Novi lideri Sirije saopštili su u utorak da su postigli sporazum s pobunjeničkim grupama o njihovom raspuštanju i integraciji u okviru ministarstva odbrane.
Na sastanka nisu prisustvovali predstavnici snaga predvođenih Kurdima, koje imaju podršku SAD i koje kontrolišu delove severoistoka Sirije.
Sastanak pobunjeničkih grupa i novog sirijskog lidera Ahmeda al-Šara "završen je sporazumom o raspuštanju svih grupa i njihovoj integraciji pod nadzorom ministarstva odbrane", navodi se u saopštenju koje su prenele novinska agencija SANA i Telegram kanal novih vlasti.
Svrgnuti predsednik Bašar al-Asad je pre dve nedelje pobegao iz Sirije, posle munjevite ofanzive koju je predvodila grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS) koju je vodio Šara.
Šara, koji je dugo bio poznat pod imenom Abu Mohamed al-Golani, u nedelju je rekao da nove vlasti "apsolutno neće dozvoliti da u zemlji postoji oružje van kontrole države".
To se odnosi i na Sirijske demokratske snage (SDF) predvođene Kurdima, rekao je on.
Prošle nedelje, vojni šef HTS-a rekao je za AFP da će oblasti koje drže Kurdi biti integrisane pod novim rukovodstvom i da "Sirija neće biti podeljena".
Više od pola miliona ljudi ubijeno je za 13 godina građanskog rata u Siriji koji je rasparčao zemlju na zone uticaja pod kontrolom različitih oružanih grupa koje podržavaju regionalne i međunarodne sile.
Portparol SDF-a Farhad Šami rekao je za AFP da bi o pitanju integracije njegove grupe u nacionalne oružane snage "trebalo da se razgovara direktno".
On nije odbacio tu mogućnost, rekavši da bi to ojačalo "celu Siriju".
Šami je dodao da njegove snage preferiraju "dijalog sa Damaskom da bi se rešila sva pitanja".
Turska već dugo ima veze sa HTS-om i analitičari kažu da su, otkako su islamisti preuzeli Siriju, obe strane nastojale da profitiraju od tih odnosa.
Ankara optužuje Narodne zaštitne jedinice (YPG) – glavno deo SDF-a – da su povezane s Radničkom partijom Kurdistana (PKK), koja je decenijama vodila pobunu na turskom tlu.
Spekuliše se i da bi Turska želele da HTS napadne Kurde, ali da HTS ne želi da se meša.
Kako će se situacija razvijati zavisiće i od novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa (Trump), koji će stupiti na dužnost 20. januara, ali je već izjavio da će "Turska držati ključ Sirije".
Borbe na severu Sirije
Od kraja novembra, SDF se bori protiv boraca koje podržava Turska i koji su pokrenuli ofanzivu na područja pod kontrolom Kurda u isto vreme kada je HTS krenuo u kampanju protiv Asada.
SDF je u utorak saopštio da je 16 njegovih boraca poginulo u borbama istočno od ključnog grada Manbidža.
Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sedištem u Velikoj Britaniji, koja je pratila situaciju u Siriji tokom građanskog rata, navele je da su u regionu Manbidža tokom protekle noći izbile teške borbe između Sirijske nacionalne armije (SNA) koju podržava Turska i SDF-a.
SDF je potvrdio da su borbe nastavljene tokom dana.
SNA trenutno napreduje u oblasti pod kontrolom Kurda na severnu Sirije pošto je preuzeo kontrolu nad Manbidžom posle pada al-Asada ranije ovog meseca.