Dostupni linkovi

SAD sa Indijom dogovorile bitan nacrt za saradnju u odbrani


Američki sekretar za odbranu Lloyd Austin sa indijskim šefom odbrane Anilom Chauhanom u New Delhiju, 5. juni 2023.
Američki sekretar za odbranu Lloyd Austin sa indijskim šefom odbrane Anilom Chauhanom u New Delhiju, 5. juni 2023.

Indija i Sjedinjene Države dogovorile su nacrt saradnje u oblasti odbrane za nekoliko sljedećih godina, objavile su dvije zemlje u ponedjeljak, 5. juna.

Ovaj dokument smatra se značajnim jer Washington zadržava kontrole nad vojnom tehnologijom proizvedenom kod kuće pri njenom slanju ili prodaji drugim zemljama.

Washington radi na produbljivanju odnosa s Indijom i želi snažniju vojnu i tehnološku saradnju s najvećom svjetskom demokratijom, ključnom za suprotstavljanje kineskoj dominaciji u regiji.

SAD žele takođe odvratiti New Delhi od njegove tradicionalne obrambene zavisnosti o Rusiji.

Nacrt je finaliziran na susretu američkog ministra odbrane Lloyda Austina i njegovog indijskog kolege Rajnatha Singha.

Dogovor dolazi nekoliko sedmica prije posjete indijskog premijera Narendre Modija Washingtonu 22. juna, gdje će ga ugostiti američki predsjednik Joe Biden.

Indija, najveći svjetski uvoznik naoružanja, ovisi o Rusiji s gotovo pola svoje vojne opreme, ali je to promijenila u proteklom periodu kupovinom od SAD-a, Francuske i Izraela.

XS
SM
MD
LG