Američki državni odvjetnik Merrick Garland došao je u iznenadni posjet Ukrajinu kako bi sudjelovao na međunarodnoj konferenciji o pravosuđu u Lvivu, ponavljajući predanost Washingtona da "drži Rusiju odgovornom" za zločine počinjene u vojnoj invaziji na Ukrajinu.
"Glavni državni odvjetnik održao je nekoliko sastanaka i ponovno potvrdio našu odlučnost da Rusiju smatramo odgovornom za zločine počinjene u njezinoj nepravednoj i ničim izazvanoj invaziji na njezinog suverenog susjeda", rekao je dužnosnik američkog Ministarstva pravosuđa 3. ožujka.
Posjet je bio drugi Garlandov od početka ruske invazije krajem veljače 2022., a dolazi nakon posjeta predsjednika Joea Bidena Kijevu 20. veljače.
Američki dužnosnici rekli su da je Garlandov posjet bio na poziv ukrajinskog glavnog tužitelja, Andrija Kostina.
Posjet slijedi iznenadni posjet Kijevu američke ministrice financija Janet Yellen 27. veljače dok američki i drugi zapadni dužnosnici nastavljaju vršiti pritisak na Ukrajinu da nastavi s koracima za iskorjenjivanje korupcije i stabilizaciju vladavine prava u zemlji, čak i dok se bori protiv ruske invazije.
Zamjenik nizozemskog premijera Wopke Hoekstra i povjerenik EU za pravosuđe Didier Reynders također su bili među sudionicima konferencije u Lvivu.
- Fon der Lajen najavila osnivanje centra za istraživanje ruskih ratnih zločina
- Dobitnica Nobelove nagrade Matvijčuk: Žrtve ruske invazije traže pravdu
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obratio se okupljenima putem videa rekavši da će "pravda vratiti " kada ruske vojne vlasti budu pozvane na odgovornost za zločine počinjene u ratu.
Ukazao je na "odgovornost Rusije i njezinog vodstva - osobnu odgovornost - za agresiju i teror protiv naše zemlje i našeg naroda".
"Činimo sve kako bismo osigurali da Međunarodni kazneni sud bude uspješan u kažnjavanju ruskih ratnih zločinaca, te da naša nacionalna tijela za provođenje zakona i pravosudna tijela osiguraju pravedne kazne protiv svih ruskih ubojica i mučitelja", kazao je ukrajinski čelnik.
Kostin je na konferenciji rekao da je "prije godinu dana svijet raspravljao o tome hoće li Ukrajina preživjeti. Danas, ovdje u Lvivu, raspravljamo o formatu tribunala za [ruskog predsjednika Vladimira] Putina. Smatram to neospornim napretkom i našim zajedničkim postignuće".
Washington, Europska unija i skupine za ljudska prava optužuju Rusiju za kršenje ljudskih prava na teritoriju Ukrajine, uključujući mučenje, zlostavljanje, silovanje i druge oblike nasilja, kao i napade na civilnu infrastrukturu i objekte energetskog sektora.
Moskva odbacuje optužbe, unatoč sve većem broju dokaza te poziva međunarodna tijela da istraže zločine za koje tvrdi da su počinjeni nad ruskim ratnim zarobljenicima u Ukrajini.