršenja ljudskih prava", pojasnila je predstavnica State Departmenta u ponedjeljak.
Nauert je potvrdila da su i State Department i Ministarstvo finansija komunicirali direktno sa "relevantnim kongresnim komitetima" o ovom zakonu i obavijestili članove o napretku primjene zakona.
Američke obavještajne agencije su u januaru 2017. objavile da su zaključile da je Putin naredio koncentrisanu kampanju propagande i hakiranja sa ciljem uticaja na američke predsjedničke izbore, sa namjerom da podriju američki izborni proces i ocrne kandidatkinju Demokratske stranke Hillary Clinton i povećaju Trumpove šanse da pobijedi.
Specijalni zastupnik Ministarstva pravde Robert Mueller i tri kongresna komiteta posebeno istražuju navode o ruskom miješanju u američke predsjedničke izbore i moguće veze Trumpovog izbornog tima sa Rusima.
Trump stalno negira da je bilo bilo kakve saradnje, a Putin je dematovao da se Rusija miješala u američki izborni proces, iako američki zvaničnici kažu da za to postoje suštinski dokazi.
Facebook Forum