Dostupni linkovi

Oko 30.000 djece pristalica IDIL-a trpi zlostavljanja u Siriji, saopćila istražna komisija


Pripadnici sirijskih kurdskih snaga (SDF) u inspekciji šatora u kampu al-Hol, 28. 8. 2022. (Ilustracija)
Pripadnici sirijskih kurdskih snaga (SDF) u inspekciji šatora u kampu al-Hol, 28. 8. 2022. (Ilustracija)

Pet godina nakon što je takozvana Islamska država izgubila posljednji komadić teritorija koji je kontrolirala u Siriji, gotovo 30.000 djece militanata i njihovih pristalica različitih nacionalnosti trpi zlostavljanje u kampovima, zatvorima i rehabilitacijskim centrima na sjeverozapadu ratom razorene zemlje, saopćila je komisija koju su podržali Ujedinjeni narodi.

Nezavisno međunarodno istražno povjerenstvo o Siriji navela je da su većinu djece doveli roditelji u dijelove Sirije i Iraka nakon što su ekstremisti tamo proglasili kalifat 2014. godine, te je pozvalo sve zemlje da ih vrate u domovinu i integriraju u njihovim društvima, prenio je AP.

Najveći broj djece boravi u kampu al-Hol u kojem su smješteni deseci hiljada ljudi, uglavnom supruga i djece boraca IDIL-a, kao i pristalica te militantne skupine.

Manji broj djece boravi u kampu Roj, dok se dječaci tinejdžeri drže u zatvorima i na rehabilitaciji koju vode Sirijske demokratske snage predvođene Kurdima koje podupiru Sjedinjene Američke Države.

"Ova su djeca već bila žrtve tokom vladavine IDIL-a, samo da bi nakon toga bila izložena godinama neprekidnog kršenja ljudskih prava i zlostavljanja", rekla je povjerenica Lynn Welchman, koristeći akronim za tzv. Islamsku državu.

Komisija je rekla da je zaključila da životni uvjeti u strogo čuvanim kampovima al-Hol i Roj "predstavljaju okrutno i neljudsko postupanje i povrede osobnog dostojanstva."

Kamp Roj je dom za oko 3.000 ljudi.

U kampu al-Hol, koji se nalazi u istoimenom gradu u blizini iračkih granica, uglavnom bivše sovjetske republike i Irak su aktivni u vraćanju svojih građana.

"Objekt je nekoć bio dom za 73.000 ljudi, od kojih su velika većina bili Sirijci i Iračani. Tokom proteklih nekoliko godina broj je pao na oko 45.000 jer su neke zemlje vratile svoje državljane", rekao je Šeikmus Ahmad, kurdski dužnosnik koji nadzire kampove za raseljene u sjeveroistočnoj Siriji.


Građani drugih nacionalnosti žive u dijelu kampa poznatom kao "Aneks", koji se smatra domom najžešćih pristalica IDIL-a, od kojih su mnogi došli u Siriju i Irak počevši od 2014. godine.

"Nažalost, mali postotak stranih zemalja vraća svoje građane u domovinu", rekao je Ahmad. Dodao je kako je oko 600 iračkih građana vraćeno u domovinu prošle sedmice.

U februaru je SDF zaključio jednodnevnu sigurnosnu operaciju u al-Holu tokom koje su uhapsili 85 ljudi, zarobili oružje i oslobodili jezidsku ženu koja je bila silovana i prisiljena udati se za borce IDIL-a.

"Sva su ta djeca imala samo 12 godina ili manje u vrijeme vladavine IDIL-a – koji bi zločini mogli opravdati njihov daljnji pritvor? Prekinite, odmah", rekla je povjerenica Lynn Welchman.

XS
SM
MD
LG