Elektrosever je kompanija u vlasništvu Elektroprivrede Srbije (EPS), koja je na Kosovu registrovana prema kosovskim zakonima. Ona proizilazi iz sporazuma Kosova i Srbije o energetici, postignutih u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa.
Iz Evropske unije, koja posreduje dijalogom, su 9. decembra saopštili da su Elektrosever i KEDS potpisali komercijalni ugovor o energetici.
"Ovo je važan korak ka implementaciji Energetske mape puta i ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije", napisao je društvenoj mreži X specijalni izaslanik EU za dijalog, Miroslav Lajčak.
U međuvremenu je zamenik premijera Kosova Besnik (Bislimi) Bisljimi 11. decembra poručio da potpisivanje komercijalnog ugovora između KEDS-a i Elektrosevera znači korak ka normalizaciji snabdevanja električnom energijom u četiri opštine na severu, ali i naplatu računa.
Inače, građani Severne Mitrovice, Leposavića, Zvečana i Zubinog Potoka ne plaćaju račune za utrošenu električnu energiju od 1999. godine.
Šta znači potpisani ugovor?
"To omogućavaju ugovori potpisani između KEDS-a i Elektrosevera, zajedno sa regulisanim ulogama i odgovornostima svake strane, u skladu sa primarnim i sekundarnim zakonodavstvom koje se primenjuje u Republici Kosovo", rekao je portparol KEDS-a Ljuljzim Krasnići (Lulzim Krasniqi).
Međutim, iz ove kompanije nisu jasno odgovorili na upit da li to znači da će građani na severu početi da plaćaju račune za struju nakon više od dve decenije.
"Sada mora da se krene dalje sa ostalim neophodnim koracima kako bi se stalo na kraj nezakonitosti neplaćanja struje nakon više od 20 godina", napisao je Bisljimi na svom Facebook nalogu.
Šta kažu građani?
"Zbunjeni smo, evo prva ja, šta će to značiti za nas. Sa kime potpisujemo ugovor, kada ćemo (početi) da plaćamo struju, mislim da je važno da se javnosti obrati neko, da na jednostavan način objasni šta će se dešavati sa strujom", kaže Mirjana u izjavi za Radio Slobodna Evropa.
S druge strane, Nenad kaže da je "vreme da počne da se plaća struja".
"Četvrt veka ne plaćati struju to nema nigde u svetu, ako ćemo sa jedne strane da gledamo. Sa druge, videćemo šta ti ugovori nude, da li će biti povlastica, da li će se stari dugovi otpisivati i kako će se naplaćivati", rekao je Nenad za RSE.
Dugove za utrošenu struju na severu Kosova je od 2017. pokrivao Kosovski operater za prenos i tržište električne energije (KOSTT), odnosno Vlada Kosova. Do tada su dug za sever paušalno plaćali građani Kosova iz ostalih opština južno od Ibra, tako što su im računi bili veći za 3,5 odsto.
Šta kažu iz Srbije?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pak 10. decembra rekao da je jedan od narednih koraka da kompanija Elektrosever potpiše "ugovor sa stanovništvom", odnosno sa potrošačima na severu Kosova.
Rekao je da "još uvek gledamo detalje" dogovora između kompanija Elektrosever i KEDS-a, ali da je glavni cilj zvaničnog Beograda da se "izbegava svaka mogućnost da narod na severu Kosova ostane bez električne energije".
"To je za nas u krajnjoj liniji najvažnije", rekao je Vučić.
Na pitanje oko imovine nisu precizno odgovorili ni iz kosovskog KEDS-a.
Šta predviđaju sporazumi o energetici?
Potom su 2015. dogovoreni Zaklјučci o sprovođenju sporazuma o energetici, koji predviđaju konkretne korake za osnivanje Elektrosevera po kosovskim zakonima.
Međutim, juna 2022. godine je usled zastoja u implementaciji ovih sporazuma, posredstvom EU dogovorena i Mapa puta za implementaciju dogovora o energetici.
Ova Mapa puta predviđa takođe jasne korake koji vode ka implemetaciji sporazuma a trebali su da budu napravljeni u roku od 100 dana, što nije urađeno.
Kosovo i Srbija su prebacivali odgovornost jedni na druge, dok su iz Evropske unije ranije naveli da se kasni zbog "tehničkih razloga".
Inače, Mapa puta za implementaciju sporazuma o energetici predviđa da kompanija Elektrosever dobije licencu za rad na Kosovu, te da potpiše tehnički sporazum sa Kompanijom za distribuciju električne energije na Kosovu (KEDS) i Kosovskim operatorom za prenos i tržište električne energije (KOSTT).
Potom je Elektrosever trebao da dobije identifikacione kodove za obavljanje delatnosti a da KEDS i KOSTT mogu da pristupe trafostanici Valač na severu Kosova, kao i drugoj infrastrukturi za distribuciju električne energije.
Takođe, u Mapi puta za implementaciju energetskih sporazuma stoji da KEDS i KOSTT, u konsultaciji sa Elektroseverom, treba da dostave Regulatornom uredu za energetiku investicioni plan, troškove održavanja, kao i gubitke na mreži, na osnovu analize postojeće infrastrukture.
Većina tačaka iz Mape puta za implemntaciju energetskih sporazuma je implementirano.
Nakon potpisivanja tehničkih sporazuma oktobra prošle godine, Kosovski operater prenosnog sistema (KOSTT) je saopštio da je spreman da investira u trafostanicu Valač.