Dostupni linkovi

Funkcioneri u Severnoj Makedoniji dobiće povećanje plate po 1.000 evra


Predsednik Sobranja Talat Džaferi, predsednik države Stevo Pendarovski i premijer Dimitar Kovačevski
Predsednik Sobranja Talat Džaferi, predsednik države Stevo Pendarovski i premijer Dimitar Kovačevski

Za nekoliko dana funkcioneri će početi da primaju plate veće za oko 1.000 evra, po odluci Ustavnog suda po kojoj funkcionerima plate mogu biti povećane za skoro 80 odsto.

Plate funkcionera se obračunavaju tako što se osnovica pomnoži sa određenim koeficijentom u zavisnosti funkcije. Sa zakonom o platama funkcionera predviđeno je da osnovica bude prosečna plata iz prethodne godine, ali je godinama bila zamrznuta na nižem nivou. Sud je 21. marta odlučio da ukine zamrzavanje, nakon čega će plate značajno porasti.

Najveće plate među funkcionerima imaju predsednik države, parlament i Vlada. Zakonom je predviđeno da primaju platu u visini prosečne zarade iz prošle godine pomnožene sa koeficijentom 4,5. Prosečna bruto plata isplaćena u 2022. iznosi oko 47.000 denara (760 evra). Tome se dodaje povećanje od pola procenta za svaku godinu staža.

Prema toj odluci, predsednik Stevo Pendarovski, predsednik parlamenta Talat Džaferi i premijer Dimitar Kovačevski za nekoliko dana dobiće povećanje plata za oko 1.100 evra. Do sada su dobijali oko 1.400 evra, a od sada po oko 2.600 evra.

Predsednik Stevo Pendarovski jedini je od funkcionera koji je do sada izneo detaljan obračun svoje plate i se pobunio zbog velikog povećanja.

Obračun plate predsednika Pendarovskog

Stevo Pendarovski
Stevo Pendarovski

Obračun trenutne plate predsednika države, prema njegovom kabinetu: Osnovica: 4,5 h 26.755,00 MKD = 120.398,00 mkd (1954 evra); Minuli rad: 18% od 120.398,00 mkd = 21.672.00 mkd (351 evro); Ukupno bruto: 142.070,00 mkd (2305 evra); Ukupan doprinos: 49.129,00 mkd (797evra) - Neto isplata: 92.941,00 mkd (1508 evra)

Novi obračun plate predsednika države: Osnovica: 4,5 h 47. 637MKD = 214.366,5 mkd (3479 evra); Minuli rad: 18% od 214366,5 mkd = 38.585,97 mkd (626 evra); Ukupno bruto: 252.952,47 mkd (4105 evra); Ukupan doprinos: 70.826mkd (1149 evra) - Neto isplata: 164.817mkd (2674 evra)

Prema računici Radija Slobodna Evropa, povećana plata predsednika, odlukom Ustavnog suda, iznosiće 2674 evra neto.

Prema proračunima Radija Slobodna Evropa, premijer Dimitar Kovačevski primaće platu od 2.539 evra, a predsednik Skupštine Talat Džaferi od 2.697 evra. Mesečna plata najviših funkcionera u zemlji nešto je veća od cene jednog kvadratnog metra stambenog prostora u centralnom gradskom delu glavnog grada.

Prosečna plata 550 evra

Prosečna neto plata u Severnoj Makedoniji sada je oko 550 evra, a od ovog meseca minimalna plata je podignuta na nešto manje od 330 evra. Radnik sa minimalnom platom morao bi da radi osam meseci da bi zaradio ono što bi premijer ili predsednik zaradili za mesec dana. Trebalo bi prosečnom radniku koji zarađuje skoro pet meseci da zaradi premijersku ili predsedničku platu.

Posle plata najviših funkcionera, po zakonu, sa platama slede predsednik Ustavnog suda i potpredsednici Skupštine, koji imaju koeficijent 4 i sada će primati platu od oko 2.270 evra, umesto od prethodnih 1,300 evra, pod pretpostavkom da imaju 30 godina staža.

Narodni poslanici, ministri, guverner Narodne banke, ustavne sudije, gradonačelnik Skoplja, ombudsman i sekretari Vlade i Skupštine imaju koeficijent obračuna plata 3,7. Njihova plata će se sa sadašnjih oko 1.100 evra povećati na oko 2.050 evra, pod pretpostavkom da imaju 20 godina staža.

Izuzetak je samo ministar unutrašnjih poslova, koji za obavljanje poslova ima dodatak na platu od 20 odsto, pa mu je plata skoro ista kao i premijeru. Tako će ministar unutrašnjih poslova Oliver Spasovski imati platu od oko 2.500 evra.

Svaka sledeća funkcija ima nešto manji koeficijent. Na primer, gradonačelnik opštine sa manje od 10.000 stanovnika ima koeficijent 2,7.

Do odluke Ustavnog suda, bruto zarade funkcionera su obračunate tako što je koeficijent utvrđen za svako radno mesto pomnožen sa fiksnim iznosom od 434 evra umesto da se uzima prosečna bruto zarada isplaćena u prošloj godini.

Ustavni sud je saopštio da nisu odlučivali o visini plata, ali da je potrebna ocena ustavnosti pojedinih odredbi. Kao neustavno je ocenjeno to što je osnovica do sada bila zamrznuta.

Predsednik protiv dizanja plata u vreme krize

Predsednik Pendarovski je pozvao Vladu da ovo pitanje reguliše zakonskim rešenjem. On smatra da je "neukusno podizati plate koje se isplaćuju iz državnog budžeta u vreme ekonomske krize".

Posle odluke Ustavnog suda, predstavnici vlasti su se krajem marta izjasnili da će raditi na korekcijama, kako plate ne bi bile tolike, ali je sve ostalo na obećanjima. Tada je premijer Dimitar Kovačevski rekao da odluke Ustavnog suda treba poštovati, jer su konačne.

Vlasti već mesecima uveravaju da će se novim zakonom o platama uvesti red sa platama funkcionera. Potpredsednica Vlade za dobro upravljanje Slavica Grkovska rekla je da bi zakon trebalo da uvede sistem pravične i pravične isplate zarada.

"Ministarstva već nekoliko meseci intenzivno rade na zakonu, prvi trenutak, čim bude u završnoj fazi, sigurno će biti stavljen na javni uvid na raspravu. I posle tog trenutka znaćemo koji su predlozi u ovom pravcu", rekla je nedavno Grkovska odgovarajući na pitanje novinara.

Premijer Kovačevski i ministri na jednoj od sednica Vlade
Premijer Kovačevski i ministri na jednoj od sednica Vlade

Iz Vlade za RSE nisu odgovorili koliko je najavljeno preispitivanje mogućnosti smanjenja koeficijenata za obračun plata.

Vlada na svom sajtu objavljuje plate premijera i ministara. Ali stari ministri i stare plate su i dalje tu, iako je nekoliko ministara i zamenika ministara smenjeno krajem februara i početkom marta, nakon što je Vlada dobila novog koalicionog partnera.

Svetska banka je zatražila od Vlade Severne Makedonije da preispita odluku o povećanju plata, jer "u vremenima krize ovakvo povećanje nije ispravno”. Odatle se nadaju da će Vlada to ispraviti.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG