Sirija je pretrpjela štetu od 5,1 milijardu dolara u prošlomjesečnom snažnom zemljotresu koji je pogodio sjeverne djelove ove ratom razorene zemlje i jugoistočnu Tursku, saopštila je Svjetska banka 3. marta.
U zemljotresu od 6. februara je poginulo najmanje 50.000 ljudi, uključujući oko 6.000 u Siriji, podaci su Ujedinjenih nacija. Desetine hiljada se i dalje vode kao nestale, a stotine hiljada je ostalo bez krova nad glavom.
U izvještaju koji prenosi agencija Associated Press, Svjetska banka kaže da je nivo štete u Siriji oko 10 odsto bruto domaćeg proizvoda zemlje.
Sirijska sjeverna provincija Alepo bila je najteže pogođeni region, sa 45 odsto ukupne štete u Siriji koja iznosi oko 2,3 milijarde dolara. Takođe je teško pogođen region koji su držali pobunjenici na sjeverozapadu, gdje živi oko 4,6 miliona ljudi, od kojih su mnogi ranije raseljeni zbog rata u Siriji.
Alep je pratila sjeverozapadna provincija Idlib, sa procjenjenom štetom od 1,9 milijardi dolara i Latakija, teritorija pod kontrolom Vlade na obali, sa 549 miliona dolara.
Zemljotres je takođe donio ogroman broj drugih nevolja u Siriji, gdje je tokom skoro 12-godišnjeg građanskog rata poginulo skoro pola miliona ljudi i raselila se polovina predratnog stanovništva zemlje od 23 miliona.
Svjetska banka je upozorila da još uvijek postoji značajan stepen neizvjesnosti oko njene preliminarne procjene.
"Katastrofa će izazvati pad ekonomske aktivnosti što će dodatno uticati na izglede za rast privrede Sirije", rekao je Žan Kristof Kare, direktor Svjetske banke za Bliski istok.
Štete procjenjene u izvještaju obuhvataju i stambeni i nestambeni sektor, kao što su direktna oštećenja zgrada i objekata, kao i oštećenja na objektima kulturnog nasljeđa, što je posebno teško kvantifikovati.
U ranijem izvještaju, Svjetska banka je saopštila da se šteta u Turskoj od prošlomjesečnog zemljotresa procjenjuje na 34,2 milijarde dolara.